Rafael Nadal langes välja, Iga Swiatek pääses ehmatusega

Frances Tiafoe üllatas Rafael Nadali. / Foto: USA Today/Scanpix

Erandlikult on US Openil ka meeste üksikmängus juba enne veerandfinaale suuremad favoriidid välja langenud, kui eile hilisõhtul tabas Rafael Nadali (Hispaania, 2) sama saatus, mis paarkümmend tundi varem esireket Daniil Medvedevit.

Nadal jäi üllatavalt kindlalt 4:6, 6:4, 4:6, 3:6 alla Francis Tiafoele (USA, 22). Hispaanlane ei suutnud Tiafoele peale suruda pikki pallivahetusi, milles Nadal on ilmselt maailma parim (võib-olla Novak Djokoviciga võrdne). Ameeriklane servis hästi, lüües 18 ässa Nadali 9 vastu ja topeltvigu tegi ka Tiafoe vähem (4 vs 9). Seega, kui arvestada, et Tiafoe võitis punktid 120:110, tuli edu just peamiselt servi arvelt, kus ta nii-öelda ühe löögiga teenis 14 punkti rohkem kui Nadal.

Neljandas setis suutis Nadal murda teistkordselt mängu jooksul Tiafoe servi ja minna juhtima 3:1. Lõpp oli aga üllatav – Tiafoe võitis viis geimi järjest, nende hulgas kolm murret. Kui Nadal on tuntud visa mängijana ja murdepallide hea päästjana, siis seekord võitis Tiafoe 8st murdepallist 5.

Kuigi Tiafoe oli kaotanud Nadalile 2019. aastal kaks mängu settigi võitmata, oli ta enne US Openi 1/8 finaali enesekindel. “Ma olen praegu hoopis teistsugune mängija. Usun, et nüüd ma suudan teda võita,” ütles Tiafoe. Aga see jutt muidugi ei tähendanud, et ameeriklane poleks pärast võitu olnud meeldivalt üllatunud. “Mängisin täna uskumatut tennist. Ma ei tea isegi, kuidas see juhtus,” ütles võitja.

Nadal tunnistas, et ta ei suutnud selles kohtumises enamiku ajast mängida oma tavalisel tasemel. “Seda kahju, mida ma vastastele suudan tavaliselt teha, ma ei suutnud luua. Kuid ma ei taha mingeid vabandusi tuua. Ainus asi, mis lõpuks juhtus, oli see, et US Openi neljandas ringis kohtusin ma mängijaga, kes oli minust parem ja nüüd sõidan lennukiga koju,” ütles Nadal, kes ei hakanud kurtma vigastuste üle, mis on teda sel hooajal vaevanud.

Kui Andrei Rublev (Venemaa, 9) alistas kindlalt 6:4, 6:4, 6:4 Cameron Norrie (Suurbritannia, 7), siis ülejäänud meeste mängud venisid pikaks. Ja koguni nii pikaks, et päeva viimane kohtumine lõppes New Yorgi aja järgi ööl vastu teisipäeva kell 2.24 ehk Eestis (9.24) oli sel ajal alanud juba inimeste tööpäev.

Ligi neli tundi (3 h 48 min) mängisid Jannik Sinner (Itaalia, 11) ja turniiri üllataja Ilja Ivaška. Kuigi Sinner võitis oma setid märksa kindlamalt ja teenis vastasest koguni 26 punkti (163:137) rohkem, oli ta otsustavas setis murdega taga, kuid lõpetas mängu samamoodi viie geimivõidu ja kolme murdega nagu Tiafoe. Viimases viies geimis võitis Sinner punktid 20:3! Lõpptulemus oli itaallase kasuks 6:1, 5:7, 6:2, 4:6, 6:3. Murdeid oli selles mängus väga palju – tõrjujad võitsid 46st geimist 20. Sinnerit vedas alt kehv esimese servi õnnestumisprotsent 46 ja seetõttu ta ei pääsenud oma pallingul nii palju domineerima. Aga itaallasel oli koguni 26 murdepalli, millest ta realiseeris 12 ja see hoidis teda vee peal. Ning äralöögid võitis Sinner koguni 46:22.

