Lõpuks ometi! Anett Kontaveit sai Aliaksandra Sasnovitšist jagu

Anett Kontaveit juubeldab mängus Aliaksandra Sassnovitšiga. / Foto: AFP/Scanpix

Anett Kontaveit (21) alistas Australian Openi avaringis endale ebamugava vastase Aliaksandra Sasnovitši (Valgevene) 7:5, 6:2.

Sasnovitš oli Anetti vastu võitnud viimased kaks kohtumist, nende seas ka kaks aastat tagasi samuti Austraalia lahtistel peetud mängu 6:3, 6:3. Seekord suutis Anett Sasnovitši vastupanu murda, kuid suures osas dikteeris mängu käiku siiski kaotaja. Sasnovitš on mängija, kes lihtsalt palli (ka tõrje) mängupanemist ei tunnista, ta lööb iga palli. Kui pääseb dikteerima Anett, siis ta üritab kaitselöögi ka võimalikult riskantselt sooritada, aga tänases mängus eksis valgevenelanna õnneks tavalisest rohkem.

Esimese setis suutis küll Sasnovitš esimesena murda Anetti pallingu, aga kohe sai Eesti esireket murde tagasi. Edasi olid mõlemad oma pallingul kindlad, esimeselt servilt võideti enamik punkte. Kuna punktid ja ka geimid olid väga lühikesed, jõuti seisuni 5:5 29 minutiga! Sellel seisul jäi Kontaveit oma servil taha 0:30, kuid päästis geimi ja järgmises geimis kasutas kohe murdevõimaluse ära.

Teises setis läks valgevenelanna 2:0 juhtima, aga siis kõik pöördus. Anettil hakkasid löögid veel paremini välja tulema, ta sai ka ise aeg-ajalt rünnata, aga üks edu põhjuseid oli siiski ka selles, et võrgus mängis Sasnovitš ülimalt ebaõnnestunult. Tõsi, Anett lõi talle teravalt ja vahel jalgadesse, aga eksimusi tuli ikka igalt poolt. Anett pääses juhtima 4:2 ja siis mängiti ilmselt kohtumise otsustav geim. Kontaveit jäi oma pallingul 0:40 taha, aga tuli sellest seisust välja tänu esimese servi õnnestumisele. Ei tea, kas oleks Sasnovitš võinud selles seisus riski natuke maha tõmmata, aga siis see ei oleks tema mäng. Igatahes ta jätkas ka ebamugavatest positsioonidest lahmimist ja nii võitis Anett seisult 0:2 kuus geimi järjest, tehes nö “kinnise muna”.

Mängu kestel küsisin treener Harri Neppilt, et miks on punktid ikka nii lühikesed, kas Sasnovitš ei tahaks ka natuke palli lihtsalt mängu panna. “Ei!” vastas Neppi. “Siis ta ei saaks üldse vastu. Ta peab kogu aeg lööma, muidu tal Anetti vastu võimalusi pole. Sasnovitš ei ole ka kuigi osav ja seetõttu kaitses või võrgus ta raskeid palle mängida ei oska.”

Statistika näitab, et enamik punkte lõppes Sasnovitši löögiga, sest valgevenelanna tegi 22 äralööki ja 32 lihtviga, aga Kontaveit vastavalt 14 ja 10. Ülejäänud olid siis sunnitud vead, mida ka sageli ette tuli mõlemalt poolt.

Võidu peamine alus oli siiski selles, et Anett suutis väga hästi servida. 4 ässa, mitte ühtki topeltviga ja esimese servi õnnestumisprotsent 74 olid väga olulised näitajad, sest esimeselt pallingult võitis Kontaveit 74 ja teiselt servilt 40% punktidest. Muide, Sasnovitšil nii suurt vahet polnud – ta võitis esimeselt servilt 53 ja teiselt 47% punktidest, mistõttu tulebki öelda, et võti oli just Anetti esimese servi õnnestumine. Ka Sasnovitš lõi 4 ässa ja tegi oma ainsa topeltvea viimases geimis. Murdepalle realiseeris Anett 9st 5 ja Sasnovitš 6st 2. Võrgus võitis valgevenelanna 15st punktist 7, aga teises setis ainult 11st 3. Kontaveit võrku eriti ei pääsenudki, aga kui seal käis, siis võitis 6st punktist 4.

Teises ringis kohtub Anett britt Heather Watsoniga, kes asub maailma edetabelis 60. kohal. Täna võitis Watson Krystina Pliškova (Tšehhi) 7:6, 7:6. Praegu USA-s elav 28-aastane Watson on kindlasti teistsugune mängija kui Sasnovitš ja tema vastu tagajoonemängus initsiatiivi saada peaks olema hõlpsam. Mida siiski tasub mainida, et tänases mängus kaotas Watson vaid korra oma pallingu ja lõi seitse ässa. Pikemalt kirjutame Anetti vastasest homses eelvaates.