fbpx
Close

Kohus taastas Novak Djokovici õigused, maailma esireket saab Australian Openil mängida

Võit! Kaks Melbourne’is elavat serblastest naisfänni rõõmustavad kohtuotsuse üle. / Foto: Reuters Scanpix

Eesti aja järgi täna hommikul otsustas Austraalia kohus, keda esindas kohtunik Anthony Kelly, et riigi valitsus tühistas Novak Djokovici viisa õigusvastaselt ja otsuse kohaselt vabastatakse maailma esireket immigratsioonihotellist ning ta saab hakata treenima.

Tõsi, Austraalia seaduste kohaselt on viisa saamise ja tühistamise ülimuslik õigus immigratsiooniminstril, kes võib isegi kohtuotsust mitte arvesse võtta. Vaitsusele jääb reaalne võimalus Djokovici viisa uuesti kehtetuks tunnistada ja talle kohaldada pikaajaline sissesõidukeeld. Kuid pole kindel, et minister sellist võimalust kasutab, sest skandaal paisuks sel juhul liiga suureks.

Kohtunik Kelly uskus Djokovici advokaatide argumente, et serblane põdes detsembris koroonaviirust ja seetõttu on tal eriluba siseneda Austraaliasse ka ilma vaktsiinitõendita. Tähtis oli fakt, et Djokovicile anti viisa väljastamise ja kahe sõltumatu meditsiinipaneeli eriloa aktspteerimise otsusega teada, et ta võib riiki siseneda. Nagu ütles kohtunik, ei teinud Djokovic midagi valesti, kui ta saabus kohale teadmisega, et tema mängimine turniiril on kindel.

Ühtlasi sai nüüd maailm ka Djokovici enda suust kuulda (ehkki põhimõtteliselt oli see teada), et ta pole vaktsineeritud, sest ta pidi selles osas kohtu küsimusele vastama. Kohtuniku silmis pädes ka kaitsjate argument, et piiriametnike käitumine lennujaamas oli Djokovici suhtes ebaõiglane, sest tal ei lubatud isegi magada ega antud võimalust konsulteerida juristidega enne immigratsioonihotelli saatmist. Maailma esireket oli palunud võimalust kohaliku aja järgi hommikuni magada ja siis esitada oma vastuargumendid viisataotluse õigustamiseks. Kuid ta kupatati kell 6 varahommikul immigratsioonihotelli.

Terve päeva ja õhtu oli kohtuhoone ja immigratsioonihotelli juures grupp Djokovici pooldajaid, kelle peamise osa moodustasid Austraalias elavad serblased. Kui tuli positiivne kohtuotsus, hakkasid nad juubeldama. Reaalselt ei toimunud tavapärast kohtuistungit, sest kohtu ruumides viibis kohtunik üksi, mõlema poole advokaadid võtsid protsessist osa internetiühenduse kaudu.

Kuna Austraalias käib praegu ka poliitiline võimuvõitlus enne valimisi, on praeguse peaministri Scott Morrisoni vastastel võimalus osutada tema vigadele koroonaviiruse piirangute osas. Välismaailm on üdliselt arvamusel, et Austraalia koroonapiirangud on olnud märgatavalt rangemad kui haiguse tõsidus, eriti omicron-tüve puhul, eeldaks.

scroll to top