Iga Swiatek võitis WTA finaalturniiri ja kerkis maailma esireketiks

Iga Swiatek pärast turniirivõitu. / Foto: EPA/Scanpix

WTA finaalturniir Cancunis kujunes seekord tavapärasest igavamaks, sest liiga palju oli ühepoolseid mänge. Ka möödunud ööl toimunud finaal polnud erand, kui Iga Swiatek (Poola, 2) alistas Jessica Pegula (USA, 5) 6:1, 6:0,

Swiatek alustas turniiri Marketa Vondroušova (Tšehhi, 8) vastu 2:5 kaotusseisuga, aga võitis 7:6, 6:0 ning edaspidi tal ei olnud mingeid raskusi. Alagrupi viimases mängus, poolfinaalis ja finaalis kokku loovutas Swiatek 9 geimi. Isegi maailma esireket Arina Sabalenka, kelle koha Swiatek nüüd üle võtab, sai poolatarilt ainult viis geimi.

Finaali kirjeldada pole mõtet, ütleme ainult, et ainsa geimi võitis Pegula mängu alguses seisuks 1:1. Pärast seda kaotas ta 11 geimi järjest. Ja eriti tasavägiseid geime nende hulgas polnud, vaid kahel korral nähti tablool seisu 40:40. Swiatek võitis äralöögid 9:6, aga lihtvigu tegi ainult 6 Pegula 23 vastu. Ligi kolmandik punktidest (72st 23) lõppes Pegula lihtveaga.

Maailma esireketi koha loovutas Swiatek Sabalenkale 11. septembril, ent valgevenelanna püsis liidrikohal vaid 8 nädalat. “2022 oli mulle nii imeline aasta, et ma ei teadnud, kas mul õnnestub sama korrata,” ütles Swiatek. “Kuid hooaja lõpus ma enam ei tundnud, et olnuksin varjus ja tegin teise tugeva hooaja. Ning ausalt öeldes olin sellega juba nõustunud, et 2022 jääb parimaks ja vaatasin pigem ettepoole.”

Swiatek on nüüd maailma edetabelis Sabalenkast 245 punkti ees ja tõenäoliselt seis ei muutu ka jaanuaris, sest valgevenelanna kaitseb Austraalias tiitlit ning punkte juurde ei saa. Muus osas maailma edetabel ei muutunud – Pegula küll lähenes, aga kolmandal ja neljandal kohal asuvat Coco Gauffi (USA) ja Jelena Rõbakinat (Kasahstan) ta kätte ei saanud. Kuid Rõbakina oli tänavu parem eelkõige aasta algul, mistõttu tal on uue aasta esimestel kuudel raske positsiooni hoida.

Kui üksikmängus tuli Swiatek võitjaks maksimumi ehk viiest viis (setid isegi kümnest kümme) tulemusega, siis paarismängus said alagruppide võitjad poolfinaalis kaotuse ja finaali mängisid paarid, kes olid alagrupis ühe mängu kaotanud. Finaali võitsid Laura Siegemund (Saksamaa) ja praegu riiki mitte esindav venelanna Vera Zvonareva, kes olid asetatud alles kuuendana. Nad alistasid finaalis 6:4, 6:4 kaheksandana asetatud Nicole Melichar-Martinezi (USA) ja Ellen Perezi (Austraalia).

Muide, Siegemund/Zvonareva olid alagrupi viimase mängus seisus, kus nad pärast esimese seti kaotust Coco Gauffile ja Jessica Pegulale (USA) olid välja langemas. Aga nad võitsid mängu tie-break’is ja lõpuks ka turniiri.