fbpx
Close

EELVAADE | Anett Kontaveit on isegi Garbine Muguruza vastu kihlveokontorite favoriit!

Garbine Muguruza. / Foto: Zumapress/Scanpix

Reedel kohtub Anett Kontaveit (9) karjääri jooksul neljandat korda Garbine Muguruzaga (Hispaania, 2). Mäng peaks algama kell 15, mis on ka üsna tõenäoline. Enne peetakse alates kella 11st meeste üksik- ja paarismäng, kus kolmanda seti asemel on pikk tie-break. Vaevalt need kaks kohtumist üle nelja tunni kestavad ja varem mäng alata ei tohi.

Anetti seis Muguruza vastu on 1:2, kuid see tundub isegi positiivne, sest kõik kolm kohtumist peeti aastatel 2016-2017, mil hispaanlanna võitis kummalgi hooajal ühe slämmiturniiri. Kohtumiste ajal oli Muguruza esikümnes, aga Anett ei kuulunud veel TOP50 sekka. Ometi ta võitis Muguruzat 2017. aasta aprillis Stuttgardi turniiril 2:6, 7:6, 6:1. Alates teisest setist ei loovutanud Anett ühtki servigeimi ja võitis tähtsa tie-break’i 7:1. Tookord oli see üllatus, kuid neli nädalat hiljem Prantsusmaa lahtistel meistrivõistlustel sai hispaanlanna revanši samamoodi, et kaotas esimese seti, aga võitis kaks järgmist. Homsete vastaste esimene mäng 2016. aastal lõppes Muguruza kindla võiduga.

Neist tennisistidest, kes on jäänud veel 2021. aasta hooaega mängima (sest Ashleigh Barty ja ilmselt ka Naomi Osaka enam ei naase), on Muguruza oma kahe slämmivõiduga üks edukamaid, aga viimane tiitel jääb rohkem kui nelja aasta taha – Wimbledon 2017. Kaks nädalat tagasi 28-aastaseks saanud Muguruza on üks paljudest tennisistidest, kes pole sündinud riigis, kelle eest ta mängib (teistest võib nimetada Angelique Kerberit, Emma Raducanut, Sofia Kenini, Paula Badosat või Jelena Rõbakinat, aga ka näiteks Anetti tänast vastast Andrea Petkovici). Kuid vähemalt on Muguruza sündinud hispaaniakeelses riigis Venezuelas, kust ta kolis isa sünnimaale Hispaaniasse kuueaastaselt. Kohe saabudes asus ta treenima Sergi Bruguera Tenniseakadeemias.

Juunioride turniiridel mängis Muguruza väga harva ja seetõttu ei olnud kunagi kõrgemal edetabelikohal kui 302. Profitennises alustas ta aastal 2009 ja juba järgmisel hooajal jõudis TOP500 sekka ja 2011. aastal TOP200 piirile (216.). 2010. aastal võitis Muguruza oma esimese ITF-i 10-tuhandelise turniiri, aga 2011 suvel juba 25-tuhandelise turniiri ja mängis 50-tuhandelise finaalis. Tõus muudkui jätkus: esisaja piiri ületas ta esmakordselt 23. juulil 2012 ja TOP50 piiri 13. jaanuaril 2014. Tulemus, tänu millele ta kerkis 58. kohalt 38ndaks, oli Hobarti turniiri võitmine. Paar päeva pärast esikohta Hobartis alustas Muguruza Australian Openit Kaia Kanepi alistamisega ja jõudis lõpuks välja 1/8 finaali.

Kuid esimeseks tõeliseks tipphooajaks peab Muguruza karjääris nimetama 2015. aastat, mida ta alustas edetabeli 23. kohalt, aga lõpetas kolmandana. Sellest hooajast on Muguruzal ikka väga palju häid tulemusi, millest kõige kõrgemale tuleks tõsta Wimbledoni finaal (kaotas Serena Williamsile, kes jahtis siis suurt slämmi) ja teisele kohale Pekingi WTA 1000 turniiri võit sügisel. Enne võitmist Pekingis mängis Muguruza veel Wuhani finaalis. Pärast neid kahte tulemust Muguruza oligi maailma kolmas ja pääses muidugi ka WTA finaalturniirile. Ta võitis alagrupis kõik mängud, ent kaotas poolfinaalis Agnieszka Radwanskale.

