fbpx
Close
PAF.ee

Ongi kõik: Novak Djokovici viisa tühistati, tiitel jääb Austraalias kaitsmata

Novak Djokovic mullusel Australian Openil. / Foto: Reuters/Scanpix

Maailma esireket Novak Djokovic, kelle Austraaliasse sissesõiduviisa tühistati kõigepealt eelmise nädala kolmapäeva hilisõhtul kohaliku aja järgi, kuid kohtus tema õigused taastati, jääb Australian Openist ikkagi ilma, sest immigratsiooniminister Alex Hawke kasutas oma eriõigust tühistada viisa teistkordselt.

Minister Hawke põhjendas oma otsust tervislike huvidega ja märkis, et ka Austraalia rahva arvamus andis alust saata Djokovic maalt välja. Hawke tegi “kavalalt” oma otsuse alles reede õhtul kohaliku aja järgi, sest nüüd ei saa Djokovici pool enam piisavalt kiirelt uut kohtuvaidlust korraldada. Vähemalt mitte enne esmaspäeva, kui Australian Open juba algab.

Austraalia peaminister Scott Morrison ütles, et otsus tehti põhjaliku kaalutlemise järel. “Austraallased on teinud koroonapandeemia ajal palju ohverdusi ja neil on alust loota, et nende ohverdusi kaitstakse,” sõnas Morrison. Seekord ei viidud Djokovici immigratsioonihotelli, kus ta oli neljapäeva varahommikust kuni kohtuprotsessi alguseni esmaspäeval, vaid tal lubati jääda praegusesse elukohta laupäeva hommikuni (Eesti aja järgi eeloleva keskööni), kui tema juurde tulevad immigatsiooniametnikud maalt väljasaatmist vormistama. Kohtunik Anthony Kelly, kelle otsusega sai Djokovic nädala algul võidu, on siiski teatanud, et üritab kiiresti paika panna uue kohtuistungi aega, seega ei pruugi kogu saaga ikka veel läbi olla.

Kuigi seda pole kinnitatud, arvatakse, et tabelipoolte tugevuse ühtlustamiseks paigutatakse Djokvici kohale maailma viies reket Andrei Rublev (Venemaa), kuid siis tuleb muidugi teha ka paigutuses teisi muutusi, sest samuti asetatud mängija peaks saama Rublevi koha ja nii edasi. Kuid see on esialgu veel oletus. Praeguse seisuga (kell 12 Eesti aja järgi reedel) on Djokovic veel tabelis.

Djokovicile said saatuslikuks uued andmed, mis tulid ilmsiks pärast kohtuotsuse põhjal õiguse saamist. Esiteks, et ta on maale saabumisel märginud ankeeti valed andmed, kui kirjutas, et ei viibinud kaks nädalat enne Austraaliasse lendu üheski välisriigis, kuid ta oli tegelikult Hispaanias. Djokovici ütles, et ankeedi täitise tema tiimi liige, kes lihtsalt inimliku eksituse tõttu tegi “linnukese” valesse lahtrisse. Aga suurem kahtlustus on hoopis selles, et Djokovic ei nakatunud 16. detsembril koroonaviirusesse, mis andis talle läbipõdemise alusel eriloa Austraalia lahtistel osaleda. Kahel järgmisel päeval pärast väidetavat nakatumist osales Djokovic erinevatel üritustel ja andis intervjuu Prantsusmaa spordilehele L’Equipe. Djokovic ju ise teadis, et ta on tegelikult terve ja võis seetõttu üritustel osaleda, kuid selline käitumine oli ikkagi kummaline, kui kogu tema mängimisõigust toetas haigestumine, mis oli tõenäoliselt võltsitud. Enesekindel maailma esireket ilmselt uskus, et teda niikuinii ei puudutata.

Küsitlused Austraalias on näidanud, et suurem osa Melbourne’i elanikest ei toetanud Djokovici. Tänava intervjuus on inimese öelnud, et nad ei tule vaatama Djokovici mänge, kui ta turniiril teeb kaasa. Muidugi ei ole kõik samal arvamusel. Täpselt samamoodi on ka kaasmängijad arvanud erinevalt, Viimati ütles maailma neljas reket Stefanos Tsitsipas, et Djokovic mängib “oma reeglite alusel” ning tegutses selles osas riskantselt. “Ilmselt keegi meist ei arvanud, et võib Austraaliasse tulla vaktsineerimata ja mitte järgida protokolle. See nõuab suurt julgust, sest sa sead ohtu oma osalemise suure slämmi turniiril, aga ükski mängija seda ei soovi. Mina valisin kindla peale mineku,” ütles Tsitsipas.

Praegusel juhul tuli aga välja, et Djokovic pidas vaktsiinivastasuse põhimõtteid olulisemaks, kui mängimist suurel slämmil. Samamoodi on käitunud vähesed sportlased, näiteks tuleb meelde NBA korvpallur Kyrie Irving, kes samal põhjusel jättis hooaja alguse vahele ja nüüd saab mängida ainult võõrsil peetavates kohtumistes. Irving kaotab sellega palgas miljoneid ja Djokovic potentsiaalselt samuti, kui ta oleks turniiri võitnud. Veelgi hullem on see, et Austraalia viisa tühistamisega kaasneb kolmeaastane sissesõidukeeld riiki ja nii ei saa Djokovic osaleda ka 2023. ja 2024. aasta turniiril.

Kell 12.44, reede: Austraalia valitsus nõustus edasi lükkama Novak Djokovici maalt väljasaatmise, mis pidi toimuma laupäeva hommikul. Valitsus nõustus pühapäeva hommikuse tähtajaga, et kohtus saaks arutelu peetud. Hetkel annab valitsuse jurist aru kohtunik Kellyle, miks väljasaatmise otsus tehti.

Kell 12.59, reede: Djokovici advokaat Nicholas Wood kritiseeris Austraalia valitsuse otsuse tegemise protsessi. Ta ütles, et Djokovici viiast ei tühistatud sellepärast, et ta oli vaktsineerimata, vaid sellepärast, et otsus võib ärgitada Austraalia vaktsiinivastaste liikumnist. Wood sõnas, et immigratsiooniminister pidas silmas ainult seda, millise sõnumi võib anda Djokovici jäämine Austraaliasse.

Kell 15.34, reede: Veel hilisõhtul tegi Djokovic Melbourne’i väljakutel trenni, kuigi ise ei saa suure tõenäosusega turniirist osa võtta. Korraldajate sõnul alustab esmaspäeval mängimist tabeli ülemine pool, seega oleks pühapäeva hommik küll viimane aeg, millal tabel ümber teha, sest näiteks Rublev peaks arvestama, et ühel juhul (kui Djokovic mängib) on tema avakohtumine teisipäeval, kuid vastesel juhul esmaspäeval.

Endine maailma esireket Andy Murray, kes jõudis Sydney turniiril finaali, keeldus kritiseerimast Djokovici. “Maaslamajat ei lööda,” ütles Murray. “Ütlesin juba varem, et olukord pole kellelegi hea, ei tennisele, Australian Openile ega Novakile. Siin on ka inimesi, kes kritiseerivad valitsust, mis ka pole hea.”

Kell 16.30, reede: Järgmine kohtuistung algab laupäeval kohaliku aja järgi kell 10.15, mis on Eestis kell 1.15. Selleks ajaks on Djokovic tagasi saadetud immigratsioonihotelli, kus ta seni viibis neli päeva. Nii et kui Djokovicil lastakse ikkagi Australian Openil mängida jääb tal üks treeningpäev vahele ja ta peaks ka öö vastu pühapäeva veetma samas hotellis.

scroll to top