fbpx
Close

Hirmus mäng! Anett Kontaveit päästis üliraske seisu ja võitis Moskvas aasta kolmanda tiitli

Võidurõõm. / Foto: Reuters/Scanpix

Anett Kontaveit võitis Moskvas hooaja kolmanda WTA turniiri ja võrdustas sellega seisu Barbora Krejcikovaga ning jääb maha vaid Ashleigh Bartyst. Karjääri seisukohalt on aga Anett nüüd viigis Kaia Kanepiga.

VTB Kremlin Cupi finaal Jekaterina Aleksandrovaga (Venemaa) kulges uskumatult. Anetti kaotus olnuks ehk kerge üllatus, aga samas on ta väga kaua väga hästi mänginud ja alati võib tulla mõni pisike mõõn. Kuid palju suurem üllatus oli see, et ilma otseselt kuskil “ära kukkumata” oli Anett taga 4:6, 0:4. Ainus, mille kohta saab öelda halb, oli Anetti serv, seda nii õnnestumisprotsendi kui ka efektiivsuse poolest.

Esimeses setis, mille otsustas Aleksandrova ainus murre seisul 2:2, lõi venelanna esimest servi sisse 77% ja Kontaveit ainult 52%. Anettil ei olnud isegi murdepalli, aga Aleksandroval kokku seitse. Kuigi esimeses kahes geimis võis ehk venelannal märgata finaali värinat, aitas palling juba siis ta välja ja selle najal purjetas ta edasi ka teises setis. Venelanna ründelöök ei olnud nii võimas nagu Anetti oma, aga ta paigutas palli täpselt ja väga järjekindlalt mängis tagajoonepunkte. Nagu öeldud, oli seis Aleksandrova kasuks 6:4, 4:0 ja peamine märksõna sellest ajast on ikkagi tema ideaalne esitus, mitte Anetti kehv vastupanu.

Ent Aleksandrova on olnud mängija, kes eduseisudes pingele alla annab. Anetti teene oli siin muidugi ka – esimestes geimides seisu 0:4 järel võitles ta nagu lõvi, aga vaevalt ta siiski mängu oleks päästa suutnud (võib-olla ainult tasavägisemaks muutnud), kui Aleksandrova esimese servi protsent poleks seti keskel järsult langenud. Kui seis oli juba 3:4, hakkas Aleksandrova ka vaimselt ära kukkuma. Tema kaks viimast servigeimi olid pikad ja kohati tegi venelanna endiselt imet, kuid Anett oli nüüd tema mänguga rohkem kohanenud ja muidugi ka tunnetas tekkinud võimalust. Nii ta need geimid võitis ja seti 6:4 ehk siis “kinnise munaga”.

Otsustavas setis sündis võib-olla veel üks üllatus, et Aleksandrova ärkas uuesti. Seisuni 4:4 hoidsid mõlemad oma servi, kuid murdepalle juba oli – Anettil kaks ja Aleksandroval üks. Seisul 4:4 andis Anett natuke järele ja murre ikkagi tuli Aleksandrova kasuks. Kuid selles polnud midagi uut – ka aasta tagasi Ostravas juhtis Aleksandrova otsustavas setis oma servil 5:4, kuid kaotas. Ja nii läks ka nüüd. Ta alustas geimi topeltveaga ja kuigi tuli veel välja 15:40 kaotusseisust, oli Anett lõpus parem. Viimases geimis oli Aleksandrova kogu aeg ees, aga kui Anett sai matšpalli, siis sellel viimasel punktil juhtus veel kaks üllatust. Esiteks lõi Aleksandrova üliriskeeriva teise servi piirile ja Anett selle vaevu tõrjus, aga ründelöögi põrutas venelanna võrgu eest auti. Läbi, 4:6, 6:4, 7:5! Anett ei osanud kohe isegi turniirivõidu üle rõõmustada. Ta raputas pead, nagu mõeldes, et poleks pidanud mängu võitma.

Kaelustamine pärast finaali. / Foto: Tass/Scanpix

Kuigi intervjueerija rõhutas küsimuses, et viimase punktiga oli Anettil õnne, vastas turniiri võitja, et tegelikult jagunes õnn üsna võrdselt. Tal oli õigus – matši esimesel poolel võitis Aleksandrova kaks olulist punkti võrgutripsu abil, ühe neist Anetti murdepallil teises setis. “Vastane tegutses väga hästi, ta kontrollis üsna palju mängu ja mul ei olnud teha muud, kui võidelda iga punkti pärast,” ütles Anett. Võimaliku võidupeo kohta ütles ta: “Õhtusöögile Moskvasse läheme oma tiimiga küll, kuid aega pidutseda pole, sest tuleb sõita Rumeeniasse järgmisele turniirile.”

Kui karikas kätte anti, on võitja kõnes pea alati enamik lauseid rutiinsed, kuid seekord pidi Anett päris tõsiselt tänama turniiri direktorit, kes talle vabapääsme andis. “Muidu ma ei olekski saanud siin mängida,” ütles Anett. Tähelepanuväärne oli ka lause, et ta loodab koostöö jätkumist Dmitri Tursunoviga veel pikka aega.

Statistikast oleme pisut rääkinud, aga täna oli üle pika aja üks mäng, kus Anett tegi äralööke vastasest vähem (isegi ebaõnnestunud mängus Ons Jabeuriga võitis Kontaveit äralöögid 18:15). Tõsi, napilt – Aleksandrova sooritas 35 ja Anett 34 äralööki. Lihtvigu tegi Anett 36 ja vastane 43, esimese servi õnnestumisprotsent lõpus rohkem võrdsustus, aga Aleksandrova jäi ikkagi peale 65% vs 57%. Ka esimese servi punktidega, kus Aleksandrova algul suurelt juhtis, oli lõpuks enam-vähem võrdsus – venelanna 70 ja Kontaveit 69%. Ässad ja topeltvead olid täiesti viigis, mõlemal 5/6. Murdepalle realiseeris Anett 15st 5 ja Aleksandrova 11st 4.

Lisaks karikale sai Anett Kontaveit auhinnaks Rado kella. / Foto: EPA/Scanpix

Maailma edetabelis tähendas Anetti võit, et ta kordab oma kõigi aegade parimat rankingut, mis on 14. Kuid arvestades (vähemalt Tennisnetile teadaolevatel andmetel), et järgmistel nädalatel hakkab mõnel mängijal, aga mitte Anettil, punkte ära kukkuma, siis suure tõenäosusega kerkib ta sel aastal veel oma karjääri parimale kohale.

Hooaja edetabelis (nn Porsche Race) on Anett juba kümnes. Kuna Barty on ametlikult teatanud, et ta ei osale Guadalajaras WTA finaalturniiril, on Anett taganud esimese varumängija staatuse, kuid enamat esialgu mitte. Kuid isegi varuna on tal šansid mõni matš WTA finaalturniiril pidada, kui keegi saab alagrupiturniiri käigus vigastada.

Võidetud turniiride tase on nüüd Kontaveidil ja Kanepil samuti võrdne – mõlemal kaks WTA 500 ja kaks WTA 250 turniiri võitu.

scroll to top