fbpx
Close

EELVAADE | Kümnes kohtumine, aga esmakordselt uues keskkonnas

Maria Sakkari. / Foto: TT Nyhetsbyran/Scanpix

Anett Kontaveit ja Maria Sakkari on kohtunud WTA või suure slämmi turniiridel kokku juba üheksa korda, aga olümpiamängudel on mõlemad eakaaslased (25) debütandid.

Tõsi, eakaaslased on nad ainult veel homsel kohtumise päeval, sest 25. juulil saab Sakkari 26-aastaseks. Pole päris kindel, kas Kontaveit ja Sakkari kohtuvad esmakordselt ka publikuta mängus, sest nii veebruaris Austraalias kui ka maikuus Madridis vist väheke pealtvaatajaid ikka oli. Aga ilma rahva kaasaelamiseta peaksid tennisistid juba olema harjunud mängima, sest seda on neil alates 2020. aasta augustist üsna sageli tulnud teha.

Teine asi on muidugi olümpiaturniir ise – ikkagi teistsuguse iseloomuga võistlus kui tavaline profiturniir. Kui muidu on tennisistid ikka oma “mullis” (see sõna ei väljenda siin ainult koroonamulli!), siis olümpial on üldine atmosfäär ja keskkond teistsugune. Ning sellega pole tuttav ei Kontaveit ega Sakkari. Väidetavalt on olümpiaturniiri kõvakattega väljakud tavalisest tunduvalt aeglasema põrkega, kuid seda ei saa me siin arvata, kummale mängijale see kasuks tuleb. Sakkari peaks olema stiili poolest tüüpiline kõvakatte mängija, aga ta on viimasel ajal edu saavutanud liivaväljakul ning seal juhib ka Anetti vasu 2:1, kõvakattel on seis 3:3.

Kuid sellest, kui palju on nad omavahel mänginud ja mida on oma karjääris saavutannd Sakkari, oleme varem kirjutanud. Sai ju viimane eelvaade valmis alles maikuus ja seda võite lugeda siit. Selles loos on ka viited varasematele kirjutistele, mis Sakkari senist mängimist kokku võtavad.

Fakt on aga see, et loosiga oleks Anettil võinud paremini vedada. Kui 2021. aasta tulemuste põhjal peaksid kolm kõige ohtlikumat vastast olema Ashleigh Barty, Arina Sabalenka ja Barbora Krejcikova, siis Sakkari kuulub kindlasti järgmise taseme ohtlike vastaste hulka koos umbes kümmekonna tennisistiga. Eelmises eelvaates muidugi seda kirjas pole, kuid kohtumise Madridis kaotas Anett 3:6, 1:6. Nagu Tennisnet tookord kirjutas, oli arvatavasti tegemist Anetti ühe madalama tasemega etteastega tänavusel hooajal. Pärast esimese seti seisu 3:3 tundus Anetti mäng üsna lootusetu.

Kuid pärast seda on ligi kolme kuu jooksul juhtunud palju. Ka Anett ise on mänginud paremini – nii Prantsusmaa lahtistel kui ka Eastbourne’i turniriil. Aga Sakkari on saavutanud veel rohkemat – ta jõudis Roland Garrosis poolfinaali, mis on ülekaalukalt tema parim tulemus suurel slämmil. Enne oli ta jõudnud vaid 2020. aastal kaks korda 4. ringi. Veerandfinaalis õnnestus Sakkaril lausa hiilgemäng, kui ta alistas tiitlikaitsja ja Prantsusmaa lahtistel peafavoriidiks peetud Iga Swiateki, kelle vastu ka Anett oli Pariisis hambaid näidanud, aga ainult ühes setis. Kuna Sakkari oli seejärel kõrgeima asetusega poolfinalist, kerkis ta ise suureks võidusoosikuks, ent kaotas dramaatiliselt Krejcikovale. Selles mängus jättis Sakkari otsustavase setis seisul 5:3 kasutamata matšpalli.

Pärast Pariisi on Sakkari mänginud ainult Wimbledonis ja sealt ei ole tal midagi head ette näidata (aga sarnane seis ka Anettil). Teises ringis jäi kreeklanna alla Shelby Rogersile, kes oli siis maailma 46. reket.

Olümpial on Sakkari asetatud 14ndana ja arvestades, et ta ongi juuni teisest poolest alates vaid kaks mängu pidanud, pole tema vormi kohta sisuliselt midagi teada. Küll aga on teada see, et kui Sakkaril tuleb mäng välja, siis võivad teda maailmas võita ainult üksikud tennisistid. Kreeklanna on väga kõva lööja ja tema edu sõltub puhtalt rünnaku efektiivsusest. Kaitses ta nii hea pole, aga seda ei saa öelda ka Kontaveidi kohta. Muidugi on Sakkari väga atleetlik mängija. Kui jõulised Sabalenka või Serena Williams on lihtsalt suure kondiga, siis kõhnema kehaehitusega Sakkaril paistavad musklid suurepäraselt välja. Üks mu kolleeg nägi videot Sakkari jõuharjutustest ja arvas, et suur osa maailma tippnaistennisiste neid järele ei tee…

Mänguliselt ei ole jõud muidugi ainus komponent, aga eks Sakkari oskab ka muul viisil tennist mängida ning eriti viimasel ajal, sest muidu poleks ta 2021. aasta arvestuses maailma 11. reket. Seda on arvestanud ka kihlveokontorid, kes peavad kreeklannat soosikuks. Ennustusportaal Paf annab Sakkari võidukoefitsiendiks 1,55 ja Kontaveidile 2,45. Piltlikult öeldes on see 60-40 vahekord ehk siis Anetti võimalusi kohtumine võita hinnatakse 40-protsendilisteks.

Homset mängu kannab üle Kanal 12 (veebi kaudu postimees.ee) ja seal on saate algus planeeritud kella 6.50ks, aga nagu tennises ikka, ei ole kerge kohtumise aega ennustada. Enne Kontaveit-Sakkari mängu kohtuvad Anastassia Pavljutšenkova ja Sara Errani, kus venelanna on tunduvalt selgem soosik (1,18) kui Sakkari. Nii et siin võib oodata kiiret kahesetilist mängu ja sel juhul võib Anett väljakule tulla ka 6.30 paiku. Jaapanis on sel ajal keskpäev ja kindlasti 30 või natuke rohkem plusskraade. Kuid ka Eestis on sel aastal umbes tosin taolist päeva juba olnud. lisaks on Anett intervjuudes maininud, et kuum ilm teda kuigivõrd ei häiri.

scroll to top