EELVAADE | Elise Mertens kannab täna soosikukoormat Anett Kontaveidi vastu

Elise Mertens. / Foto: Zumapress/Scanpix

Elise Mertens (Belgia, 16) on mängija, kes esisajas vanuse poolest kõige lähemale tema tänasele Miami turniiri 3. ringi vastasele Anett Kontaveidile (22). Mäng algab Eesti aja järgi kell 19.30 või hiljem.

Mõlemad on sündinud 1995. aastal, aga Mertens 17. novembril ja Kontaveit 24. detsembril. Pole siis ime, et nad said väljakul kokku ka noorteklassis, kus Anett oli edukam, kui kerkis parimal hetkel maailma juunioride kolmandaks, aga Mertens seitsmendaks reketiks. Nad on ka korra kohtunud, kui mõlemad olid 16-aastased – 2012. aasta Wimbledoni juunioride turniiri 2. ringis võitis Anett 6:4, 6:3. Kui seda kohtumist ka arvestada, on nende omavaheline seis 2:2, mitte 2:1 Mertensi kasuks nagu kirjas enamikes andmebaasides.

Täiskasvanute klassis oli Anett Mertensist peamiselt (mõnel lühemal perioodil ka vastupidi) ees 2018. aasta jaanuarini. Seda hooaega alustas Kontaveit maailma 34. ja Mertens 36. reketina. Pärast Australian Openit, kus Mertens jõudis poolfinaali ja Anett 1/8 finaali, olid nende kohad vahetatud: Mertens 20. ja Kontaveit 27. Mõlemal parem koht, aga belglanna tõusis rohkem. Hiljem on veel olnud periood 2019. aastal, kui Anett oli Mertensist eespool, aga tolle hooaja sügisest alates enam mitte.

Mertensi karjäärist pikemalt on Tennisnet kirjutanud korduvalt, sest ta on alates 2018. aasta sügisest, kui meie veebikülg tegutsemist alustas, kohtunud eestlannadega viis korda (nüüd tuleb kuues) – algul kaks korda Kontaveidiga ja siis kolm korda Kaia Kanepiga. Neist värskeim eelvaade ilmus 6. veebruaril enne Kanepi ja Mertensi finaali Melbourne’i Gippsland Trophy turniiril, kus belglanna jäi peale. Muide, ka Kanepi vastu on Mertensil WTA turniiride raames seis 2:1, kusjuures sarnaselt on belglanna esimese mängu kaotanud ja kaks järgmist võitnud.

Tuletamegi siis pisut meelde, kuidas on kulgenud Kontaveidi ja Mertensi omavahelised kohtumised täiskasvanute klassis. Esimeses mängus 2017. aasta Bieli turniiri veerandfinaalis oli Mertens parajasti edetabelis Anettist ees, aga peagi enam mitte. Ja selle kohtumise võitis Kontaveit 7:5, 6:7, 6:1, kuid oleks võinud võita suuremalt, sest oli teises setis 5:2 ees. Mäletan, et kui seti lõpus kutsus Anett tollase treeneri Glenn Schaapi väljakule nõu andma, oli hollandlane üsna pahane ja kohati isegi sõimas hoolealust. Võib-olla aitas, sest lõpuks Anett mängu enda kasuks pööras.

Kuid kaks järgmist mängu üsna lühikese vahega (2018 oktoober ja 2019 jaanuar) lõppesid Mertensi kasuks täpselt sama tulemusega 6:3, 6:1. Zhuhai Elite Trophy turniiril oli neil tegemist alagrupimänguga, mida tennises üliharva ette tuleb. Too alagrupiturniir lõppes nii, et ühe võidu said nii Mertens, Kontaveit kui ka sakslanna Julia Görges, aga settide vahe tõttu neist viimane jõudis poolfinaali. Sydney turniiri (2019) kaotus, millest ka Tennisnet kirjutas, oli eriti halb, sest pärast seisu 2:2 (ja edu 40:0 vastase servil) võitis Kontaveit 12st geimist vaid kaks. Tõsi, mängupildi poolest oli see kohtumine siiski tasavägisem kui Zhuhai kaotusmäng.

Mertens on WTA tuuril üks väheseid mängijaid, kelle suur pluss peitub väga heas kaitsemängus, mida ta näitas ka Kanepi vastu Gippsland Trophy finaalis. See ei tähenda, et Mertens poleks ründav mängija, aga tal on võimalus valida selline taktika, et alati ei pea olema agressiivne, sest ta suudab mängida ja teravalt vastu nõelata ka kaitses. Kunagi oli Anett just selliste mängijatega rohkem hädas, nüüd on pigem peavalu tekitanud üliagressiivsed vastased. Kuna kahe tänase vastase viimasest omavahelisest mängust on möödas üle kahe aasta, siis ei saa neid 6:3, 6:1 tulemusi päris tõsiselt võtta. Anett võib saada initsiatiivi, kuigi Mertensi servigeimides ei ole see lihtne.

Kihlveokontoride eelistavad ootuspäraselt Mertensit. Sest belglanna on viimasel ajal olnud väga stabiilne. Koroonaviiruse pausilt tulles kaotas ta küll esimesel turniiril Palermos Aliaksandra Sasnovitšile, aga hiljem (kümne turniiri jooksul) on endast edetabelis tagapool olevatele mängijatele kaotanud vaid kaks korda – Prantsusmaa lahtistel Caroline Garciale ja Austraalia lahtistel Karolina Muchoval. Kõigil ülejäänud kaheksal turniiril jõudis Mertens vähemalt veerandfinaali. Võrdluseks: Kontaveit on vähemalt veerandfinaali jõudnud samal ajavahemikul neli korda (Palermo, Cincinnati, Grampians Trophy ja Doha). Ega palju halvem polegi… Kuid kõigil slämmiturniiridel on Mertens olnud ühe-kahe astme võrra ees.

Ennustusportaal Paf annab Mertensi võidukoefitsiendiks 1,52 ja Kontaveidile 2,55. Nii hinnatakse Mertensi võiduvõimalusteks veidi üle 60%. Lisame veel, et Miamis seni peetud mängus oli Mertens 2. ringis maailma 319. reketi Katie Boulteri vastu 0:3 taga, aga võitis 6:4, 6:1. Tõsi, Boulteri ranking pole päris objektiivne, sest tal oli vigastuspaus. Anetti tulemust me teame, võitu kolmes setis Sorana Cirstea üle ei saa hinnata heaks ega halvaks.

Kohtumine peetakse Butch Buchholzi väljaku (tähtsuselt teine) teise mänguna ja esimene algab kell 18, sest alates tänasest on Eesti ja USA ajavahe taas seitse tundi. Nii võibki eeldada, et enne kella 19.30 Kontaveit ja Mertens mängu ei alusta.