fbpx
Close

Novak Djokovici saatus kaalukausil: mida otsustab kohus?

Selline on Novak Djokovici tavapärane žest pealtvaatajaile, aga täna tahab ta kuulda, mida ütleb kohus. / Foto: USA Today/Reuters/Scanpix

Pühapäeval peaks Austraalias selguma, kas Novak Djokovic saab kaitsta tiitlit Australian Openil või mitte.

Djokovici saatus on olnud kaalukausil juba poolteist nädalat. Kord on ta sees, kord väljas. Kui maailma esireket saabus eelmise nädala kolmapäeva hilisõhtul (kohalik aeg) Melbourne’i, teadis ta vähemalt ise, et läheb mängima tennist. Pärast viisa tühistamist oli ta neli päeva turniirilt väljas ja elas tagasihoidlike tingimustega immigratsioonihotellis. Kohtunik muutis Austraalia võimude otsust ja ennistas Djokovici õigused – mees hakkas treenima ja elas Melbourne’is neli päeva teadmisega, et mängib turniiril. Reedel muutis immigratsiooniminister serblase saatust kolmandat korda – nüüd pidi olema tegemist viisa lõpliku tühistamisega. Aga ka seda otsust sai kaevata kohtusse, mis algaski Eesti aja järgi pühapäeval kell 0.32. Edasi järgnevad sündmused selles uudises kellaajaliselt.

Pühapäev 0.32. Kohus alustas tööd. Kuigi Djokovici pooldajad on koondunud Melbourne’i Föderaalkohtu hoone ette, ei toimu seal kohtuistungit traditsioonilisel viisil. Advokaadid ja Djokovic ise võtavad istungist osa internetiühenduse kaudu, aga sarnaselt on ka kolm kohtunikku erinevates linnades oma arvuti taga. Kohtunikud James Allsop, Anthony Besanko ja David O’Callaghan viibivad vastavalt Sydneys, Adelaide’is ja Melbourne’is. Nad on ka üksteisest sõltumatud – igaüks teeb otsuse teistega arutamata.

Pühapäev 0.52. Üks kohtunikest tegi teatavaks, et arutelu peab lõppema kiirelt. “Kui kohus ei lõpeta tööd täna, oleks igasugune otsus Djokovici jaoks kasutu, sest osavõtt võistlusest on tema külastuse eesmärk,” ütles kohtunik. Mõlema poole advokaadid nõustusid, et kohus peaks otsuseni jõudma lõunaks. Esialgu ei ole Australian Openi korraldajad veel avaldanud ajakava, mis on tegelikult ebameeldiv ka kõikidele teistele tennisistidele. Tõsi, samas on tippmängijad harjunud näiteks vihmapausidega, mille korral ajakava pidevalt muutub.

Pühapäev 1.14. Djokovici advokaat alustas põhjenduste esitamist ja korda väidet, et valitsuse arvamus Djokovici mõjust Austraalia vaktsiinivastastele on vale. Tennisisti kaitsjad arvavad, et sellise väite alusel ei saa teda maalt välja saata ja vaktsiinivastased võivad tegelikult vihaseks saada hoopis siis, kui Djokovic turniirilt kõrvaldatakse.

Pühapäev 1.44. Djokovici kaitsetiim väidab, et tennisist ei ole avalikult kõnelenud vastuseisust vaktsineerimisele. Ta on ise sellest keeldunud, aga ei ole kunagi teisi üles ässitanud. Djokovici peamine sõnum on olnud: vaktsineerimine on igaühe isiklik asi ja soovi korral võiks iga inimene mitte avalikustada, kas ta on kaitsesüsti saanud või mitte.

Pühapäev 2.17. Djokovici advokaadi väitel ei olnud Djokovici viisa teistkordse tühistamise põhjus mitte selles, et tema eriluba turniirile pääsuks pole pädev (nii väideti serblase saabumisel Melbourne’i), vaid seda tehti austraallaste “tervise, korra hoidmise ja avaliku arvamuse” huvides. Advokaat kasutas sellise lähenemise iseloomustamiseks isegi sõna “perversne”, et tennisist saadetakse koju, sest niisugune otsus vastab austraallaste huvidele. Muide, täpselt 24 tunni pärast algavad Australian Openil esimesed mängud.

Pühapäev 3.30. Nüüd on oma argumendid esitanud ka Austraalia valitsuse jurist ja kohus läks lõunapausile. Kell 4.30 istung jätkub ja kestab oletatavalt veel tund aega. Kuigi rahvaküsitlus ei peaks olema kohtuotsuse aluseks, näitas ajalehe The Age küsitlus, et 60% vastajaist soovis Djokovici mängimist Australian Openil, 37% oli vastu ja 3% erapooletu.

Pühapäev 4.35. Istung jätkub. Samal ajal on mõned Austraalia poliitilised vaatlejad kritiseerinud, et isegi valitsuse parlamendiliikmed on avalikult väljendanud vaktsiinivastaseid seisukohti, aga nüüd räägivad, et Djokovici kohalolu annab vaktsiinivastastele hoogu.

Pühapäev 4.54. Valitsuse esindaja sõnul ei ole Djokovici Austraaliasse sisenemisel täidetud ankeedi valeandmed siiski alus teda maalt välja saata. Nad on möönnud, et tegemist võis olla juhusliku eksitusega, kui Djokovic või tema tiimi liige kirjutas ankeeti, et ta pole külastanud kahe nädala jooksul enne Austraaliasse saabumist muud välisriiki, aga tegelikult käis Hispaanias. “Härra Djokovic oleks pidanud olema tähelepanelikum,” oli immigratsiooniministri Alex Hawke’i märkus.

Pühapäev 5.04. Austraalia valitsuse jurist ütles, et Djokovici vaktsiinivastasus on igaühele selgelt tajutav ning seda ei pea tõestama serblase väljaütlemistega. “Djokovici kohalolek võib meelitada inimesi vaktsiinivastaste leeri,” ütles jurist Stephen Lloyd.

Pühapäev 5.41. Advokaatide sõnavõtud on läbi, kohtunikud hakkavad mõlema poole argumente vaagima. Kohtunik James Allsopi arvates võib otsuse tegemine venida isegi esmaspäeva hommikuni Austraalia aja järgi. See ei ole kindlasti hea Australian Openi korraldajaile ja mängijaile.

Pühapäev 6.17. Kuna otsus ikkagi viibib, ei saa Australian Openi korraldajad enam ajakava tegemisega venitada. Kell 7 Eesti aja järgi on ajakava lubatud avaldada. Djokovici kohtumine kaasmaalase Miomir Kecmanoviciga jääb esialgu ajakavasse õhtuse esmaspäeva õhtuse sessiooni mänguna. Et aga ajakava enam niimoodi ümber tõsta ei saa, et Djokovici kohale tuleks Andrei Rublev (Venemaa) ja tema kohale Gael Monfils (Prantsusmaa), kohtub Kecmanovic nüüd hoopis lucky loser’iga – juhul, kui Djokovic saadetakse maalt välja. Nii jääb tabeli ülemine veerand teistest nõrgemaks, Rubleviga vahetus oleks seda kompenseerinud. Kuid venelase suhtes ei oleks see õige, kui ta saaks alles homme teada, et mängib samal päeval, sest praegu läheb tema mäng ajakavasse teisipäevaks.

Uudist täiendatakse.

scroll to top