fbpx
Close

Swiatek pääses napilt edasi, Pegula langes välja

Clara Burel (paremal) sepistas päeva suurüllatuse Jessica Pegula alistamisega. / Foto: EPA/Scanpix

Austraalia lahtistel tennisemeistrivõistlustel on neljapäevane võistluspäev veninud eelkõige meeste üksikmängu väga pikkade matšide tõttu, ent seni on lõpptulemuse osas suurim üllatus sündinud siiski naiste üksikmängus.

Selle sepistas 22-aastane Clara Burel (Prantsusmaa, WTA 51.), kes alistas maailma viienda reketi Jessica Pegula (USA) 6:4, 6:2. Mõlemas setis kaotas Burel esimese geimi oma pallingul, aga vastas siis avasetis kahe ja teises setis kolme murdega. Bureli esiletõus pole vast siiski üllatus, sest 2018. aastal oli ta maailma juunioride esireket. Praegu kerkis prantslanna jooksvas edetabelis esmakordselt TOP50 sekka, aga ta ei ole seda kohta veel kindlustanud. Kuid näiteks temast aasta noorem Clara Tauson (Taani), kes oli Burelist järgmine juunioride esireket, kerkis üsna kiiresti 50 parema hulka, aga praegu asub 96. kohal.

“Arvan, et mängisin täna üsna soliidselt,” ütles Burel. “Olin hästi keskendunud ega lasknud teda mängu sisse. Märkasin, et kolm prantslannat on jõudnud kolmandasse ringi. Seda pole slämmiturniiril ammu juhtunud. Tore, et meil nii hästi läheb.” Kuna Burel kohtub 3. ringis Ocean Dodin’iga (WTA 95.), saab üks prantslanna igal juhul 1/8 finaali. Samas on välja langenud Prantsusmaa esireket Caroline Garcia.

2022. aasta Austraalia lahtiste finalist Danielle Collins (USA) ei suutnud lõpuks ikkagi üllatada maailma esireketit Iga Swiatekit (Poola), kes sai võidu tulemusega 6:4, 3:6, 6:4. Muide, 2022. aastal kohtus Collins Swiatekiga (kes enne oli alistanud Kaia Kanepi!) poolfinaalis ja võitis siis 6:4, 6:1.

Swiatek tuli täna välja väga raskest seisust, sest ta oli otsustavas setis taga kahe murdega 1:4. See tähendab, et sellelt seisult asus Collins servima, aga ta kaotas geimi nulliga. Murdeid ja murdepalle oli selles mängus, kus mõlemad on ikkagi väga head servijad, üllatavalt palju, sest Swiatek realiseeris 15st murdepallist 7 ja Collins 15st 6. Seisul 4:2 läks Collinsil kaduma kolm murdepalli, aga Swiatek enam ei vääratanud ja võitis vastase servigeimi veel kaks korda. Seisul 4:5 suutis ameeriklanna päästa kaks matšpalli ja minna veel juhtima, aga kaotusest polnud ikka pääsu.

Ameeriklannad olid täna üldse keskses rollis, aga neist positiivses ainult Sloane Stephens, kes suutis alistada Darja Kasatkina (14) 4:6, 6:3, 6:3. 2017. aasta USA lahtiste võitja Stephensi viimane hea aasta oli 2018, kui ta võitis Miami Masters 1000 turniiri ning jõudis finaali Prantsusmaa lahtistel, Montrealis ja WTA finaalturniiril. Stephens oli tol aastal ka maailma kolmas reket. Pärast seda on ta viie hooaja jooksul võitnud vaid ühe WTA turniiri (Guadalajara 2022). Selles mängus oli vastupidiselt üllatav, et murdeid oli ainult kuus (Stephens 4 ja Kasatkina 2), sest venelanna on pigem selline mängija, kes tõrjub hästi, aga servib keskpäraselt.

Meeste üksikmängus olid täna ikka meeletud lahingud, sest kolm kohtumist lõppes otsustavas setis 7:6 kümne punktini mängitud tie-break’is. Aga favoriidid neis matšides ei vääratanud, sest võitsid nii Alexander Zverev (Saksamaa, 6) ja Casper Ruud (Norra, 11), kes võivad omavahel kohtuda 1/8 finaalis, kui kumbki ühe matši veel võidab.

