fbpx
Close

Bublik üllatas Zverevit, Ruusuvuori jäi esimesest ATP tiitlist ilma

Aleksandr Bublik esimese ATP võidukarikaga. / Foto: AFP/Scanpix

Australian Openi järgsel nädalal peeti kolmes erinevas maailmajaos kolm ATP turniiri, kus kõrgema asetusega mängijad ei suutnud edetabelikohta õigustada.

Maailma esikümnest osales sel nädalal turniirikarussellil ainult Alexander Zverev (Saksamaa, 3), kes oli erinevalt teistest tippudest langenud Austraalias välja juba üsna varakult – 1/8 finaalis Denis Shapovalovi vastu. Võib-olla tahtis Zverev seda kaotust kiiresti heastada ja andis end üles Montpellier ATP 250 (sel tasemel olid lõppeval nädalal kõik turniirid) jõuprooviks, kuigi esikümnemehed reeglina sellisel turniiril ei mängi. Paraku ei õnnestunud, sest finaalis kaotas Zverev eakaaslasele Aleksandr Bublikule (Kasahstan, 6), kellega nad olid vastamisi olnud noorteklassist alates.

Edetabeli põhjal oli Zverevi ohtlikem vastane Roberto Bautista Agut (Hispaania, 2), kes asus edetabelis 19. kohal. Kuid Bautista Agut jäi veerandfinaalis alla Bublikile 4:6, 6:2, 6:7. Bublik lõi selles mängus 25 ässa ning Peterburi lähistel Sestroretskis sündinud, kuid 2016. aastast alates Kasahstani esindama hakanud tennisist jätkas sama hästi ka finaalis. Zverevi vastu lõi ta 8 ässa ja võitis 86% esimese pallingu punktidest. 6:4, 6:3 võidetud mängus oli Bublik hea ka tõrjel, sest ta murdis mõlemas setis kahel korral Zverevi pallingu. Avasetis sai vene päritolu sakslane ühe murde tagasi, aga kaotas uuesti pallingu seisul 4:4. Murdepalle realiseeris Bublik 8st 4 ja Zverev 3st 1. Aga teises setis polnud Zverevil mingit lootust, sest Bublik loovutas oma servil ainult neli punkti.

Bublikile oli see esimene ATP turniirivõit. Ta oli mänginud neljas finaalis (kaks korda 2019 ja kaks korda 2021), kus tal ei olnud kordagi nii tugevat vastast kui Zverev, aga paraku just nüüd teenis ta esimese tiitli. Järgmisel nädalal kerkib Bublik karjääri kõrgeimale 31. kohale, seni oli tema parim ranking 34.

Selle nädala turniiridest nõrgim oli kindlasti Pune (India) ATP 250, kus tegi kaasa küll TOP20 mees Aslan Karatsev (Venemaa), aga teine asetus oli alles maailma 66. reket Lorenzo Musetti (Itaalia). Võib-olla lootis ka Karatsev kerget võitu, sest oli eeldada, et Indiasse tugevam seltskond ei kogune, aga ta kaotas juba esimeses mängus (peeti 2. ringis, sest Karatsev oli avaringis vaba) Elias Ymerile (Rootsi).

Kui kass oli läinud, hakkas “hiirtel” pidu ja nende seas paistis silma meie põhjanaaber Emil Ruusuvuori (Soome, ATP 87.), kes oli asetatud kuuendana. 22-aastasel noormehel oli hea võimalus võita karjääri esimene ATP turniir, sest ta jõudis finaali settigi kaotamata ja kohtus seal 32-aastase Joao Sousaga (Portugal, ATP 137.). Kuid Sousa oli varem võitnud 3 ATP turniiri, aga Ruusuvuori mängis sel tasemel esmakordselt isegi finaalis. Šanss võita Jarkko Niemineni järel esimese soomlasena ATP turniir üksikmängus läks kaduma, sest Sousa võitis 7:6, 4:6, 6:1.

Esimeses setis oli Ruusuvuori murdega ees, aga kaotas oma servi seisul 5:4. Tie-break’i võitis Sousa 11:9, kuid ta oli seal juhtivam pool, sest Ruusuvuoril oli ainult üks settpall. Omakorda teises setis mängis Sousa maha 4:1 edu, aga see ei tähendanud pööret, sest portugallane läks otsustavas setis kohe 3:0 ette ja hiljem murdis veel ühe servi. Sousa ülekaal ilmnes eelkõige teise pallingu punktide võitmisel: temal 53% ja Ruusuvuoril ainult 29%. Ka oli portugallane edukam murdepallide realiseerimisel, vastavalt 6st 4 ja 8st 3.

Ööl vastu esmaspäeva on ees veel Cordoba (Argentiina) ATP turniiri finaal, kus kohtuvad samuti üllatusmehed: Alberto Ramos-Vinolas (Hispaania, 6) ja Alejandro Tabilo (Tšiili), kes maailma edetabelis alles 144. kohal. Kuues asetus tundub sel nädalal õnnelik, sest kõik sellise paigutusega mängijad jõudsid finaali. Cordoba turniiri ainus TOP20 mängija Diego Schwartzman (Argentiina) kaotas poolfinaalis Tabilole. Finaalivõidu korral kerkiks 24-aastane Tabilo esmakordselt esisajasse, kuhu nüüd naasis ka Sousa. Kuid portugallane on varem mitu hooaega olnud esisajas (kõrgeim koht 39.). Ruusuvuori kerkis 71. kohale ja tal jäi karjääri parimast (66.) natuke puudu.

Järgmisel nädalal on aga platsis palju rohkem tippmehi. Rotterdami ATP 500 turniiril teevad maailma esikümnest kaasa Stefanos Tsitsipas (Kreeka, 4.), Andrei Rublev (Venemaa, 7.) ja Felix Auger-Aliassime (Kanada, 9.) ning Buenos Aireses ATP 250 turniiril Casper Ruud (Norra, 8.). Kuid suurim sündmus on hoopis 2009. aasta US Openi võitja Juan Martin Del Potro (Argentiina) naasmine kodumaa pealinnas. Erinevate vigastuste all kannatanud Del Potro pole mänginud ATP turniiridel 2019. aasta suvest saadik.

2020. aasta US Openi võitja Dominic Thiemi (Austria, ATP 37.) naasmine lükkus aga edasi. Ta pidi mängima sel nädalal Cordobas, aga sõrmevigastus tuli vahele. Thiem mängis viimati mullu juunikuus Mallorca turniiril ja paus oli tingitud randmevigastusest. Thiem ise ütles, et sõrmevigastus on siiski kerge, aga vähese treeningupraktika tõttu ta veel turniriidele ei naase.

scroll to top