Tagasitulijate aeg: Svitolina ja Pavljutšenkova jõudsid veerandfinaali

Anastassia Pavljutšenkova. / Foto: EPA/Scanpix

Prantsusmaa lahtiste naiste üksikmängus on veerandfinaali jõudnud maailma 192. ja 333. reket – kas see pole suur ime!?

Kuid tegelikult on numbrite taga 2021. aasta Roland Garrosi finalist (WTA 333.) ning kunagine maailma kolmas reket, WTA finaalturniiri võitja ja kahe slämmiturniiri poolfinalist (192.). Võib-olla juba teate, et tegemist on Anastassia Pavljutšenkova ja Elina Svitolinaga (Ukraina), kelle pääs veerandfinaali ei oleks sugugi ime, kui see poleks juhtunud nüüd.

Pavljutšenkova pidas pausi mullu, aga tänavu aasta neljal esimesel kuul kuigivõrd oma seisu ei parandanud. Alles teise ringi jõudmine Madridis ja Roomas ning veerandfinaali jõudmine Strasbourgis tõi venelanna TOP 500 sisse tagasi. Svitolinal läks kiiremini. Ta naasis aprillis, pool aastat pärast lapse sündi ja mais jõudis St. Malo WTA 125K turniiri poolfinaali ning eelmisel nädalal võitis Strasbourgi turniiri.

Pavljutšenkova oli tänases 1/8 finaalis Elise Mertensi (Belgia, 28) vastu taga 3:6, 1:3, 0:40, aga ta päästis servigeimi ja sai ree peale tagasi. Tie-break’is (7:3) ja otsustavas setis oli tema paremus juba selge ning venelanna võitis 3:6, 7:6, 6:3. Pavljutšenkova ülekaal äralöökides paranes iga setiga ja lõpuks võitis ta need 50:23, mis täielikult kompenseeris venelanna lihtvead (48 vs 30).

Svitolina pidi teist mängu järjest mängima neutraalse sportlasega, kellele ta tavaliselt kätt ei anna. Täna oli selleks üheksandana asetatud Darja Kasatkina, kes karjääri jooksul oli Svitolinale kaotanud seni kõik kuus omavahelist mängu. Aga nüüd oli olukord teine ja Kasatkina pidanuks olema favoriit, kuid Svitolina kasutas ära Kasatkina kesist esimest servi (mitte ühtki ässa, võidetud punkte 50%) ja murdis vastase pallingu kuuel korral. Samas ei saanud Svitolina oma pallingut kätte siis, kui ta servis matši võiduks seisul 5:4 ja 6:5. Aga tie-break’is pööras ta ikkagi mängu enda kasuks ja võitis 6:4, 7:6. Selles mängus oli äralööke üsna vähe, Svitolina võitis need 20:19.

Väljaku intervjuus ütles Svitolina Mats Wilanderile, et mingil juhul ei oleks ta uskunud, et vaid seitse kuud pärast lapse sündi jõuab ta slämmiturniiri veerandfinaali. “See on uskumatu!” õhkas võitja. Ta tänas Prantsuse publikut, kes teda häälekalt toetas, sest on ju Svitolina abikaasa Prantsusmaa tennisist Gael Monfils. Svitolina ei suru reeglina venelannade kätt pärast mängu, aga võib-olla oleks ta seda täna teinud, sest Kasatkina ei ole kindlasti sõja pooldaja ja ta on hetkel oma kodumaal põlu all ega tõenäoliselt naasegi nii pea Venemaale. Kuid venelanna ise vältis seda võimalust ja tõstis vaid püstise pöidla Svitolina suunas, millele ukrainlanna vastas tänamisega.

Lisame veel, et Svitolina on nüüd jooksvas edetabelis 73. ja Pavljutšenkova 112. kohal. Esialgu vajavad nad veel turniiridele pääsuks pausieelset edetabelikohta, aga varsti enam mitte.

Meeste üksikmängus jäid üllatused täna ära, sest Novak Djokovic (Serbia, 3) ja Carlos Alcaraz (Hispaania, 1) võitsid oma mängu täiesti identse tulemusega 6:3, 6:2, 6:2. On ehk pisut üllatus, et Alcaraz nii kindlalt alistas itaallase Lorenzo Musetti (17), kes oli seni mänginud väga kindlalt. Tema nimekaim Lorenzo Sonego, kes üllatas 3. ringis Andrei Rublevit (7), sai nüüd teiselt venelaselt Karen Hatšanovilt (11) lüüa 6:1, 4:6, 6:7, 1:6. Mängus oli kaks hetke, mis läksid Sonegole kalliks maksma. Teises setis tulnuks tal taguda rauda, kuni see on tuline, sest mänguline ülekaal oli itaallase poolel, kuid seisul 6:1, 2:1 ei kasutanud ta nelja murdepalli. Teine saatuslik hetk oli kolmanda seti tie-break, kus Sonego kaotas 4:0 eduseisult 7:9.