Superüllatus Dubais: WTA Masters 1000 turniiri finaalis võitis Paolini Kalinskajat

Jasmine Paolini võidurõõm. / Foto: Imago images/Scanpix

Üllatus ei ole Dubai WTA Masters 1000 turniiri finaali tulemus, vaid fakt, et otsustavasse kohtumisse jõudsid maailma 24. reket Jasmine Paolini (Itaalia) ja kvalifikatsioonist alustanud neutraalne venelanna Anna Kalinskaja (WTA 40.).

Kumbki ei olnud varem Masters 1000 turniiril finaali pääsenud, rääkimata võitmisest. Sealjuures polnud Kalinskaja seni võitnud ühtki WTA turniiri, üks tema parematest tulemustest oli näiteks 2022. aasta Washingtoni WTA 500 veerandfinaal, kus ta kaotas Kaia Kanepile. Paolini oli varem mänginud nelja WTA (kuid mitte Mastersi) turniiri finaalis ja neist ühe võitnud (Portorož 2021).

Samas mängis Dubais kaasa maailma esinelik ja esikümne naistest seitse. Suurema töö finaali jõudmisel tegi ära Kalinskaja, kes alistas 1/8 finaalist alates maailma 9. reketi Jelena Ostapenko (Läti), kolmanda reketi Coco Gauffi (USA) ja lõpuks poolfinaalis ka esireketi Iga Swiateki (Poola) 6:4, 6:4. Teises setis oli Kalinskaja küll maha mängimas 5:2, 40:15 edu ja kaht matšpalli oma servil, aga seisul 5:4 ta päästis kaks murdepalli ja üllatas Swiatekit, kes selles kohtumises kaotas koguni neli servigeimi.

Paolini tee oli lihtsam, sest kõrgeima edetabelikohaga mängija, kelle ta alistama pidi, oli Maria Sakkari (Kreeka, WTA 11.). Maailma neljas reket Jelena Rõbakina (Kasahstan) andis Paolinile veerandfinaalis loobumisvõidu ja poolfinaalis kohtus itaallanna hoopis Sorana Cirsteaga (Rumeenia), kes tegi ka üht oma karjääri paremat turniiri. Cirstea oli seisult 2:6, 1:5 ja paljudelt matšpallidelt võitnud Marketa Vondroušova (Tšehhi, 7). Lisame veel, et maailma teine reket Arina Sabalenka Dubais võitu ei saanudki, sest olles avaringis vaba, kaotas ta teises ringis Donna Vekicile (Horvaatia), kes omakorda jäi alla Cirsteale.

Finaal kulges algul Kalinskaja paremuse tähe all. Teise seti keskpaigani oli ta ees seti ja murdega (6:4, 3:2), kui loovutas oma servigeimi. See ei olnud küll Paolinile esimene murre, sest üsna murreterohkes avasetis õnnestus itaallannal võita kaks ja venelannal kolm vastase servigeimi. Teise seti teise murde tegi Paolini juba seisul 6:5 ja pääses tie-break’i mängimisest.

Otsustava seti lõpp oli üllatav. Kalinskaja oli teinud kaks ja Paolini ühe murde ning seisuni 5:3 venelanna eduks oli mäng pidevalt olnud tasavägine, aga nüüd järsku võitis Paolini neli geimi järjest selliselt, et kaotas kokku ainult kolm punkti. Mõjutada võis muidugi Dubai palavus, ehkki veebruaris seal päeval üle +30 kraadi tavaliselt pole ja lisaks mängiti õhtupoolikul. Ka ei olnud tegemist liiga pika finaaliga, sest 4:6, 7:5, 7:5 lõppenud mäng kestis kaks tundi ja 8 minutit. Ilmselt oli Paolini lõpus lihtsalt kindlam. Ta võitis üldpunktid 96:87, mis on kahegeimilise paremuse juures üsna suur vahe.

Maailma edetabelis tõusis mõlemad karjääri kõrgeimale kohale ning Paolini on nüüd 14. ja Kalinskaja 24. reket. Esikümnes suurt midagi ei muutunud, vaid Sakkari, kes oli 3. ringis kaotanud Paolinile, kerkis TOP10 sisse tagasi. Ta on nüüd üheksas ja Ostapenko langes 10ndaks ning pikka võistluspausi pidav Karolina Muchova (Tšehhi) 11ndaks.