Caroline Garcia imeline aasta päädis WTA finaalturniiri võiduga

Pärast suurt langust maailma edetabelis ei saaks võidurõõm enam olla suurem kui Caroline Garcial täna. / Foto: AP/Scanpix

Prantslanna Caroline Garcia oli 23. mail maailma edetabelis alles 79. kohal. WTA finaalturniirile pääs näis tookord isegi ime, rääkimata võitmisest. Aga möödunud ööl hoidis ta Fort Worthis käes turniiri võitja Billie Jean Kingi karikat.

Finaal Garcia (6) ja Arina Sabalenka (7) vahel oli täielik servimäng. Esimeses setis ei olnud kummalgi mängijal ühtki murdepalli, vaid kolmandas geimis Garcia servil oli seis 40:40. Ülejäänud geimid olid lühemad. Otsustas tie-break ja seekord oli see tõesti saatuslik. Tavaliselt palju topeltvigu teev Sabalenka piirdus tänases finaalis ainult kolmega, aga neist kaks tegi esimese seti tie-break’is, teise vastase settpallil!

Sabalenka oli tie-brea’kis ees 2:0, aga siis lendas pall tema ründelöögist mõni sentimeeter üle tagajoone. Garcia võitis kuus punkti järjest ja kuigi seisul 2:6 mängis Sabalenka kaks head punkti, tegi ta seejärel topeltvea nagu juba märgitud.

Teise seti esimene geim oli lõplikult murdeline. Võib-olla oli Sabalenkal seda setti oma servil raske alustada, aga ta jäi taha 15:40 ja sellel seisul lõi Garcia tõrje otse punktiks. Ja see punkt oligi mängu ainus murdepall! Alles viimases geimis seisul 4:5 õnnestus Sabalenkal kaks korda viigistada ja 40:40 tuli tabloole. Kuid teisel viigiseisul lõi Garcia ässa ja siis juba lõpetas mängu Sabalenka eksimus. Finaal seega 7:6, 6:4 prantslannale.

Garcia lõi esimeses setis lausa 10 ässa, aga teises lisas vaid ühe ja võitis ässad 11:4. Samuti olid prantslanna esimese servi õnnestumisprotsent (62 vs 52) ja esimeselt servilt võidetud punktid (79% vs 69%) paremad kui Sabalenkal, kuigi valgevenelanna võitis rohkem punkte teiselt servilt. See on ka mõistetav, sest üldpunktide vahe Garcia kasuks ei olnud suur – 68:63.

Ässade löömine ei ole Garcia jaoks üllatuslik, ta lõi sel hooajal WTA tuuril enim ässasid – 394. Vaid Jelena Rõbakina (Kasahstan) jõudis talle 370 ässaga lähedale, teised ei saanud isegi 300 kätte. Märgime siinkohal, et Kaia Kanepi on selles edetabelis 172 ässaga 17. kohal.

Kui eelmisel finaalturniiril Guadalajaras jagati sombreerosid, siis Fort Worthis olid au sees Texase kauboikaabud. / Foto: AP/Scanpix

“Rõõm on praegu hiiglaslik,” ütles Garcia mängujärgsel pressikonverentsil. “Hullumeelne finaal, kõik punktid väga intensiivsed. Olen uhke, kuidas suutsin teha tööd kogu aasta jooksul. See oli suurepärane mäng, läksin rpndama. Olen väga õnnelik, et võitsin karjääri suurima tiitli.” Garcia tõuseb nüüd maailma neljandaks reketiks, aga see on ainult parima koha kordamine – prantslanna oli sama kõrgel ka 2018. aastal. Mis vahepeal juhtus, on nüüd unustatud – Garcia tõestas, et 29-aastaselt võib veel tulla “august” tagasi tippu.

Prantslanna ütles, et tasakaalukus sai finaalis tema võidu võtmeks. “Mind aitas mõtteviis, jäin igal hetkel rahulikuks. Negatiivsed emotsioonid mind ei häirinud ja just selles oli suur osa, et kasutasin esimese seti tie-break’is ja teise seti esimeses geimis oma võimalused ära.”

Sabalenka oli autasustamisel emotsionaalne. Ta poetas ka mõne pisara, aga samas naeris. Ta oli õnnelik, et nii palju pealtvaatajaid teda toetas, teise koha karika kätteandmisel skandeeriti: Arina! Arina! “Õppisin sellest hooajast, kuidas kaotada,” nimetas Sabalenka aasta teise poole edu peamise võtme. Hooaja algus oli valgevenelannale jube – ta tegi pea igas mängus üle kümne topeltvea ja kaotas isegi teise saja mängijatele. “Pärast valusaid kaotusi ma ei suutnud sellega leppida. Igas järgmises mängus pakkusin agressiivsusega üle. Terve nädala harjutasin, aga ei saanud kaotust peast. Nüüd suudan sellest üle saada. Asi pole ainult tennises, vaid ka selles, kuidas saada paremaks inimeseks. Usun, et sel aastal olen saanud ja see on kõige tähtsam.”

Valgevenelanna ütles, et uue hooaja eel tal enam probleeme peas ei ole ja ta loodab 2023. aastast parimat. “Suutsin oma servi korda saada ja jõudsin maailma viie parema hulka isegi halvast aasta algusest hoolimata. Kui ma teengi natuke topeltvigu, siis ma selle pärast enam ei muretse. Tean, et mul on teisi relvi, millega mängu võita,” ütles Sabalenka.