fbpx
Close

EELVAADE | Venelanna, kes heal päeval võib olla väga tugev

Ljudmilla Samsonova. / Foto: AP/Scanpix

Reedel algusega kell 12 Eesti aja järgi kohtub Anett Kontaveit Foro Italico tennisekompleksi 1. väljakul (suuruselt neljas) neutraalsena mängiva venelanna Ljudmilla Samsonovaga (16).

Anett pole Samsonovaga varem tenniseväljakul kohtunud, aga praegu 24-aastane venelanna on kolm korda läinud vastamisi Kaia Kanepiga ja kõik mängud võitnud. Peab ütlema, et Kaial ei vedanud, sest esimest korda kohtus ta Samsonovaga siis, kui venelanna oli parajasti võitnud oma karjääri esimese WTA turniiri Berliinis ja teist korda mullu Washingtoni turniiri finaalis, kuhu jõudmine juba iseenesest näitas, et Samsonova on heas vormis (ehkki Kaia muidugi ka!). Kolmas kord leidis aset siis, kui Samsonova oli võitnud kahe kuuga kolm turniiri.

Tennisnet on Samsonovat enne neid mänge ka tutvustanud. Esimesest eelvaatest saame teada, et Samsonova ei olnud noorteklassis kuigi edukas ning ka esisajasse tõusmine võttis aega. Teises eelvaates on juttu Samsonova eduloost 2021. aasta Billie Jean King Cupi finaalturniiril ja tema mitte nii edukast 2022. aasta algusest. Aga mida me tolles loos ei teadnud, et Samsonova võidujada on just alanud. 2022. aasta augustis/septembris võitis Samsonova kolm turniiri ja 19st mängust 18, saades ainsa kaotuse US Openi 1/8 finaalis Ajla Tomljanovicilt. Kaia võitmine Washingtoni finaalis oli alles algus. Ent sellest on juttu kolmandas eelvaates, kui Kaia kohtus Samsonovaga Guadalajara turniiri avaringis.

Seega jääb üle kirjutada venelanna mängudest aastal 2023, sest Guadalajara turniiriga ta mullu hooaja lõpetas (jõudis 3. ringi ja alistas enne ka Arina Sabalenka). Tavalisel aastal oleks Samsonova mängimist jätkanud BJK Cupi finaalis, kuid sõja tõttu Venemaa seal osaleda ei saanud.

2023 on ühes mõttes Samsonova parim aasta, sest tänavu veebruarist pärineb tema parim edetabelikoht, mis on 12. Aga täpselt sama tuleks ju öelda Anetti kohta, kes parimal kohal oli mullu, aga tema tegelik tähelend leidis aset 2021. aastal. Nagu ikka, ja seda ka Samsonova puhul, tuleb edetabelikoht edule pisut hiljem järele. Tõsi, nii palju Samsonova siiski saavutas, et ta jõudis veebruaris Abu Dhabi turniiri finaali ja see aitas kaasa 19. kohalt 12ndaks tõusmisele. Aga osaliselt tuli tõus ikkagi tänu sellele, et 2022. aasta esimesest poolest polnud Samsonoval lihtsalt punkte kaitsta.

Tegelikult ei ole 2023 siiski Samsonovale kuigi edukas, sest ühele finaalijõudmisele vaatamata on tema võitude/kaotuste bilanss 10-10. Samsonova jäi võiduta Indian Wellsis ja Stuttgardis ning sai ühe võidu Miamis. Enne Roomat peetud Madridi turniiril alustas ta teisest ringist ja teenis kaks võidu, saades Jelena Ostapenkost jagu koguni 6:2, 6:0. Kuid kaotus Irina-Camelia Begule oli pigem üllatus.

Pigem ei ole saviliiv Samsonovale sobivaim väljakukate, ehkki tema kevadiste Euroopa liivaväljakute turniiride ajalugu on lühike – enne 2022. aastat ta neile edetabelikohaga peale ei saanud. 2021 mängis ta Rooma ja Roland Garrosi kvalifikatsioonis, ent kaotas avaringis. Mullu jõudis Samsonova Stuttgardis poolfinaali, ent langes avaringis välja nii Madridis, Roomas kui ka Pariisis. Anetti jaoks on Stuttgardi ja Rooma turniiri karjääris üsna silmapaistval kohal, ent tema suurem edu neil võistlustel tuli aastal 2019 (Stuttgardi finaal) või varem (2018 Rooma poolfinaal).

Teisipäeval oli kihlveokontoritel õigus, et Anett on favoriit Alycia Parksi vastu. Seekord on vastupidi – reedeses mängus on soosik Samsonova. Ennustusportaal Paf annab venelanna võidukoefitsiendiks 1,44 ja Anettile 2,80 – sisuliselt nagu 2/3 1/3 vastu ehk ca 66-67-protsendiline soosik on Samsonova. Ega see teistpidi poleks olla saanudki, sest Anetti on vaevanud seljavigastus ja nüüd on muidugi ka tema edetabelikoht palju madalam. Aga näe, suudeti aimata, et ta Parksi võidab! Ehk ikka on lootusi ka Samsonova vastu, seda eriti liivaväljakul.

Venelanna oli mitme statistilise näitaja kokkuvõttes 2022. aastal kolme maailma parima servija hulgas, aga nagu ka näitas Anetti mäng Parksiga, ei ole pommservil liivaväljakul mõju. Tõsi, Samsonova on mitte ainult tugev, vaid ka täpne servija ja see on ohtlikum. Ja Kaia näitas ju Washingtoni turniiri finaalis, et Samsonovaga saab peaaegu võrdselt mängida ka siis, kui kohtumine toimub kõvakattel ja venelanna on heas vormis.

Mängu alguse kohta veel nii palju, et tegemist on 1. väljaku esimese mänguga, mis kindlasti algab kell 12, kui vihma ei saja. Roomasse on viimastel päevadel vihma ennustatud, aga seni ei ole sadu turniiri seganud. Temperatuuri poolest on Roomas praegu sooja umbes sama palju kui Eestis.

scroll to top