Maailma esireket Novak Djokovic jõudis Eesti aja järgi õhtupoolikul, Austraalia aja järgi öösel Melbourne’i, kuid teda ei lasta lennujaamast välja, sest viisa polnud korrektselt vormistatud.
Kuigi mõned detailid on veel segased, on arusaadav, et Austraalia riik ja Victoria osariigi valitsus ei ole andnud Djokovicile luba nende territooriumile siseneda. Djokovici tiim taotles tavalist viisat ja saigi selle, kuid viisatingimustes on kirjas, et ainult vaktsineerimispassi omav välisriigi kodanik võib riiki siseneda. Ehk siis piltlikult öeldes oli olukord selline: Australian Openi korraldajad said kahe sõltumatu meditsiiniekspertide paneeli heakskiidul Djokovicile loa turniiril osaleda, kuid see luba ei ole pädev Austraalia riigi jaoks. Pärast eriloa saamist oleks pidanud korraldajad ja mängija leppima kokku valitsusega, kes siis oleks otsustanud, kas Djokovicile väljastatakse viisa, kus on eriluba kirjas, või mitte.
Nüüd on aga piirivalvel õigus ebakorrektse viisaga riiki siseneda üritanud tennisisti kinni hoida, sest formaalselt ei pea ju nemad teadma, et tegemist on mehega, kes mängib Australian Openil. Väidetavalt oli piirivalve tulnud siiski maailma esireketile vastu ja küsinud Victoria osariigi valitsuselt, kas ta võtab vastutuse enda peale, sel juhul lubataks Djokovic sisse. Kuid osariik ei soovinud vastutust võtta, sest muidu tekkinuks konflikt osariigi ja Austraalia föderaalvalitsuse (aga neile allub piirivalve) vahel.
Praegu on maailm selles osas lõhenenud, et paljude arvates Austraalia valitsus “jonnib” – nad teavad küll, et Djokovicil on luba, kuid põhjendavad olukorda juriidilise veaga, sest otsustamisse valitsust ei kaasatud. Mitmed tennisistid on nõudnud Djokovici vabastamist lennujaama üksikkambrist (toast). Kohalik meedia on aga pahane tennisejuhtide peale, sest nende arvates anti Djokovicile eriluba ainult sellepärast, et ta on Djokovic. Kui sama taotlenuks näiteks maailma 60. reket, poleks korraldajad tõenäoliselt vastu tulnud.
Näiteks ütles Briti tuntud paarismänguspetsialist Jamie Murray: “Kui mina oleksin vaktsineerimata, siis vaevalt ma saanuks eriloa. Aga, noh, tema poolt hästi tehtud, et ta saab tulla Austraaliasse ja võistelda.” Turniiri tegevjuht Craig Tiley ütles, et kokku 26 mängijat taotles eriluba, kuid neist rahuldati suhteliselt väike osa.
Austraalias on neljapäev juba alanud ning loodetavasti selle päeva jooksul olukord laheneb. Muidugi on lahenduse võimalus ka see, et Djokovic saadetakse riigist välja.