Zverevi mäng oli selgelt pikim, ta pidi väljakul rassima 4 tundi ja 51 minutit, samal ajal said Ruud ja serblane Miomir Kecmanovic otsustavat setti 7:6 võites hakkama vähem kui nelja tunniga. Ent Zverevi ja kvalifikatsioonist edasi pääsenud Lukaš Kleini (Slovakkia, ATP 163.) mängus oli ka enim geime – 57. Saksamaa mehe võidunumbrid olid 7:5, 3:6, 4:6, 7:6, 7:6. Klein võitis ühe geimi ja ühe punkti (189:188) rohkem, aga sellest ei aidanud. Murretega oli Klein samuti ees 3:2, mõlemad said kasutada 10 murdepalli.

Kuid matšpallini 2:1 juhtinud Klein siiski ei jõudnud. Neljandas setis servis Zverev esimesena ja murdeid polnud, seega ei olnud sakslane kordagi taga. Kõige raskem hetk oli Zverevil seisul 4:4, kui ta pidi päästma ühe murdepalli. Tie-break’is oli Zverev minimurdega taga 1:3, aga võitis 7:5. Otsustavas setis murdis Zverev esimesena, aga Klein viigistas. Korra oli slovakk võidust kahe punkti kaugusel (vastase servil 6:5, 40:40). Otsustavas setis olid minimurded tasa seisuni 7:8, mil servima asus Klein. Aga nüüd ei pidanud üllataja närvid vastu ja ta kaotas mõlemad punktid. Servi statistika näitas, et Zverev oli parem esimesel, aga Klein teisel pallingul.

Zverev andis vastasele au: “Ta mängis imeliselt. Ta lõi iga palli mõlemalt poolt nii tugevalt kui suutis. Mitut puhku ma ei teadnud, mida peaksin tegema. Ausalt öeldes vääris tema võitu minust rohkem, aga tennis on vahel selline. Kleini edetabelikoht ei tohiks küll olla loogiline tema mängu arvestades.”

Ruud võitis austraallase Max Purcelli (ATP 45.) 6:3, 6:7, 6:3, 3:6, 7:6. Murdeid oli selles mängus ainult kolm – igas 6:3 lõppenud setis üks. Seega jõudis austraallane murdeni alles neljandas setis ja seda kohe algul, kui ta läks 3:0 ette. Otsustavas setis oli Ruudil kasutada matšpall seisul 5:4, kuid vastase servil. Tie-break’is läks Ruud ette 5:1 ja kuigi ühe minimurde sai Purcell tagasi, ei olnud Ruudil mingit kaotuseohtu. Ta asus servima seisul 8:7 ja võitis külmavereliselt mõlemad punktid. Üldpunktid võitis Ruud 173:162, ent ta kaotas äralöögid 42:88 (nende hulgas ässad 22:27). Samas tegi Ruud ainult 18 lihtviga, mida on viie seti kohta äärmisel vähe. Purcell eksis 62 korral.

Kolmandas pikaks veninud mängus alistas Kecmanovic (ATP 60.) Jan-Lennard Struffi (Saksamaa, 25.) 6:4, 1:6, 7:6, 1:6, 7:6. Seega võitis siin justkui nõrgem, aga reaalselt ei tohiks Kecmanovici ja Struffi mängutase siiski liiga palju erineda. Samas ju Struff oligi parem, sest ta võitis kuus geimi ja 12 punkti (173:161) rohkem. Kuid teistpidi oli Kecmanovicil palju kasutamata võimalusi, sest tema realiseeris 14st murdepallist ainult 2, Struff aga 8st 5. Selles mängus oli aga lõpp kõige põnevam, sest Kecmanovicil jäi otsustava seti seisul 6:5 kasutamata kolm matšpalli, ent Struffil tie-break’is kaks matšpalli, sest ta kaotas 9:7 eduseisult 9:11.

Viis setti mängis ka Cameron Norrie (Suurbritannia, 19), kes maailma 133. reketi Giulio Zeppieri (Itaalia) vastu tuli välja 0:2 kaotusseisust. Aga tie-break’i seiklustest Norrie pääses, sest ta võitis 3:6, 6:7, 6:2, 6:4, 6:4. Otsustavas setis oli kõik tasa seisuni 4:4, siis Norrie murdis. Suurfavoriit Carlos Alcaraz (Hispaania) oli pisut raskustes Lorenzo Sonegoga (Itaalia, ATP 46.), kui võitis 6:4, 6:7, 6:3, 7:6. Kuid neljanda seti tie-break lõppes 7:3.

scroll to top