Veel pikema heitluse pidasid Carlos Alcaraz (Hispaania, 3) ja Marin Cilic (Horvaatia, 15), kelle kohtumine kestis 3 tundi ja 53 minutit. Nemad olidki mängijad, kes lõpetasid kell 2.24. Ka siin juhtus sarnaselt Tiafoe-Nadali ja Sinner-Ivaška kohtumisele, et viimaseks jäänud setis asus juhtima hilisem kaotaja. Cilic murdis viienda seti esimeses geimis Alcarazi pallingu, aga see oli 19-aastasele hispaanlasele kui äratuskell. Ta mängis hiilgavalt Cilici üle nii servi, tõrje kui ka tagajoonemänguga, läks ette 4:1 ja võitis mängu 6:4, 3:6, 6:4, 4:6, 6:3. “Vastane mängis väga hästi, aga uskusin kogu aeg endasse, ka siis, kui jäin viiendas setis murdega taha,” ütles Alcaraz. Punktid jäid siiski Alcarazi kasuks vaid 143:142 ja äralöögid kaotas hispaanlane 28:45, seega paremusest rääkida ei saa, pigem oli võitja parem vaid otsustavatel hetkedel.

Üks asi on pärast Nadali ja Cilici kaotust selge – meeste tennis saab nüüd uue slämmivõitja. Alcaraz on allesjäänud kaheksast mehest kõrgeima asetusega, aga kas ka peafavoriit? Võimalik, kuid vaevalt selles seltskonnas selget favoriiti üldse ongi, sest ka Sinner, Rublev, Casper Ruud (Norra, 5), Matteo Berrettini (Itaalia, 8) ja miks mitte ka Nick Kyrgios (Austraalia, 23) mõtlevad esikohale. Eriti nüüd, kui Medvedevit ja Nadali tabelis enam pole.

Naiste üksikmängus sattus hätta maailma esireket Iga Swiatek (Poola), kes pärast kevadist pikka võiduseeriat ja Roland Garrosis triumfeerimist on mänginud tagasihoidlikumalt. Maailma 108. reketi Jule Niemeieri (Saksamaa) vastu oli Swiatek taga seti ja murdega 2:6, 1:2. Sel seisul istus Swiatek vahetuse ajal pingil nägu rätikuga kaetud ja tagus aeg ajalt reketit vastu maad. Swiatek oli hätta jäänud nii Niemeieri servi kui ka tõrjega, aga mis kõige hullem – kui poolatar saigi initsiatiivi, lõpetas ta pahatihti punkti väga rumala veaga. Kuid teise seti keskel kõik muutus, eksima hakkas pigem Niemeier, aga seda ka põhjusel, et Swiatek tõstis tagajoonemängus oluliselt oma taset. Lõpuks oli Swiateki võit üpris selge – 2:6, 6:4, 6:0.

Swiatek kohtub veerandfinaalis Jesscia Pegulaga (USA, 8), kes on seni olnud USA lahtistel üks kindlamaid naismängijaid. Ta alistas eile veenvalt Petra Kvitova (Tšehhi, 21) 6:3, 6:2 ja kui võtta aluseks kummagi mängija senised esitused, peaks Pegula olema Swiateki vastu kerge soosik. Aga veerandfinaalis tuleb uus mäng ja maailma esireket võib ju igal ajal oma kevadise taseme uuesti leida.

Teises poolfinaalis kohtuvad kaks mängijat, kes 2022. aastal on mänginud pigem keskpäraselt, aga jällegi: mõlema kõrge tase on kõigile teada ja nii ei tohiks olla üllatus, et kaheksa parema hulka said Arina Sabalenka (6) ja Karolina Pliškova (Tšehhi, 22). Sabalenka oli vaid ühe punkti kaugusel kaotusest matšis Kaia Kanepiga ja enne veel taga 2:6, 1:5, kuid järgmistes mängudes on ta tegutsenud hästi.