Hiilgav! Kaia Kanepi tuli välja üliraskest seisust ja alistas endise maailma esireketi!

Kaia Kanepi pärast võitu Garbine Muguruza üle. / Foto: Reuters/Scanpix

Kaia Kanepi alistas Prantsusmaa lahtiste esimeses ringis pisut üle kahe tunni kestnud matšis kunagise maailma esireketi ja 2016. aasta Roland Garrosi tšempioni Garbine Muguruza (Hispaania, 10) 2:6, 6:3, 6:4.

Iseenesest ei ole see tulemus suur üllatus, sest Muguruza on mänginud 2022. aastal kesiselt. Ta on kaotanud ka mängijatele, kelle taset ei anna Kanepi omaga võrrelda. Kuid üllatus oli see, et Kaia tuli välja 2:6, 0:2, 15:40 kaotusseisust. Olles taga seti, murde ja kahe murdepalliga, suutis ta mängu tuua pöörde. Mängule võinuks pitseri vajutada kaks geimi, kus Kaia ei suutnud Muguruza servi murda 40:0 eduseisust. Aga õnneks need ei otsustanud.

Mäng algas Kaia seitsme punktivõiduga ja ta juhtis vastase servil 1:0, 40:0. Kuid kolmest murdepallist kahel tegi eestlanna tõrjevea ja lasi Muguruza mängu tagasi. Arvestades, kui madalal on praegu hispaanlanna enesekindlus, võinuks juba 0:2 seis teda murda. Kuid päästnud geimi, hakkas Muguruza üha vähem eksima ja Kaia vastupidiselt rohkem lihtvigu tegema. Teise servigeimi seisul 2:4 kaotas Kaia kahe topeltveaga ja sellega oli sett läbi. Statistika näitas et esimeses setis võitis Kaia ikkagi äralöögid 8:7 ja tegi lihtvigu napilt rohkem (11:9), ent vahe tuli sisse sunnitud vigadega. Kuna esimese servi tõrjevigu loetakse sunnituteks, siis just selle arvelt Kaia rohkem punkte kaotaski.

Aga Muguruza enesekindlus oligi madalal, ehkki ta vahepeal mängis hästi. Seda näitas teine sett, kus Kaia mängis seisul 0:2, 15;40 lausa hiilgavad neli punkti ja siis murdis seisul 2:3 esimest korda Muguruza servi. Pärast seda oli hispaanlanna seti lõpuni nii löödud, et mängu tagasitulemise lootust polnud. Kaial ei olnudki vaja enam taset tõsta, sest piisas sellest, mida ta oli teise seti 0:2 seisust alates näidanud.

Otsustava seti algul kordus avaseti juhtum, et Muguruza pääses teist korda 0:40 seisust. Ilmselt oleks ka nüüd olnud mäng kohe läbi, kui ta geimi kaotanuks, aga edaspidi servis hispaanlanna kindlamalt. Õnneks vastas samaga Kaia, kes omakorda seisul 1:2 päästis kolm murdepalli, aga mitte järjest, vaid ühekaupa. Seisul 4:4 oli aeg kohtunikul mängu panna uued pallid ja just selles geimis tegi Muguruza paar ebakindlat lööki. Lõpuks aga võttis seisult 30:15 ikkagi punktid ära Kaia ise. Kuigi teatud närvipinget oli ka viimases geimis, eksis õnneks Muguruza kohe esimese matšpalli tõrjel ja nii me ei saanudki teada, kuidas seda punkti oleks mängitud.

Väljaku intervjuus ütles Kanepi algul et ta täpselt ei teagi, millega pöörde mängu tõi, kuid lisas: “Küllap ikka sellega, et hakkasin kindlamalt mängima.” Treenerist ekspert Harri Neppi aga ütles nii: “Algul lõi Kaia liiga palju vastasele tagakäe alla. Muguruza on eeskäe poolelt palju kobam. Lõpus Kaia muutis taktikat, aga samas ise ütles intervjuus, et ei tea, millega pöörde tõi.”

Statistika näitab, et äralööke tegi Kaia algusest peale rohkem ja ta võitis need 34:24. Lihtvead olid lõpuks viigis 31:31, kuid siin oli Kaia kolmandas setis neljaga plussis, kahes esimeses setis kahega miinuses. Ja lõpuks – nagu mainitud, eelkõige tõrjevigade tõttu – jäi Kaia sunnitud vigadega alla 31:21 (suurem arv tähendab, et tegi rohkem). Kes oskab arvutada, see teab, et tänase mängu üldpunktid olid viigis 86:86.

Servi näitajad olid lõpuks üsna võrdsed, ainult 7:1 ülekaal ässadega selgelt Kaia kasuks. Esimese servi protsent Kaia poolt vaadatuna 57 vs 61, esimese servi punktid 70 vs 71% ja teise servi punktid 49 vs 45% – neist arvudest erilist paremust kummalegi ei tulnud. Võime hurjutada, et murdepalle võitis Kaia ainult 13st 3 (Muguruza 9st 3), aga võitjate üle kohut ei mõisteta! Huvitav on ka see, et Kaia võitis võrgus 9st punktist 9 ja Muguruza 17st 11.

Teises ringis (arvatavasti kolmapäeval, aga võib-olla teisipäeval) kohtub Kanepi Beatriz Haddad Maiaga (Brasiilia, WTA 48.), kes on viimasel ajal päris hästi mänginud. Ta ei pruugi olla lihtsam vastane kui alavormis Muguruza.