fbpx
Close

EELVAADE | Täna öösel me ei maga: poolfinaalide statistika räägib Anett Kontaveidi kasuks

Tänased vastased Ostravas autasustamisel. Karika suuruse järgi ei saagi aru, kas võitis Anett Kontaveit või Maria Sakkari. / Foto: Reuters/Scanpix

Eeloleval ööl kell 3.30 Eesti aja järgi alustab Anett Kontaveit (8) senise karjääri tähtsaimat mängu, kui kohtub WTA finaalturniiril Guadalajaras poolfinaalis Maria Sakkariga (Kreeka, 4).

Kuigi asetuses on mängijail neli kohta vahet, ei ole tänavuste WTA punktide vahe kuigi suur – vaid 245 punkti Sakkari kasuks. Eelvaates ei ole enam mõtet kirjutada Sakkari karjäärist ja tema saavutustest, sest temast on vist Tennisnet kõige rohkem kirjutanud. Esimene eelvaade ilmus juba 2019. aasta mais, kui kaks sõbrannat ja eakaaslast (hetkel on Sakkari küll 26 ja Kontaveit 25) kohtusid juba kuuendat korda. Tolles loos on kõige pikemalt kirjutatud Sakkari karjäärist, aga eks nüüd ole sellest mängust juba kaks ja pool aastat möödas. Seepärast viitame ka tänavuse hooaja esimese kohtumise eelvaatele ja seni nende viimasele mängule Ostrava turniiri finaalis.

Viimase eelloo pealkirja eest võiks Tennisnet Anettilt vabandust paluda, sest Sakkari ikkagi sel korral ei olnud Anettil ees ja Eesti esireket võitis turniiri. Kuid nii nagu me nüüd kasutasime pealkirjas viidet Ilmar Taska filmile, oli tookord viidatud kirjandusklassikale (“kui seda seina ees ei oleks” – Juhan Liiv, “Vari”) ning vaevalt selline seos Anetti pahandab.

Niisiis on tänavu tegemist sõbrannade viienda kohtumisega ja mida me hooaja senisest seisust (2:2) näeme? Nimelt seda, et kui tegu on olnud võistluse varajase staadiumiga (olümpiamängude 1. ring ja Madridi turniiri 2. ring), on võitnud Sakkari, kui aga otsustava staadiumiga (Grampians Trophy poolfinaal ja Ostrava finaal), on võitnud Kontaveit. Sealt omakorda tuli meelde, et Anett ei olegi 2021. aastal kaotanud ühtki poolfinaali (kuuest kuus) ja on viiest finaalist võitnud neli, sest üks jäi pidamata. Sakkari on aga sel aastal kaotanud viiest poolfinaalist neli (Miami Masters, Roland Garros, US Open, Moskva) ja võitnud ainult Ostravas Iga Swiatekit, kellega tal hooaja seis on 3:0. Samuti võib lisada, et varajastest võitudest Sakkarile kasu ei kerkinud, sest nii Madridis kui ka olümpial langes ta välja 3. ringis.

Sealt edasi asusin uurima, kuidas on tänased vastased mänginud poolfinaalides alates hooajast, mil nad paremikku kerkisid (Anett aastal 2017 ja Sakkari 2018). Ja mis tuleb välja? Anett on viie hooaja jooksul võitnud 11 (lisaks loobumisvõit Naomi Osakalt 2019 Stuttgardis, mis statistikas ei loe) ja kaotanud ainult kolm poolfinaali. Ning ainult väga tugevatele vastastele: 2018 Stuttgardis Karolina Pliškovale (tollal maailma 6. reket) ja Roomas Elina Svitolinale (WTA 4.) ning 2019 Miamis Ashleigh Bartyle (WTA 11., kaks kuud hiljem esireket). Samas on veerandfinaalide statistika Anettil halvem, neid on ta tänavugi kolm korda kaotanud (Doha, Stuttgart, Indian Wells).

Sakkari on jõudnud WTA turniiri finaali ainult kolm korda. Seega on ka alates 2018. aastast võidetud poolfinaalide arv kolm. Kõigil varasematel tippaastatel (2018-2020) on ta kaks korda poolfinaalis kaotanud. Kokkuvõte nimetatud aastate WTA turniiride poolfinaalidest: Anett Kontaveit 11 võitu, 3 kaotust, Maria Sakkari 3 võitu, 10 kaotust.

Kuid vaatamata Anetti tänavuste tiitlite suurele ülekaalule (4:0), on Sakkari ikkagi punkte rohkem teeninud. Ja seda õigustatult, sest Anetti kaks parimat tulemust ehk Ostrava ja Moskva võit andsid talle 470 punkti, ent Sakkari teenis kahel slämmil poolfinaali jõudmise eest 2 x 780 punkti. Kuni tänavuseni olid Anetti ja Sakkari kõik kohtumised peetud kas kvalifikatsioonis või 1.-2. ringis ja alles nüüd tulid juurde poolfinaal, finaal ja veel poolfinaal eeloleval ööl.

Poolfinaalide tulemusi vaadates peaks Anetti võidušansid olema lausa 80% lähistel, aga optimismi jahutamiseks anname igaks juhuks lugejaile teada veel ühe statistilise kaasuse: nimelt ei ole Anett kordagi võitnud Sakkarit kahes mängus järjest, aga kreeklannal on see kaks korda õnnestunud (kaasa arvatud tänavu).

Kihlveokontorid siiski statistikat ei arvesta. Või ikkagi arvestavad? Sest näeme, et ennustustportaalis Paf on Anetti võidukoefitsient “traditsiooniliselt” 1,53 ja Sakkaril 2,50. Traditsiooniliselt sellepärast, et Guadalajara kõigis senistes mängudes on Eesti esireketi koefitsient olnud 1,5-1,6 vahel. Vähemalt mõlema tennisisti viimase kohtumise põhjal ei tohiks Anett nii suur favoriit olla. Ei tea, võib-olla loetakse ka üht puhkusepäeva, mille Anett teenis, ent teises poolfinaalis on kaks päeva järjest mängiv Paula Badosa ikkagi favoriit.

Aga mis meil muud teha, kui loota, et kihlveokontorid ei eksi!

scroll to top