fbpx
Close

Paula Badosa saavutas kolmetunnilises heitluses karjääri suurima võidu

Paula Badosa Indian Wellsi võidukarikaga. / Foto: AP/Scanpix

23-aastane hispaanlanna Paula Badosa (21) saavutas karjääri suurima võidu, kui alistas Indian Wellsi WTA 1000 turniiri finaalis Viktoria Azarenka (Valgevene, 27) 7:6, 2:6, 7:6.

Kogemused rääkisid Azarenka kasuks. 32-aastase valgevenelanna jaoks oli tänaöine mäng WTA tasemel karjääri 41. finaal. Seni oli ta võitnud 21 ja kaotanud 19 finaali. Ta oli mänginud viie slämmiturniiri finaalis (2 võitu) ja sealsamas Indian Wellsis juba võidukarikat käes hoidnud aastatel 2012 ja 2016.

Badosa mängis alles teist finaali ja nii kõrgel tasemel esimest, sest tänavu oli ta võitnud Belgradis WTA 250 turniiri ja see oligi kõik. Kuid hispaanlanna suutis kahes tie-break’is külma verd säilitada ja põhimõtteliselt ainult tänu sellele võitiski, sest punktidega jäi ta Azarenkale alla 124:133.

Azarenka oleks pidanud selle mängu võitma ja küsimus ei ole ainult üheksas enampunktis. Temale tulid ründelöögid kergemalt, samal ajal kui Badosa pidi pea kõigi punktide võitmiseks kõvasti pingutama (välja arvatud Azarenka kiired lihtvead). Omapärane on ka fakt, et Badosa servil mängiti 19 punkti rohkem. Kiireid servigeime oli tal väga vähe, ainult üks neist lõppes nulliga, kuid selle võitis… Azarenka. Otsustavas setis oli Badosa ees 2:0 ja seejärel kolmes servigeimis juhtis 40:15. Ta mängis kõik eduseisusd maha, kuigi ühe geimi kolmest lõpuks võitis. Selle tulemusena oli Azarenka ees 5:4 ja oma pallingul 30:0. Ja nüüd hakkas juhtuma – kolm kiiret lihtviga valgevenelannalt ja siis neljas viga pisut pikema pallivahetuse järel. Nii tuli mängida taas tie-break’i, mille Badosa võitis kindlalt 7:2. Ei aidanud see, et Azarenka tõrje- ja kaitsemäng oli kohati fenomenaalne.

Rõõmust nuttes ja väljakule maha viskudes tähistas Paula Badosa võitu. / Foto: AFP/Scanpix

Mis aga oli enne? Avaseti seisuni 3:3 ei olnud ühtki servigeimi murtud, kuid Azarenkal kasutamata juba neli murdepalli. Seejärel hakkas paremini mängima Badosa. Ta haaras initsiatiivi ja läks kahel korral murdega ette (4:3 ja 6:5), kuid uskumatut kaitsemängu näidanud Azarenka suutis mõlemal juhul tagasi murda. Tie-break’is juhtis Badosa 4:0, aga varsti oli seis 5:5. Kuidagi ei jäänud pall Azarenka poolele maha, kuid settpallil ei andnud Badosa grammigi järele ja kuigi ta pidi punkti jooksul tegema umbes 5-6 ründelööki, ta lõpuks selle ikkagi võitis.

Teine sett oli aga klassikaline meistriteos Azarenka poolelt. Seti kulgemisest pole mõtet rääkida, aga üks statistiline detail: Azarenka tegi 14 äralööki nii esimeses kui ka teises setis, kuid lihtvigu esimeses 26 ja teises 2 (!). Isegi Badosa näitaja paranes, ta tegi mõlemas setis 11 äralööki, aga lihtvigu esimeses 24 ja teises 10. Seega hakkasid ikkagi rohkem määrama rünnakud, mitte vead Kahju ainult, et kohtumise lõpus uuesti eksimused otsustasid.

Kokku oli äralöökide/lihtvigade bilanss Badosal 44/50 ja Azarenkal 48/42. Seega +12 valgevenelannale. Ent see pole ju ime, kui ta võitis 9 punkti rohkem. Servi näitajad ei olnud kummalgi väga head. Badosa lõi 7 ässa ja tegi 11 topeltviga, esimese servi õnnestumisprotsent 64 (hispaanlanna peab servi oma lemmiklöögiks ja tavaliselt on tal see protsent 70 lähistel), Azarenka vastavalt 5 ja 7 ning 58%. Samuti ei ole ime see, et esimeselt servilt võitis Azarenka 72 ja Badosa 56% punktidest. Vahe pole kaotaja kasuks mitte ainult sellepärast, et ta punkte rohkem võitis, vaid ka sellepärast, et Badosa servigeimid olid pikemad – selle tagajärjel protsent langeb.

Maailma edetabelis tõusis Badosa nüüd 11. kohale. Kui kaks mängijat WTA finaalturniirist loobuvad, nagu on kuulda, oleks Badosa ikkagi veel esimene varu. Kuna Azarenka ei võitnud, jäi Anett Kontaveit püsima 20. kohale, kuid esialgu on aastalõpu edetabeliseis endiselt raskelt hinnatava, sest 2019. aasta turniriidelt pole osa punkte veel maha läinud, alles 8. novembriks on need kõik maha võetud.

scroll to top