fbpx
Close

Treener Dmitri Tursunov: kronoloogiliselt algas murrang 23. augustil

– Dmitri Tursunov ja Anett Kontaveit treeningul. Foto on tehtud 15. augustil Cincinnatis, kui kumnki ei osanud triumfi aimata. / Foto: Zumapress.com/Scanpix

WTA kodulehekülg on juba viimase kolme kuu jooksul ei-tea-mitmenda loo pühendanud Anett Kontaveidile, kelle karjääris toimunud murrang on pannud paljud spetsialistid kukalt kratsima. Avaldatud artiklis tuleb välja, et ka Anetti treener Dmitri Tursunov ei tea, millest pööre sündis.

Tähtis päev oli 23. august. Just siis tuli Anett Clevelandis väljakule avaringi matšiks ameeriklanna Lauren Davisega, all viiemänguline kaotuste seeria, neist neli esimestes ringides. Anett kaotas Davisele esimese seti 1:6, aga võitis siis kaks järgmist 6:0.

“Neis kahes setis mängis ta peaaegu veatut tennist,” ütles Tursunov esmaspäeva õhtul WTA ajakirjanikule. “See oli üks sellistest päevadest, kus iga löödud pall läheb sisse. Huvitav, et see juhtus matši keskel. Ta lihtsalt lõpetas ülemõtlemise ja hakkas oma mängu mängima. Polnud tõesti midagi, mida ma oleksin teinud või talle öelnud. Lihtsalt sel hetkel ta hakkas ennast rohkem usaldama. Võib-olla sai pisut enda peale vihaseks, et ei suuda parimat tennist näidata.”

Anetti pika võiduseeria juures oleme ehk unustanud, et Clevelandist see algas. Enne kaotust Garbine Muguruzale võitis Kontaveit 30st mängust 28. “Tehniliselt ma ei muutnud midagi, vähemalt enda teada mitte,” ütles Kontaveit. “Arvan, et hakkasin oma lööke pisut rohkem usaldama ning püüdsin olla agressiivne liigseid riske võtmata ja kontrollida mängu. Kui see polnud võimalik, püüdsin pallivahetustes olla stabiilne.”

“Midagi muutus kindlasti tema vaimses seisundis,” lisas Tursunov. “Ma ei tea, võib-olla see päev Clevelandis tõmbas ta kuidagi käima. Me püüame alati mõelda üht asja: mis põhjustas murrangu? Ma ei tea. Aga kronoloogiliselt tundub, et just 23. august oli pöördepunkt.”

Anett tunnistas, et algul tal polnud suuri ootusi. “Ausalt, kui ma Dmitriga koostööd alustasin, lootsin ainult, et mu kaotuste seeria ei pikeneks kümneni. Mulle tundub, et tal on väga hea arusaam mängust ja ta oskab motiveerida. Nõustusin sellega, mida ta pakkus minu mängu parandamise osas,” ütles Kontaveit. “Ta on toonud minu mängu tagasi palju positiivsust, aidanud usku taastada. Mitte liiga palju rõhutanud konkreetseid asju – sellest on olnud tohutu kasu.”

Kunagise maailma esireketi ja 18-kordse slämmiturniiride võitja Chris Everti arvates rahuldus Anett varem sellega, kui pidas lihtsalt vastastega võrdseid pallivahetusi. “Arvan, et Anett püüdis mängida piisavalt ühtlaselt ja sellega vastaseid ületada. Nüüd ta läheneb mängule teistmoodi ja enam ei pane keegi teda oma pilli järgi tantsima (inglise keeles guide her – toim), sest tal on mäng, mis toimib,” ütles Evert.

Kui Clevelandis ei tulnud Anettil kokku minna tugevama vastasega kui maailma 43. reket, siis Ostravas alistas ta viis mängijat, kes kõik kuulusid TOP40 sekka – Sorana Cirstea, Paula Badosa, Belinda Bencic, Petra Kvitova, Maria Sakkari. “Olin sellises staadiumis, kus olin vaimselt valmis kõva tööd tegema ja tulemused järgnesid kiiresti,” ütles Kontaveit. “Püüdsin keskenduda igale mängule eraldi ega mõelda, millised on panused. Olin tsoonis, lihtsalt mängisin ja võitlesin iga kord, kui väljakule tulin.”

Lõpuks tõi võitude jada tulemuse, millest Anett ei osanud unistada – ta pääses WTA finaalturniirile. “Midagi ma nägin temas juba kolm aastat tagasi,” ütles Evert. “Nägin tema silmavaadet ja näljast pilku. Ta tahtis kangesti võita. Mulle meeldib see viis, kuidas ta palli viimastel kuudel nii puhtalt lööb. Ta läheneb nüüd mängule agressiivsemalt ja tabab palli varem. Koos õnnestumistega lisandub ka enesekindlus.”

Anetti sõnul võis ta õnnestuda just põhjusel, et eesmärk ei tundunud reaalne. “Veel pikka aega ma ei näinud seda võimalust (jõuda WTA finaalturniirile – toim) reaalsena. Sinnamaani kuni see juhtus, ma ei mõelnud sellele palju, sest eesmärk tundus olevat liiga kauge. Kui unistus sai tõeks, on aeg seada kõrgemaid eesmärke,” ütles Anett.

Kontaveidil ja Tursunovil pole veel olnud mahti maha istuda ja rahulikult arutada, mida võiks 2022. aastal saavutada. Nagu eeldab WTA ajakirjanik, peaks treeneril ja õpilasel olema eelkõige mõttes paremad tulemused suurel slämmil, sest seni on Anett 26st üritusest vaid korra veerandfinaali saanud. “Ausalt, me mõlemad peame omaks võtma fakti, et kuivõrd uskumatu ka ei tundunud, sai see ometi teoks,” ütles Tursunov. “Ta saavutas kõik, aga nüüd on see minevik ja peame vaatama edasi, seadma uued sihid.”

“Olen mänginud head tennist järjepidevalt,” möönis Kontaveit. “Ma tõsiselt arvan, et peamine põhjus oli selles, et mingil viisil suutsin hakata väljakul olemist nautima, mängida kohtumisi võideldes. Aasta lõpuks tõi just see mulle edu.”

scroll to top