fbpx
Close

EELVAADE | Kaia Kanepi alustab hooaega uue aasta ööl

Aliaksandra Sassnovitš. / Foto: AFP/Scanpix

Kaia Kanepi peab 2023. aasta esimese mängu Adelaide’i turniiril kohaliku aja järgi kell 12.30 või pisut hiljem, aga Eestis võtavad kõige väsimatumad inimesed veel sel ajal uut aastat vastu. Meil on siis kell 4 või veidi hiljem.

Kaia Kanepi vastane aasta avamängus on Aliaksandra Sasnovitš, kes on Eesti tennisesõpradele tuntud pigem Anett Kontaveidi vastasena. Nende omavaheline seis on koguni 5:5, aga Kaia on 1. jaanuari vastasega kohtunud vaid korra, kui ta 2015. aasta juunis Marseille ITF-i W100 turniiril kaotas 3:6, 7:5, 2:6. Aga see kohtumine peeti liivaväljakul ja mõlema mängija edetabelikohad olid ka tookord palju kehvemad kui praegu (Sasnovitš 30. ja Kanepi 32.).

Kuna Sasnovitš mängis Kontaveidiga viimati 2021. aasta Australian Openil, siis pärineb Tennisneti viimane eelvaade, mis puudutab valgevenelannat, just sellest ajast. Muide, tolles mängus Anett murdiski needuse ja võitis, aga seekord nende kahe mäng päris asjasse ei puutu, kui mitte nii palju, et tänu neile kohtumistele Eesti fännid teavad, kui ohtlik võib Sasnovitš olla. Valgevenelanna on mängija, kes ei oota pallivahetust, vaid ründab kohe. Ta teeb seda tihti ka siis, kui rünnata ei saa. Sel juhul ta tavaliselt eksib, aga mõnikord ajab ka hullu. Ja sellise stiili vastu ei ole taktikaliselt midagi teha, ainult on vaja esimest servi rohkem sisse saada, sest selle pealt häid ründevõimalusi ei ole. Aga kui sa tõmbad korraks hinge ja teed nii-öelda ootelöögi, lajatab Sasnovitš kindlasti.

Kuid valgevenelannal on ka halvemaid päevi, kus tal ka neist lihtsamatest olukordadest rünnakud välja ei tule. Ta eksib oma stiili tõttu niikuinii palju, aga kui ta on vormis, teeb ta äralöökidega need tasa. Kui pole, siis ei tee tasa ja sel juhul peaks vähemalt Kanepi tasemel tennisist mängu võitma.

Mis aga puutub Sasnovitši tulemustesse pärast viimast eelvaadet 2021. aasta veebruaris, siis viimasel aastal on need paranenud. Selle tunnistuseks on fakt, et 2022. aasta septembris kerkis ta karjääri kõrgeimale kohale, mis on 29. Varem oli Sasnovitš sellele lähedal neli aastat varem (2018 sügis), kui ta mõne kuu jooksul paiknes 30. kohal või selle lähistel.

Kuid aastad 2020 ja 2021 märkisid riskantse stiiliga mängija madalseisu. Mullune hooaeg oli Sasnovitšile kehv kuni erandlikult oktoobris (tavaliselt toimub märtsis) peetud Indian Wellsi turniirini, kus loos viis valgevenelanna alates 2. ringist kokku ühe valitseva ja kahe endise slämmivõitjaga. Tookord alistas ta Emma Raducanu ja Simona Halepi, kuid kaotas Viktoria Azarenkale. Kuid just jõudmine Indian Wellsi 1/8 finaali päästis Sasnovitši välja teisest sajast, kuhu ta vahepeal oli langenud ja andis hoo tänavuse aasta tõusule.

2022. aasta algul jõudis Sasnovitš finaali Melbourne Summer Set2 turniiril ja just need punktid on tal nüüd kaitsta. Kuid veel parem hoog oli tal kevadel, kui Sasnovitš jõudis 1/8 finaali Miamis ja Roland Garrosi slämmiturniiril. Pärast seda jõudis Sasnovitš TOP40 sisse ja jätkas soliidsete tulemustega, millest parim oli Clevelandis finaali jõudmine. Aasta lõpp Sasnovitši jaoks hea polnud, aga kuna tal 2021. aastast punkte kaitsta polnud, jäi ta 30. kohale püsima.

Eelnevate tulemuste põhjal Sasnovitši mänguvormi ennustada on aga niikuinii tänamatu töö. Seda enam, et isegi ühe ja sama mängu jooksul me võime näha kaht erinevat Sasnovitšit. Sageli kaotab ta sette 0:6, aga võidab ikka mängu (korra ka Kontaveidi vastu).

Kuid ennustada ei oska eriti ka kihlveokontorid, kuigi see ei tähenda, et kui nad panevad mõlemale enam-vähem võrdse koefitsiendi, et nad oleksid teadmatuses. Pigem see ongi nii, et eeldatakse võrdselt panuseid mõlemale mängijale. Ennustusportaal Paf on väga väikeseks soosikuks pidanud Kanepit, kelle võidukoefitsient on 1,85 ja Sasnovitšil 1,96. See tähendab Kaiale umbes 51-52-protsendilisi võidušansse.

Adelaide’is peetakse peaväljakul uusaasta öösel vaid kaks põhiturniiri mängu, neist esimeses alustavad meie aja järgi kell 2.30 Bianca Andreescu ja Garbine Muguruza. Ka selle mängu kestvust ei ole kerge ennustada, kuigi kihlveokontorite meelest on Andreescu siiski 60-65-protsendiline soosik. Kolme seti korral Kaia enne kella 4.30 küll ei alusta.

scroll to top