Magda Linette sepistas suurüllatuse

Magda Linette esimene reaktsioon pärast Caroline Garcia alistamist. / Foto: EPA/Scanpix

Austraalia lahtiste meistrivõistluste naiste üksikmängus selgusid juba varahommikul kõik veerandfinalistid, kelle hulka pääsesid ka kaks asetamata mängijat. Samas on esikümnest alles ka vaid kaks tennsisisti.

Ühe asetamata mängija edasipääs oli juba kindel, sest omavahel kohtusid Donna Vekic (Horvaatia) ja 17-aastane Linda Fruhvirtova (Tšehhi). Kogenum jäi peale 6:2, 1:6, 6:3. Fruhvirtovat vedas alt serv. Ta sai esimest pallingut sisse vaid 49% ja ainult võidetud setis oli see protsent korralik (62). Kuna noor tšehhitar võitis esimeselt servilt 74 ja teiselt 35% punktidest, oli pallingu protsent talle oluline näitaja, aga kolmandas setis vajus see täielikult kokku (32% esimestest servidest sisse). Kuigi otsustavas setis murdis Fruhvirtova esimesena vastase servi, kaotas ta seejärel kaks oma pallingut ja mängu.

Kuid teine asetatamata mängija Magda Linette (Poola) sepistas üllatuse, kui alistas viimase poole aasta jooksul väga heas vormis olnud ja WTA finaalturniiri võitnud Caroline Garcia (Prantsusmaa) 7:6, 6:4. Nagu teame, lülitas Linette välja ka Anett Kontaveidi, kuid just Eesti esireketil olnuks parim šanss poolatari võita. Nimelt tegi Linette tema vastu 35, kuid järgmistes mängudes vaid 9 ja 14 lihtviga. Viimased kohtumised olid ka lühemad, aga keskmiselt (23 viga 42 geimi kohta) oli poolatari lihtvigade arv kahe geimi jooksul pisut üle ühe.

Garcia läks selles mängus 3:0 ette, olles teinud juba kaks murret. Miski ei tõotanud üllatust, aga pärast seda Linette enam oma servi ei kaotanud (isegi murdepalle Garcial pärast ei olnud), aga ise murdis kolmel korral. Olulisim oli muidugi Linette murre seisul 4:5, mis päästis esimese seti. Tie-break’i juhtis Linette algusest peale ja võitis 7:3. Statistiliselt oli ka selles mängus tähtis esimese servi õnnestumisprotsent, mis Linettel oli 75 ja Garcial ainult 49. Ja kuna Garcia võitis esimeselt servilt 73 (Linette 65) ja teiselt 39% punktidest, siis oli selge, miks ta kolm pallingugeimi kaotas, sest esimene serv ei tulnud välja. Äralööke tegi Garcia rohkem, aga üsna napilt 27:25.

“Ma tõesti ei usu seda, olen sõnatu,” ütles Linette. “See ei tähenda, et ma üldse ei oodanud seda, sest väljakule tulles olin enesekindel. Aga ta on muidugi ohtlik vastane, eriti turniiri sellises staadiumis, seega ma teadsin, et läheb väga raskeks. Olen õnnelik, et suutsin esimeses setis lõpuni keskenduda.”

Tabeli alumise poole favoriidid on aga Arina Sabalenka (5) ja Karolina Pliškova (Tšehhi, 30), kes on slämmi tipptaset korduvalt “nuusutanud”, ehkki tiitlini pole jõudnud. Kui Vekic on korra mänginud veerandfinaalis (2019 US Open), aga Linette jõudis juba 1/8 finaaligi esmakordselt, siis Pliškova on vähemalt veerandfinaali jõudnud tänasega koos juba 11 korda ja Sabalenka kolm korda. Pliškova alistas täna Shuai Zhangi (Hiina) 6:0, 6:4 ja Sabalenaka keskses mängus Belinda Bencici (Šveits, 12) 7:5, 6:2.

Bencic oli esimeses setis veel ees 4:2, aga pärast seda võitis ainult kolm geimi. Sabalenka serv on sel turniiril mõnes mängus olnud ka parem, näiteks ässasid (4) lõi ta täna vähe, kuid topeltvigu ta enam palju ei tee ja täna tegi neid poole vähem kui Bencic (4 vs 8). Sabalenka esimese servi protsent 59 oli tema kohta soliidne ja see, et ta esimeselt servilt võidab palju punkte (täna 78%) on niikuinii teada.

Tabeli alumisest poolest jõuab seega finaali igal juhul mängija, kes pole varem slämmi võitnud. Aga loos oli ka selline, et tabeli teises pooles oli ainult kaks endist võitjat ja needki viimasel ajal alavormis – Garbine Muguruuza (Hispaania) ja Sloaen Stephens (USA). Seevastu tabeli ülemises pooles oli koguni kaheksa endist slämmivõitjat ja kolm neist jõudsid ka veerandfinaali.