fbpx
Close

EELVAADE | Nädal tagasi esmakordselt esisajasse kerkinud venelanna on Kaia Kanepi vastu favoriit

Võidu puhul läks Ljudmilla Samsonova Berliini väljakute lähistel asunud järve ujuma. / Foto: Zumapress/Scanpix

Esmaspäeva õhtupoolikul, oletatavalt kella 18 paiku või veidi hiljem, alustab Kaia Kanepi oma 12ndat Wimbledoni turniiri kohtumisega maailma 65. reketi Ljudmilla Samsonova (Venemaa) vastu.

Ei usu, et Eesti tennisesõbrad seda nime veel mõni kuu tagasi kuigivõrd teadsid. Mänginuks ta Kaiaga kevadel, oleks eestlannat kindlasti soosikuks peetud. Nüüd on aga üks turniir kõik ümber pööranud. Nädal tagasi võitis Samsonova Berliini muruväljakutel turniiri, kus ta lisaks kahele võidule kvalifikatsioonis alistas põhitabelis viis maailma TOP50 mängijat. See oli tõeline läbimurre, kui varem mitte kordagi maailma esisajasse kuulunud 22-aastane mängija võitis WTA 500 turniiri! Tänu võidule teenis Samsonova ka vabapääsme Wimbledoni põhiturniirile, sest kuus nädalat varem, kui põhitabeli mängijate nimekiri lukku pandi, oli Samsonova edetabelis alles 105. kohal.

Paljudele on teada, et Venemaa noorte tennises on just neidude seas kõva konkurents, mis kindlasti tuleb kõikidele kasuks, aga samas ka kahjuks, sest kui sa sellest karussellist maha jääd, siis sind enam keegi ei aita. Venemaal on niigi piisavalt häid mängijaid – kes hoolib veel sellisest tennisistist, kes pole 19-aastaselt isegi TOP500 sekka murdnud. Kuid küllap oli Samsonoval isiklikke toetajaid, et ta sai mängimist ITF-i turniiridel jätkata, kuni saabus ka edu.

Juunioride edetabelis oli Samsonova parimal nädalal kerkinud 65. kohale, ent seegi pole Venemaa mõistes midagi erilist. Samsonova arvele jäi noorteklassis kaks võitu 2. kategooria ITF-i turniiridel. Paralleelselt hakkas ta mängima profiturniiridel ja võitis 15-aastaselt ühe 10-tuhandelise ITF-i turniiri, aga tema keskmine tase jäi pikka aega samaks – kuni 2017. aastani oli Samsonova parim edetabelikoht 520.

Venelanna esimene läbimurdeaasta oli 2018, kui ta võitis kaks tugevamat ITF-i turniiri, 25-tuhandelise ja septembrikuus Saint Malo’s (Prantsusmaa) ka 60-tuhandelise turniiri, kus ta alustas kvalifikatsioonist. Tasapisi oli ta kerkinud TOP300 sekka, aga septembrikuine võit andis Samsonovale 185. edetabelikoha, mis oli piisav, et pääseda suure slämmi kvalifikatsiooni.

2019. aastal alustaski Samsonova üritamist juba kõrgemal tasemel, kuid enamasti jäi pidama kvalifikatsiooni. Neljast slämmiturniirist ühel ta valikvõistluse siiski läbis, see juhtus Roland Garrosis, kus ta põhiturniiri avaringis kaotas Donna Vekicile. WTA jõuproovidest tõi aga Samsonovale ainsana suuremat edu Palermo turniir, kus ta jõudis poolfinaali ja kerkis maailma 123. reketiks. Aga sama aasta sügis läks kehvemini ja ta langes mõneks ajaks TOP150 seast välja.

Koroonaviirusest räsitud 2020. aastal püsis Samsonova peamiselt 115.-130. koha vahemikus, kuigi hooaeg oli alanud hästi – pärast Brisbane’is kvalifikatsiooni läbimist alistas ta esimeses ringis 2017. aasta US Openi tšempioni Sloane Stephensi ja murdis end ka Australian Openil põhiturniirile, kus kaotas avaringis Jelena Ostapenkole. Aga ülejäänud tulemused ei olnud seda väärt, et Samsonova võiks maailma teisest sajast välja pääseda.

Tänavu mängis Samsonova Austraalias taas edukalt kvalifikatsiooni ja alistas slämmiturniiri avaringis Paula Badosa, kes oli põdenud Melbourne’is koroonaviirust ja polnud tipptasemel mängimiseks valmis. Miamis jõudis Samsonova 3. ringi, kui oli alistanud maailma 11. reketi Kiki Bertensi, ent seegi polnud eriline näitaja, sest hollandlanna pole tänavu võitnud peaaegu kedagi. Kokkuvõttes olid Samsonova tulemused piisavad vaid selleks, et ta püsiks teise saja esikümnes, kuhu ta pärast Miamit kerkis.

Siis aga järgnes Berliini turniir, kus Samsonova poleks peaaegu jõudnudki põhitabelisse, sest kvalifikatsiooni otsustavas ringis võitis ta Ana Konjuhi 4:6, 6:1, 7:6. Edasi järgnes aga tõeline muinasjutt: üksteise järel alistas Samsonova sellised mängijad nagu Marketa Vondroušova (tollal WTA 41.), Veronika Kudermetova (32.), Madison Keysi (28.), Viktoria Azarenka (16.) ja Belinda Bencici (12.). Venelanna vahetas 106. edetabelikoha 63nda vastu, kuid homses edetabelis on ta kaks kohta tagapool, sest möödusid Camila Giorgi, Eastbourne’i poolfinalist ja Katerina Siniakova, Bad Homburgi finalist.

Kihlveokontorite jaoks oli Samsonova hiilgav nädal Berliinis piisav tõend, et pidada teda Kaia vastu soosikuks. Ennustusportaal Paf annab Samsonova võidukoefitsiendiks 1,47 ja Kanepile 2,70, mis tähendab, et Kaia võimalusi hinnatakse umbes 35-protsendiliseks. Kaia ei mänginudki enne Wimbledoni ühelgi muruturniiril, aga viimasel ajal ongi ta suhteliselt vähestel turniiridel osalenud, mistõttu sellest ei saa järeldusi teha. Kindlasti on Kanepi selline mängija, kellele panustamine 2,7-kordse võidusummaga sunnib riskima. Või ei ole see üldse risk… Igatahes esmaspäeva õhtul saame teada, kuidas Kaia juunikuu tennisekomeedi vastu mängis.

Millal algab 10. väljaku kolmas mäng, milles kohtuvad Kanepi ja Samsonova, ei sõltu ainult sellele eelnevate meeste üksikmängude pikkusest, vaid ka ilmast. Ennustus näitab, et alates kella 11st (Eesti aeg kell 13) on Londonis vihmane ilm, aga ühelgi tunnil pole oodata vihma rohkem kui 0,5 millimeetrit. See tähendab, et nõrga vihma ja võimalike kuivade perioodide arvel saab ehk tennist mängida. Kuid peame arvestama võimalusega, et mäng lükkub teisipäevale, mille ilmaprognoos on paraku veel hullem. Antud eelvaate autor mäletab päris hästi, kuidas näiteks 2007. aasta Prantsusmaa lahtistel pidi Kanepi mängima Shahar Peeriga esmaspäeval, aga mängis alles kolmapäeval. Samal ajal oli Eestis suurepärane suveilm nagu ka praegu.

scroll to top