Praegune ja endine esireket võitsid Austraalias WTA turniiri

Simona Halep. / Foto: AFP/Scanpix

Austraalias lõppes täna hommikul kolm WTA turniiri, millest kaks võitsid maailma esireketid, üks neist mõistagi endine esireket.

Praegune esireket Ashleigh Barty (Austraalia) võidutses Adelaide’is, kus peeti ainus WTA 500 turniir, Melbourne’is toimunud võistlused olid WTA 250 tasemega. Kuna Barty oli avaringis vaba, pidas ta neli mängu. Esimeses olid tal suured raskused, aga ta alistas Cori Gauffi (USA) 4:6, 2:4 kaotusseisust. Kuid kolm järgmist mängu võitis maailma esireket sarnaste skooridega: veerandfinaalis Sofia Kenini (USA, 6) 6:3, 6:4, poolfinaalis Iga Swiateki (Poola, 5) 6:2, 6:4 ja tänases finaalis Jelena Rõbakina (Kasahstan, 7) 6:3, 6:2.

Kui Bartyl oli vastas neli tugevat mängijat, siis Rõbakina pääses märksa kergemalt, sest tabeli alumises pooles langesid peamised favoriidid Arina Sabalenka (Valgevene, 2) ja Maria Sakkari (Kreeka, 3) kiiresti välja. Nii oli teel finaali Rõbakina tugevaim (edetabeli põhjal) vastane ameeriklanna Shelby Rogers (WTA 40.).

Barty võitis Adelaide’is teise ja kodumaa pinnal kokku kolmanda turniiri. Mullu sai Barty esikoha Melbourne’is peetud Yarra Valley Classic’ul ja 2020. aastal Adelaide’is. Barty peaks kaasa tegema ka järgmisel nädalal Sydneys. Kuna ta on taas avaringis vaba, alustab Barty ilmselt kolmapäeval ning seetõttu võib uskuda, et ta ei loobu turniirist viimasel hetkel, ehkki pärast võitu seda sageli tehakse.

“Minu jaoks oli see muidugi briljantne nädal, läksin iga mänguga paremaks,” ütles maailma esireket. “Serv oli mu peamine relv algusest peale, kuid mängurütmi leidmisega olin algul hädas.” Barty lisas, et kuigi tema ettevalmistus on aastate lõikes olnud erinev, on ta enamasti Australian Openit alustanud heas vormis. Kuid seni ei ole Barty kodusel slämmil poolfinaalist (2020) kaugemale jõudnud. Ta on võitnud Prantsusmaa lahtised (2019) ja Wimbledoni (2021), kuid Austraalias on tema viimase kolme aasta tulemused stabiilsemad (poolfinaal ja kaks veerandfinaali).

Endine maailma esireket ja Australian Openil parimal aastal (2018) finaali jõudnud Simona Halep (Rumeenia) oli teisena asetatud Melbourne Summer Set 1 turniiril, kus osales ka Kaia Kanepi, kes kaotas teises ringis. Esimesena asetatud Naomi Osaka (Jaapan) andis siin poolfinaalis Veronika Kudermetovale (Venemaa, 3) loobumisvõidu. Väidetavalt ei ole Osaka tõsiselt vigastatud, vaid ta lihtsalt otsustas, et senisest ettevalmistusest Australian Openiks piisab. Loobuda saab muidugi ainult vigastusele viidates. Finaal oli Halepile sama kindel kui Bartyle, ta alistas Kudermetova 6:2, 6:3. Halep siiski kaotas ka kaks servigeimi, ent erinevalt Bartyst ei ole palling rumeenlanna eriline relv. Mullu jõudis Halep Australian Openil veerandfinaali, ent need slämmiturniirid, mille ta on karjääri jooksul võitnud (Roland Garros ja Wimbledon), jättis rumeenlanna vigastuse tõttu vahele.

Melbourne Summer Set 2 turniiril kohtusid finaalis hoopis maailma 78. ja 107. reket, kes mõlemad on kaks-kolm aastat tagasi olnud edetabelis siiski märksa kõrgemal. 20-aastase Amanda Anisimova (USA) jaoks oli see turniir täielik tagasitulek, sest pärast isa surma 2019. aasta suvel ei ole vene päritolu ameeriklanna enam kuigi hästi mänginud. Nüüd võitis ta karjääri teise WTA turniiri, kui alistas esisajast välja langenud Aliaksandra Sasnovitši (Valgevene) 7:5, 1:6, 6:4. Pärast avaseti kaotust võitis Sasnovitš 10st järgmisest geimist 9, aga ei suutnud otsustavas setis hoida 3:0 edu. Maailma edetabelis tõuseb Anisimova nüüd 60. ja Sasnovitš 77. kohale.

Kuigi Anisimova möödus teiste hulgas ka Kanepist, kerkis Eesti teine reket ikkagi kaks kohta ja on homses uue nädala edetabelis maailma 71. reket.