2016. aastal mängis Muguruza ainult ühes finaalis, ent see oli Roland Garrosi võit. Kuna hispaanlannal olid tolleks hetkeks kõik eelmise hooaja tipptulemused veel punktiarvel, kerkis ta edetabelis teiseks. Kuid maailma esireketi tiitlit ei saanud ta enam püüda, kui langes Wimbledonis välja 2. ringis ja kaotas oma suured punktid.

Mis aga ei õnnestunud aastal 2016, läks korda järgmisel hooajal. Muguruza asendas Roland Garrosi kaotatud punktid Wimbledoni võitmisega ja nii oli väljakukkumine esikümnest vaid lühiajaline. Kaasa aitas ka fakt, et Wimbledoni ajal esireketi nimetust kandnud Kerber mängis tol hooajal väga halvasti ja jättis trooni vabaks. Esialgu võttis selle kaheks kuuks üle Karolina Pliškova, aga kui tšehhitaril läksid US Openil maha eelmise hooaja finaali punktid ja Muguruza oli vahetult enne võitnud Cincinnati WTA 1000 turniiri, kerkis hispaanlanna number üheks isegi vaatamata sellele, et ta jõudis US Openil ainult kaheksandikfinaali. Paraku püsis Muguruza esinumbrina ainult neli nädalat (ei saa veel kindlalt väita, et see on lõplik arv) ja siis võttis tema koha üle Simona Halep.

Lisaks juhtus nii, et Cincinnati esikoht oli Muguruza viimane suur tiitel kuni tänavu märtsini, mil hispaanlanna võitis Dubais WTA 1000 turniiri. Nende aastate (2017-2021) vahele jäi kõigepealt suur langus, mille kõige madalaim punkt (36. koht) saabus 2019. aasta novembris. Järjele pääses Muguruza uuesti tänu finaalijõudmisele Australian Openil, kus ta kaotas Keninile. Ent vaatamata sellele tulemusele ta 2020. aastal 15. kohast kõrgemale ei kerkinud.

Nii jõuamegi tänavuse hooaja juurde. Koroonaajastu suhteliselt inertne edetabelisüsteem tähendas, et isegi Dubai suurvõit ei tõstnud Muguruzat edetabelis rohkem kui kolm kohta ja esialgu püsis hispaanlanna maailma teises kümnes kuni 12. juulini, mil ta pärast Wimbledoni kerkis kümnendaks, ehkki ei jõudnud seal 3. ringist kaugemale. Ei saa öelda, et Muguruza oleks tänavu sügisel mänginud liiga hästi, sest peale Chicago WTA 500 turniiri võitmist tal muud korralikku tulemust polegi. Endiselt on kummaline, et kui Muguruza on kolmel slämmiturniiril jõudnud finaali, siis US Openil on ta ainult kaks korda mänginud 1/8 finaalis: 2017 ja tänavu. Aga kuna hispaanlannal ei olnud punkte kaitsta 2019. aasta ega 2020. aasta sügisest, siis ta edetabelis aina kerkib ning on jõudnud juba viiendaks. 2021. aasta punktiarvestuses (Porsche Race) on Muguruza seitsmes ja peaks pääsema WTA finaalturniirile neljandat korda (varem 2015-2017).

Nüüd aga selle juurde, mis on öeldud pealkirjas. Tõesti, kihlveokontorid leiavad, et Anett Kontaveit on praegu paremas vormis kui Muguruza ja annavad Eesti esireketile soosikuseisuse, ehkki mitte selgelt. Ennustusportaal Paf on Anetti koefitsiendiks andnud 1,67 ja Muguruzale 2,20, mis tähendab eestlannale veidi üle 55% võidušansse. Tõenäoliselt on arvestatud ka Muguruza mängustiili sobivust. Hispaanlanna on üks sirgjoonelisemaid ründajaid WTA esikümnes ja ta püüab vastast pallivahetustes üle mängida. Selline stiil aga Kontaveidile sobib. Muguruza usub enda võimetesse alistada vastaseid ilma erilise kavaldamiseta, aga kas see heas vormis Anetti vastu toimib, on iseasi. Vähemalt ei aja Muguruza niimoodi pead sassi nagu eelmisel nädalal tegi Ons Jabeur.

scroll to top