fbpx
Close

Lugeja vaatenurk: mis on ühist Anett Kontaveidil ja Arina Sabalenkal?

Anett Kontaveit ja Arina Sabalenka 2018. aastal Wuhani turniiri finaali järel. / Foto: Sipa Press/Scanpix

Alljärgneva loo kirjutas tennisesõber Koit Rannas, kes on ka reisiraamatu “India Himaalajast ookeanini” autor. Seega peaks tema praegune kirjatöö olema igati sobilik ka Tennisnetis avaldamiseks.

Ehkki need kaks naist kuuluvad erinevatesse rahvustesse ja on poliitiliselt omavahel ebasõbralike riikide kodanikud, leiame neis mõndagi ühist.

Esiteks oskavad mõlemad naised muidugi hästi tennist mängida. Samuti harrastavad mõlemad tennisistid agressiivset ründemängu, on kõvad võitlejad ja üritavad igal võimalusel haarata initsiatiivi. Nii Sabalenka kui Kontaveit kuuluvad hetkel maailma edetabelis esikümnesse ning nende parim edetabelikoht WTA reitingutabelis on olnud teine.

Mõlemad olid aastaid andekad noored, kuid kiire tõusu absuluutsesse tippu maailma teiseks reketiks tegid nad ühe ja sama treeneri, Dmitri Tursunovi käe all. Pärast edetabeli teise positsiooni vallutamist läksid aga mõlema teed Tursunovist lahku ning mõlemad põdesid ka koroonaviirust. Haiguse tagajärjel langes nii Sabalenka kui Kontaveidi füüsiline vorm ja mängutase mitmeks kuuks.

Mõlemad naised mängisid mullu aasta lõpus toimuval WTA finaalturniiril ja sel aastal üritavad nad sinna pääseda taaskord. Anettil oleks finaalturniiril võimalik parandada oma eelmise aasta tulemust ühe koha võrra. Rohkem parandamisruumi ei ole, sest mullu Mehhikos jäi ta finaalis alla Garbine Muguruzale. Toonane esireket Ashley Barty Mehhikos kaasa ei teinud ja on tänaseks tipptennisest loobunud. Kindlasti saab aga võitlus esikoha pärast olema sel aastal raskem, sest kaasa teeb praegune maailma esireket Iga Swiatek. Mullu läks toona vaid 20-aastasel Swiatekil WTA finaalturniir kehvasti ja seda viga tahab ta parandada

Kas Kontaveit maailma kaheksa parima naistennisisti mõõduvõtule tänavu pääseb, pole selge. Hetkel on Anett küll maailma edetabelis kolmas, kuid eelmise sügise võidukad turniirid lähevad tal edetabelipunktidest peagi maha. Finaalturniirile pääsemisel ei arvestata ka mullust teist kohta, vanade teenete eest ei maksta ja loevad ainult tänavused tulemused.

Viimased turniirid on siiski näidanud, et Anett hakkab koroonast tingitud mõõnaperioodist üle saama ja hiljuti lõppenud turniiril koduses Tallinnas saavutas ta tšehhitar Barbora Krejcikova järel teise koha. Oma edetabelipunktide säilitamiseks peaks nüüd Anett omakorda võitma turniiri Tšehhis Ostravas, kus ta eelmisel aastal finaalis alistas kreeklanna Maria Sakkari. Tallinnas jäi Kontaveit edetabelis 27. positsioonil asunud Krejcikovale kindlalt alla, kuid nagu Anett isegi ütles, tegi vastane väga hea mängu. Aasta tagasi oli Krejcikova maailma edetabelis kolmandal kohal ehk täpselt samal positsioonil, kus Kontaveit praegu.

Ennustada, kes sel aastal WTA-finaalturniirile pääsevad ja kes seal esikoha eest võitlevad, on äärmiselt keeruline. Eelmise aasta lõpp näitas, et jõudude vahekord võib muutuda väga kiiresti. Anett ise pääses aastalõputurniirile viimasel minutil, kui võitis järjest Moskva ja Cluj-Napoca turniirid. Moskvas võitis ta seejuures veerandfinaalis väga kindlalt Muguruzat 6:1, 6:1 ja vähesed julgesid arvata, et seesama hispaanlanna on mõne nädala pärast Mehhikos hoopis teisest puust.

Guadalajaras tema vorm paranes iga mänguga ja turniiri kaotusega Karolina Pliškovale alustanud Muguruza krooniti lõpuks võitjaks. Rohkem pakuti võiduvõimalusi teisele hispaanlannale Paula Badosale, Kontaveidile, Sabalenkale ja Swiatekile. Kaks esimest jõudsidki poolfinaali, kus Kontaveit võitis Sakkarit, Badosa aga kaotas Muguruzale.

Tänavu oleks peafavoriit ilmselt Swiatek, teised eelmisel aastal osalenud peavad aga koha sellel turniiril alles välja võitlema. Head võimalused finaalturniirile jõuda on näiteks ameeriklannadel Jessica Pegulal ja Coco Gauffil, samuti seal varem korduvalt mänginud rumeenlannal Simona Halepil. Turniiri üheks favoriidiks Swiateki kõrval on aga maailma teine number, tuneeslanna Ons Jabeur. Tema pääsemise eelmise aasta finaalturniirile rikkus hea sõbranna Anett Kontaveit, kes alistas Cluj-Napoca turniiri finaalis kodus mänginud Halepi kindlalt 6:2, 6:3. Turniiri võidukõnes palus Anett viisakalt vabandust, et viimasel hetkel Jabeuri koha endale napsas ning nende sõprus sellega ei lõppenud.

scroll to top