fbpx
Close

EELVAADE | Tasapisi TOP30 suunas liikuv šveitslanna

Jil Teichmann Australian Openil. / Foto: AFP/Scanpix

Anett Kontaveit (2) alustab Peterburi WTA 500 turniiri esmaspäeva pärastlõunal Jil Teichmanni (Šveits, WTA 31) vastu.

Ütleme kohe, et 31. on ka Teichmanni karjääri kõrgeim edetabelikoht, kuid ta ei ole selleni jõudnud silmapaistvate tulemuste, vaid pigem stabiilsuse toel. Teichmann on Anettist poolteist aastat noorem, kuid samas vanuses (24) oli Eesti esireket juba kuulunud TOP20 sekka.

Viimati kohtus Kontaveit Teichmanniga mullu septembris US Openi 2. ringis ja muidugi on Tennisnet kirjutanud ka tolle mängu eelvaate. Sellest artiklist leiate ka lingi 2020. aasta eelloole, kus on kirjeldatud Teichmanni karjäär kuni koroonaviiruse pausini. Kui põgusalt seda korrata, siis juunioride klassis oli Teichmann maailma 3. reket, aga ta hakkas täiskasvanute klassis oma noorteaja rivaalidest maha jääma, jõudes maailma esisajasse alles 2019. aasta mais napilt enne 22. sünnipäeva.

Kaks ja pool aastat tagasi oli Teichmann maailma 54. ja praegu 31. – ega see just kiire tõus ole ja sel perioodil on ta langenud ka TOP 50 seast välja. Kuid nagu värskemas eelloos mainitud, tegi Teichmann oma parima tulemuse 2021. aasta augustis, kui jõudis Cincinnati Masters 1000 turniiril finaali. See kaalub üles Teichmanni kaks turniirivõitu nõrgema taseme võistlustel.

Edetabelis tähendas see finaalipääs tõusu 76. kohalt 44ndaks. Nüüd vaatamegi, mille arvel on Teichmann veel 13 kohta tõusnud, sest US Openil ta Anettile kaotas 4:6, 1:6 ja sealt punkte juurde ei tulnud. TOP40 hulka viis Teichmanni veerandfinaali jõudmine Ostrava turniiril, kus ta kaotas Petra Kvitovale, kes poolfinaalis omakorda jäi kindlalt alla Anettile. Nii et kui Anetti ja Teichmanni omavaheline seis on 2:0 (mõlemad võidud kahes setis), näitab ka Ostrava tulemus, et Šveitsi teine reket jääb Eesti esireketile regulaarselt alla.

See muidugi ei tähenda, et Teichmann poleks ohtlik vastane. Mängijaga, kes on maailma edetabelis 31., peab igal juhul arvestama. Kuid ausalt öeldes on Teichmanni kogu järgnev tõus pärast Ostrava veerandfinaali saavutatud puhtalt selle arvel, et rivaalidel kukkusid punktid ära. Teichmann lõpetas 2021. aasta WTA turniiridel nelja kaotusega, kuid sai võidu Billie Jean King Cupil austraallanna Storm Sandersi üle. Šveits mängis seal väga hästi ja jõudis Venemaa vastu finaali, kuid alagrupimängudes Saksamaa ja Tšehhiga oli naiskond teise reketi kohale pannud mängima Viktorija Golubici. Finaalis mängis Teichmann, ent kaotas Darja Kasatkinale.

Ka 2022. aasta kolm matši ei ütle midagi Teichmanni vormi kohta, sest ta on võitnud ainult Petra Marticit, kes viimasel ajal aina kaotab. Samas jäi ta Adelaide’is alla Lauren Davisele, kes oli siis maailma 95. reket. Australian Openil kaotas Teichmann pärast Martici alistamist Viktoria Azarenkale 1:6, 2:6.

Seega: kui võrrelda, mängis US Openil Anetti vastu palju paremas seisus Teichmann, kes oli ju äsja hiilanud Cincinnatis. Loogika kohaselt peaks võit praegu tulema lihtsamalt, aga naiste tennises ei saa siiski ainult loogikale tugineda. Väga paljude mängijate vorm liigub üles-alla.

Kuid kihlveokontorid on tendentsi arvestanud. Kui US Openil oli Anetti võidukoefitsient enne mängu Teichmanniga 1,70 ringis, siis nüüd annab ennustusportaal Paf Eesti esireketi võidukoefitsiendiks 1,17 ja šveitslannale 5,40. Täpsustades on see nii, et eelmisel korral olid Anetti võidušansid umbes 55%, aga nüüd natuke üle 80%. Muidugi loeb ka fakt, et enne US Openit ei olnud Anett edetabelis nii kõrgel kui praegu (9.) ja ainult Clevelandi turniiri võitmise põhjal veel järeldusi ei tehtud.

Peterburis algab homne võistluspäev Eesti aja järgi kell 10 ning enne Anetti ja Teichmanni kohtumist peetakse peaväljakul kolm mängu. Seega võib ennustada, et enne kella 14.30 ei saa Anett kindlasti väljakule, pigem algab kohtumine kella 15-16 vahel.

scroll to top