fbpx
Close

Arina Sabalenka alistas maailma esireketi!

Pärast võitu vaatas Arina Sabalenka kolm-neli sekundit vaikselt publiku poole ning siis tegi sellise žesti ja karjatuse. / Foto: AP/Scanpix

Hüüumärk ei ole võib-olla naiste tipptennises enam kohane, aga maailma esireketi Iga Swiateki (Poola) kaotus WTA finaalturniiri poolfinaalis oli igal juhul ootamatu, sest alagrupiturniiril mängis ta väga hästi.

Pealegi võitis Swiatekit Arina Sabalenka (7), kes oli talle tänavu neli korda kaotanud – kaks korda saviliival ja kaks korda kõvakattel. Viimati jäi valgevenelanna Swiatekile kolmes setis alla US Openi poolfinaalis. Seni ainsa võidu Swiateki üle oli Sabalenka saanud mullu Guadalajaras WTA finaalturniiril, kuid tollal oli poolatari vorm kehv.

Samas on just Sabalenka mängija, kelle parima ja keskpärase taseme vahe on väga suur. Palju oleneb sellest, kui ohtralt ta teeb lihtvigu, sest Sabalenka ründemängu võimsuses ei kahtle keegi. Ta on ka pikka aega püsinud maailma teise reketi positsioonil (tollal Ashleigh Barty järel), kuid samas pole kordagi jõudnud suure slämmi turniiri finaali. Ameerika slängis öeldakse temasuguse mängija kohta “hit or miss“, mis põhimõtteliselt tähendab, et kui Sabalenka kõvasti lööb, saab ta punkti või eksib, kuid pall mängu ei jää.

Treener Harri Neppi ütles mõni aasta tagasi, et Sabalenka võib siis veel võita, kui teeb kolmesetilises mängus alla 40 lihtvea. Täna tegi Sabalenka neid vaid 19 ja selle hulgas oli 9 topeltviga. Mängus vaid kümme eksimust näitab sellist kvaliteeti, mida “hit or miss” ei eelda. Sabalenka mängis poolfinaalis selgelt vaoshoitumalt kui tavaliselt, aga piisava agressiivsusega. Swiatek võitis napilt äralöögid 26:23, aga ta tegi ka 26 lihtviga.

Kuigi kõik setid olid ühepoolsed – näiteks esimeses juhtis Sabalenka 4:1 ja teises Swiatek 4:0 – oli vast mängu põnevaim hetk otsustava seti neljas geim, mis kestis 14 punkti (mängu pikim geim). Swiatekil oli oma servil kolm geimpalli, aga siis sai edu Sabalenka ja ta realiseeris teise murdepalli. Hiljem ei olnud valgevenelannal enam probleeme – murre neljandas geimis murdis Swiateki.

Mängujärgses intervjuus ütles Sabalenka, et imeks ei saa tema võitu nimetada, ta on sel aastal koos oma tiimiga teinud rasket ja järjekindlat tööd. Võitja kiitis publikut, kes teda toetas – Sabalenka on üldiselt üks populaarsemaid mängijaid ja samaaegselt tõestab, et näiteks Ameerikas ei vaadata teda kui “sõjasüüdlast” – jutud Daniil Medvedevi ebapopulaarusest on ikkagi seotud tema isiku, mitte rahvusega. Sabalenka lihtsalt käitub meeldivamalt ja tema emotsionaalsus on pigem positiivne, mitte negatiivne nagu Medvedevil.

Veel ütles Sabalenka, et tänavused neli kaotust Swiatekile olid tulnud sellest, et ta andis liiga kergelt alla. “Täna olin väljakul üldjoontes rahulik,” ütles Sabalenka. “Kõik oli peas kinni. Minu suhtumine oli selline, et tahtsin panna ta pingutama. Ma ei tahtnud talle anda järjekordset kerget võitu nagu tänavu kolmes esimeses mängus (mainitud US Openi kohtumine oli tasavägine – toim.).”

Swiatek lõpetas hooaja 67 võidu ja 9 kaotusega, mis on ühe naismängija parim hooaeg pärast Serena Williamsi kolme slämmivõiduga lõppenud 2015. aasta hooaega. Swiatek võitis kaheksa turniiri, nende hulgas olid kaks slämmiturniiri ja neli Masters 1000 turniiri (Doha, Indian Wells, Miami, Rooma).

Swiatek oli enne tänast võitnud TOP10 tennisistide vastu 15 mängu järjest. Jaanuari algul kaotas Swiatek Adelaide’is Ashleigh Bartyle, kes tollal oli maailma esireket, aga järgmised seitse kaotust sai poolatar mängijailt, kes ei olnud tol hetkel esikümnes.

Finaalis peetakse Sabalenkat kergeks favoriidiks Carolina Garcia (Prantsusmaa, 6) vastu. Nagu näete, kohtuvad WTA aastalõputurniiri finaalis kuues ja seitsmes reket, aga see pole kuigivõrd erinev mullusest, kui kokku läksid Garbine Muguruza (6) ja Anett Kontaveit (8). Sabalenka ja Garcia omavaheliste mängude seis on 2:2, kuid neist kolm kohtumist peeti 2018. aastal. Tänavu on WTA finalistid kohtunud korra – augustis Cincinnati turniiri poolfinaalis võitis Garcia 6:2, 4:6, 6:1. Kindlasti on prantslannal häid šansse, enam-vähem võib finaali ikkagi pidada 50-50 mänguks.

scroll to top