Cameron Norrie võitis Indian Wellsi tiitli, ehkki pidi mängima finaalis uhiuutes jalatsites

Cameron Norrie pärast finaali võitmist. / Foto: Reuters/Scanpix

Cameron Norrie (Suurbritannia, 21), kellest sai täna Briti uus esireket, alistas Indian Wellsi ATP Masters 1000 turniiri finaalis Nikoloz Basilašvili (Gruusia, 29) 3:6, 6:4, 6:1, kuigi avastas vahetult enne matši, et tema jalatsid on kadunud.

Mõned nädalad tagasi jättis Andy Murray oma mängujalatsid auto alla õhutama ja sidus paelte külge ka abielusõrmuse. Keegi võttis need sealt ära ja nii jäi Murray ilma väga kallist varast, mille ta küll mõne päeva pärast tagasi sai. Norriel oli aga komme panna kõik kolm paari jalatseid riidekapi peale. Kuid mängupäeva eel ta avastas, et neid seal polnud. “Võib-olla koristaja arvas, et see on praht ja vaja need ära visata. Otsisin igalt poolt, aga kätte ei saanud. Ma ei usu, et see finaali liiga palju mõjutas, Olen harjunud võistlema sissemängitud jalanõudes, millega olen teinud vähemalt 5-6 treeningut. Kui need on uhiuued, siis tunduvad jalas rasked. Paar korda mõtlesin sellele mängu ajal ja see pole hea, segab keskendumist. Kuid lõpuks suutsin keskenduda sellele, mida saan kontrollida. Ja mängu lõpus olid jalanõud juba hästi sissemängitud,” pajatas Norrie, kes tõigi finaali pöörde matši teisel poolel.

Norrie tegi avasetis küll esimesena murde, kuid seisult 1:3 algas Basilašvili seeria. Ta võitis kõigepealt viis geimi järjest ja kokku kaheksast geimist seitse, sest juhtis ka teises setis murdega 2:1. Norrie suutis aga kohe viigistada, ent ette läks ainult ainult selle arvel, et servis esimesena. Seisul 5:4 mängis ta Basilašvili servil esimese punkti hiilgavalt ja pärast ei saanudki grusiin enam selles geimis jalgu alla. Briti teine servimurre selles setis tähendas võitu ja nüüd oli juba Norrie see, kes viimasest 9st geimist võitis 8.

“Kui keegi oleks mulle enne turniiri öelnud, et võidan, siis poleks teda uskunud. Selline suur tiitel tähendab mulle väga palju. Ei oska kirjeldada, kui õnnelik praegu olen,” ütles Norrie, kes oli tänavu varem mänginud juba viies ATP turniiri finaalis, aga neist neli kaotanud. “Olen väga rahul, kuidas tänase keerulise seisu ja tuulise ilmaga toime tulin. Sel aastal olen tunduvalt paremini mängima hakanud. Olen ka finaale kaotanud, mistõttu oli eriti tore, et suurima neist võitsin.”

26-aastane Norrie on üks väheseid, kes on tippu jõudnud USA ülikooli kaudu. Ta õppis aastatel 2015-2017 Texase Kristlikus Ülikoolis ja oli viimasel tudengiaastal USA ülikoolisarja (NCAA) esireket. Seepärast läks Norriel ka aega maailma edetabelis kõrgemale liikumisega, sest ülikooli ajal ei saa ju profiturniire sageli mängida ja auhinnaraha amatöörina vastu võtta ei tohi.

Maailma esisajasse kerkis Norrie esmakordselt 2018. aasta mai lõpus 22-aastaselt ja TOP50 sekka 2019 märtsis. Ent koroonaviiruse pausi ajaks oli Norrie taas esiviiekümnest välja langenud ja paiknes 2020. aasta augustis enne mängukalendri taastamist 77. kohal. TOP50 sekka jõudis ta uuesti tänavu aprillis, kui oli Barcelona ATP 500 turniiril jõudnud veerandfinaali. Maikuus mängis Norrie juba Estorili ja Lyoni turniiri finaalis, juunis Queen’s Clubi finaalis ja juulis võitis Los Caboses. Vahepeal jõudis ta nii Roland Garrosis kui ka Wimbledonis 3. ringi. Pärast neid tulemusi oli Norrie maailma edetabeli 29. reket, aga sealt järgmise sammu tegi nüüd Indian Wellsis. Tänaseks on Norrie maailma edetabelis 15. ja hooaja edetabelis (Singles race) isegi kümnendal kohal. Tal on vaid üks koht puudu, et pääseda ATP finaalturniriile, sest kaheksandal kohal asuv Rafael Nadal on hooaja juba lõpetanud.

Finaali statistikast veel nii palju, et ässasid löödi vähe – Basilašvili 2 ja Norrie 1 – ja esimese servi õnnestumisprotsent oli meestel peaaegu võrdne (Basilašvili 61, Norrie 60). Kuid suur vahe tuli sisse sellest, et Norrie võitis esimelt pallingult 77 ja Basilašvili ainult 56% punktidest. Basilašvili kerkis hooaja edetabelis 15. kohale, kuid temal ilmselt pole šansse ATP finaali mängida isegi siis, kui ta Pariisi Mastersi võidaks. Viimasena on vast see võimalus Aslan Karatsevil (Venemaa), kes on jooksvas edetabelis 13. ja mängib ka sel nädalal Moskvas.

Vaadake meeste 2021. aasta edetabelit siit. See edetabel on ka praegu märksa objektiivsem, sest erinevalt WTA süsteemist, kus kolme nädala pärast on kõik 2019. aasta tulemused ja enamik 2020. aasta tulemusi kustatud, jättis ATP veel alles pooled punktid eelmistelt turniiridelt (2020. aastast või 2019. aastast neilt turniiridelt, mida mullu ei peetud). Näiteks on sel põhjusel Roger Federer ATP edetabelis 11., aga hooaja edetabelis 71.