fbpx
Close

EELVAADE | Tähtis mäng, mille kaotamine ei riku kummagi šansse

– Karolina Plškova / Foto: EPA/Scanpix

WTA finaalturniiril Guadalajaras kohtub Anett Kontaveit (8) reedel kell 22 Eesti aja järgi Teotihuacani alagrupi avavooru võitjate mängus Karolina Pliškovaga (Tšehhi, 3).

Kahes arvestuses on Pliškova Guadalajaras mängivatest tennisistidest esikohal. Üks neist ei oma tulemuste suhtes erilist tähtsust – tšehhitar on kaheksast osalejast pikim (186 cm). Kuid ta on ka selles seltskonnas finaalturniiride edukaim mängija kolme poolfinaaliga aastatel 2017-2019. Garbine Muguruza (Hispaania, 6) on jõudnud korra poolfinaali ja ülejäänud pole varem WTA finaalturniiril mänginudki. Pliškova on olnud maailma esireket, aga selles arvestuses ta üksi ei juhi, sest ka Muguruza on olnud esireket ja pealegi hispaanlanna on slämmiturniiridel edukam.

Pliškovast on Tennisnet paar eelvaadet kirjutanud, kuid seda üpris ammu, 2019. aastal. Esimeses eelvaates on tšehhitari karjäär põhjalikumalt kokku võetud. Teine eelvaade on lühem, sest kirjutatud vaid viis kuud hiljem, ent seal on ka märgitud mõned uuemad andmed. Ilmselt enamik Eesti tennisesõpru juba teab, et Anett need mõlemad eelvaates toodud mängud kaotas, sest tema seis Pliškovaga on 0:3.

Tänases eelloos vaatame, kuidas on Pliškova mänginud kahel viimasel hooajal, aga kõigepealt põgusalt sellest, kuidas tšehhitaril on läinud WTA finaalturniiridel. 2016. aastal osales Pliškova esmakordselt, aga piirdus alagrupis ühe võiduga Muguruza üle, kusjuures poolfinaalist jäid välja mõlemad. Kõik järgmised etteasted (2017-2019) lõppesid Pliškova jaoks sarnaselt – kaks võitus alagrupis, edasipääs ja kaotus poolfinaalis. Kui nüüd panna juurde Pliškova tänaöine võit taas Muguruza üle, on ta võitude-kaotuste suhtega finaalturniiridel nullis – 8 võitu, 8 kaotust. Finaalipääsule kõige lähemal oli Pliškova 2018. aastal, kui ta juhtis poolfinaalis ameeriklanna Sloane Stephensi vastu 6:0, 2:0, 40:15, aga kaotas 6:0, 4:6, 1:6.

Kui Anett viimati Pliškovaga 2019. aasta augustis Toronto turniiril kohtus, oli tšehhitar maailma edetabelis kolmas ja nüüd neljas. Kuid see ei tähenda, et tema ranking poleks vahepeal läbi teinud päris korraliku muutuse. 2020. aasta sügisel hakkas Pliškova edetabelis langema, esialgu kahe kuuga kolmandalt kohalt kuuendaks. Sel kohal püsis Pliškova tänavu märtsini, aga siis järgnes langus 10. kohale. See polnud veel kõik, 28. juunil kukkus pikk tšehhitar maailma esikümnest välja (13.). Kuid seda vaid kaheks nädalaks – täpselt nii kaua kestis Wimbledoni turniir, kus finaali jõudnud Pliškova parandas oma edetabelikohta kuue võrra ja oli peaaegu tagasi seal, kus ta aastat alustas, nüüd seitsmes. Montreali turniiril finaali jõudmine kergitas Pliškova neljandaks ja sel kohal on ta ka praegu.

Kolmest viimasest hooajast oli 2020. aasta kindlasti Pliškovale kõige halvem, ehkki tänavune hooaeg on pärast 2013. aastat ainus, kus tšehhitar pole võitnud ühtki WTA turniiri. Ent 2020. aastal tegi ta seda päris hooaja algul Brisbane’is ning seejärel mängis edutult kolmel slämmiturniiril (kaks korda kaotas 2. ringis ja korra 3. ringis). Ainsa välgatusena aasta teisel poolel pärast koroonapausi jõudis Pliškova Roomas finaali.

Tänavu oli Rooma turniir, mis nüüd toodi oma õigesse kohta mai keskele, Pliškova jaoks üle pika aja edukam võistlus, aga finaali ta tahaks kindlasti unustada, sest kaotas seal Iga Swiatekile (Poola) 0:6, 0:6. Ent samas jõudis Pliškova tänavu viieaastase vaheaja järel slämmiturniiri finaali, mis on ikkagi omaette saavutus. Kolmas finaal Montrealis oli Pliškovale ka pettumus, sest ta oli Camila Giorgi (Itaalia) vastu soosik, kuid kaotas kahes setis. Nii ongi tšehhitari jaoks tänavu tegemist vastuolulise hooajaga – uus tõus edetabelis, aga ilma turniirivõiduta ja finaalide pettumused taagana kaelas.

Anett on tänavu võitnud neli turniiri, aga kogutud punktide poolest jääb ligi tuhandega Pliškovale alla. Ka omavaheline seis on 0:3. Mida sel juhul arvavad kihlveokontorid? Esimesed koefitsiendid on mõnes kihlveokontoris juba antud ning Anett on ikkagi soosik, keskmiselt on tema võidukoefitsient 1,55 ja Pliškoval 2,5. Seega täpselt samamoodi nagu kolmapäeval Krejcikova vastu, on Anett umbes 60-protsendiline favoriit. Ennustusportaalis Paf ei ole veel koefitsiente avaldatud, aga kindlasti saab neid peatselt näha ja panuseid teha.

Guadalajara jaoks õhtust ja meie jaoks öist mängu jälgides jäi mulje, et pimeduse saabudes läheb keskmäestikus kiiresti jahedaks ja seda kinnitavad ka ilmastiku veebisaidid, et pärast kella 19.30 (õhtuse mängu algus kohaliku aja järgi) on Guadalajaras pisut alla 20 kraadi sooja. Anett peab Pliškovaga mängima aga taas 26-27 plusskraadiga, kuid me ei tea, kummale peaks see eelis olema. Igatahes on mänguaeg Eesti tennisesõprade jaoks soodsam ja olenemata mängu algusajast saanuks Anett niikuinii kuus tundi rohkem puhata.

Kuid Tennisnet pole veel kirjutanud, mis juhtub kaotuse korral. Nagu pealkirjas öeldud, on nii Anettil kui ka Pliškoval selline seis, et kaotus ei riku veel midagi. Kui Anett kaotab kolmes setis, on ta Muguruza alistamise korral igal juhul poolfinaalis. Pliškova samale loota ei saa, sest tema võib 2 võiduga “surnud ringi” korral ka poolfinaalist välja jääda.

scroll to top