Meeste finaali eel: statistika räägib Djokovici kasuks, aga mitte kõiges

Novak Djokovic pärast 2019. aasta Australian Openi võitu. / Foto: Reuters/Scanpix

Kui Australian Openi naiste üksikmängu finaali eel olid eksperdid raskustes, kumba mängijat pidada soosikuks, siis pühapäevases meeste finaalis on Novak Djokovic (Serbia, 2) Dominic Thiemi (Austria, 5) vastu eelisseisus.

Djokovic on Melbourne’is pea alati mänginud kindlalt. Tänavu oli üllatav, et ta avaringi matšis Jan-Lennard Struffi (Saksamaa) vastu kaotas neli oma pallingugeimi, aga alates 2. ringist kuni poolfinaalini on ta kaotanud neid kokku ainult kolm. Seevastu Thiem on ennast lasknud murda kokku 13 korral ja tema serv ei ole olnud liiga ülekaalukas.

Australian Openi otsustavas staadiumis on Djokovic olnud seni võitmatu. Serblane on selle turniiri poolfinaali jõudnud seitse korda ja kõik need turniirid ka võitnud. Nii et seni on kehtinud reegel: kui Djokovic Melbourne’is nelja hulka pääseb, siis ta ka võidab. Sealjuures on ta seni peetud 15 kohtumises (7 finaali + 8 poolfinaali) loovutanud ainult 10 setti.

Kolmas väga suur eelis on tiitlikaitsja värskus. Djokovic on senise kuue mängu jooksul veetnud väljakul 12 tundi ja 29 minutit, Thiem aga 18 tundi ja 24 minutit. Pealegi pidas Thiem oma poolfinaali vastasest päeva võrra hiljem ehk on saanud 24 tundi vähem puhata. Djokovicil on eelis ka murdepallide realiseerimise efektiivsuse osas.

Ent on siiski näitajad, mis mingil viisil osutavad Thiemi kasuks. Konkreetseid mänguelemente on vähe: välja võib tuua, et 9 lööki ja rohkem kestnud punktidest on austerlane võitnud 62,3 ja Djokovic 61,4%. Seega tuleks Thiemile soovitada ajada pallivahetused võimalikult pikaks, aga seda on Djokovici vastu väga raske teha.

Üks, millele Djokovic võinuks loota, on tema paremus tie-break’ide mängimisel suure slämmi turniiridel. Aga Thiem võitis veerandfinaalis kõik kolm ja poolfinaalis kaks tie-break’i. Pärast seda on raske osutada, et serblane peaks olema neis geimides parem.

Omavahelistes mängudes juhib küll Djokovic 6:4, aga viimasest viiest mängust on ta võitnud ainult ühe. Thiem siiski ütles finaalieelses usutluses, et sellele loota ei saa: “Jah, olen viimasel ajal võitnud rohkem, kuid vaevalt see midagi loeb. Tema tunneb ennast siin oma mugavustsoonis. Ta on aastaid mänginud oma parimat tennist Austraalias ja küllap teeb seda ka finaalis. Kuid ma pean vaatama videolt üle mõned oma võidumängud ja ehk oskan sealt midagi vajalikku leida.”

Dominic Thiem pärast poolfinaali võitmist. / Foto: Imago Sport/Scanpix

“Dominic võitis meie viimase omavahelise matši Londonis, see oli väga tasavägine,” viitas Djokovic austerlase võidule ATP finaalturniiri alagrupis. “Ta mängis suurepärase matši Rafaga, nägin seda ka oma silmaga. Ta on koha finaalis ära teeninud. Tundub ka, et ta on parandanud oma esitusi kõvakattel, ehkki tema mängustiil sobib rohkem saviliivaväljakutele.”

“Väga tähtis on hoida mäng tasakaalus,” ütles Thiem. “Kindlasti ma pean riskima ja võimalusel alati ründama, aga ma ei tohi seda teha liiga palju. Muidugi on tema favoriit, ta pole siin kaotanud ühtki finaali. Kuid ma mängin praegu väga head tennist, tunnen ennast väljakul hästi. Aga tema vastu heast mängust ei piisa, vaid ainult parimast.”

Huvitav on ka see, et finaalis kohtuvad Djokovic ja Thiem alles esimest korda. Seni on nende kolm omavahelist tähtsaimat mängu olnud suure slämmi turniiri poolfinaalid ja neis Thiem juhib 2:1. Aga… Nimelt on lugu selles, et kõik need kohtumised on peetud Prantsusmaa lahtistel, mis on Thiemi edukaim slämmiturniir. Sellepärast ei saa austerlane ka seda statistikat endale kasulikuna sisendada.

Ning ka kihlveokontorid ei usu kuigivõrd Thiemi võimalustesse, näiteks ennustusportaalis Paf saab Djokovici võidule panustatud raha tagasi 1,26-kordselt ja Thiemi võidule 4,1-kordselt.

Mõlema jaoks tähendaks finaali võitmine tõusu edetabelis. Djokovici tõus saab olla muidugi ainult üks: Australian Openi võitmine tõstaks ta maailma esireketiks. Kuid Thiem kerkiks võiduga edetabelis kolmandaks, kuhu ta karjääri jooksul veel pole küündinud.

Finaal algab pühapäeval kell 10.30 ja seda kannab üle Eurosport.