fbpx
Close

Kes oleks võinud arvata: Australian Openi finaalis kohtuvad Kenin ja Muguruza

Sofia Kenin pärast poolfinaali võitmist. / Foto: WTA

Australian Openi naiste üksikmängu mõlemad poolfinaalid lõppesid vastupidiselt kihlveokontorite arvamusele ja finaalis mängivad hoopis Sofia Kenin (USA, 14) ja Garbine Muguruza (Hispaania).

Välja langesid mängijad, kes esmaspäeval avaldatavas WTA edetabelis on kaks esimest – Ashleigh Barty (Austraalia) endiselt esireket, aga turniiri 4. asetusega alustanud Simona Halep (Rumeenia) nüüd teine. Huvitav on ka fakt, et mõlema poolfinaali tulemus oli täpselt sama – 7:6, 7:5. Ja mõlemas mängus teenis favoriit avasetis esimesena kaks settpalli.

Barty ja Kenini mängus tuleb tunnistada, et ameeriklanna mängis otsustavaid punkte paremini. Kohe, kui ta hätta sattus, mängis väga teravalt ja sundis Barty eksima. 21-aastase tennisisti juures polnud märgata mingeid närvilisuse tunnuseid, ehkki ta mängis esimest korda suure slämmi turniiri poolfinaalis. Esimeses setis oli ainult Bartyl kolm murdepalli seisul 3:2, aga need jäid kasutamata. Tie-break’is oli Barty juhtivam pool, aga tegi jämeda vea seisul 4:3 ja Kenin viigistas. Sellegipoolest teenis Barty seisul 6:4 kaks settpalli, aga laitmatult ja julgelt tegutsenud Kenin vastas nelja järjestikuse punkti võitmisega.

Teises setis õnnestus Bartyl lõpuks servimurre ja favoriit hoidis oma pallingut seisuni 5:4. Siis aga seisul 40:15 jättis jälle kasutamata kaks settpalli. Barty oli selle hetkeni teises setis parem mängija, aga kui saabus hetk setivõit vormistada, säras taas Kenin. Ta viigistas mängu ja tegi seisul 6:5 otsustava murde, millega mäng oli läbi.

Kenin on jälle üks hea näide tennisistist, kes on sündinud Ida-Euroopas (Moskva), aga kujunenud mängijaks Läänes. Üldiselt on see osutnud läbi aja väga heaks kombinatsiooniks eriti naiste tennises, kus sarnast teed kasutasid ka endised maailma esireketid ja paljukordsed slämmivõitjad Monica Seles ja Maria Šarapova, võib-olla veidi hiljem läks Ameerikasse, aga kujunes ikkagi seal suureks meistriks Martina Navratilova. Võimalik, et see on meelevaldne järeldus, aga selline kombinatsioon annab idaeuroopalikult head võitlusvaimu ja auahnust omavale mängijale juurde mängudistsipliini. Nii on Läänes probleeme sellega, et noortel pole piisavalt võidutahet, aga näiteks Venemaal pigem sellega, et suur tahtmine õigetesse raamidesse suruda.

Bartyt vedas alt esimese servi õnnestumisprotsent – ainult 50, Keninil 70%. Kuna Barty võitis esimese pallingu punktidest 80 ja teisel pallingul 50%, aga Kenin vastavalt 69 ja 63%, siis see tähendab, et just Barty puhul olnuks esimese pallingu õnnestumine väga tähtis. Tõsi, ega austraallanna ju enne seisu 6:7, 5:4 ühtki oma servi ei kaotanud, aga teise seti lõpus oli õnnestumisprotsent üsna madal ja ikkagi sai saatuslikuks. Oli ju äralöökide/lihtvigade arvestuses Barty vastasest parem – temal 33/36 ja Keninil 16/25.

Barty on seni olnud väga külmavereline, aga kas läks ta ikkagi pabinasse võimalusest kodupubliku ees slämmiturniiri finaali mängida? Maailma esireket ise eitas seda: “Olen ju varem mänginud suure slämmi poolfinaalis. Jah, kodus on see teistsugune, aga pigem olen nautinud siin mängimist. Armastan iga minutit, mil olen viimasel kuul Austraalias mänginud.”

Kenin ütles, et vaatamata viimaste kuude tõusule edetabelis pole tema kui soosikuga tavaliselt arvestatud. Näiteks kohtus ta 4. ringis oma noore kaasmaalanna Cori Gauffiga, kes on juba Keninist populaarsem. Ka mängija isa Alex arvas, et Sofia oleks ära teeninud rohkem tähelepanu, ent nüüd ta seda kindlasti saab. “Olen pidanud ise kõik takistused ületama ja ennast tõestama,” ütles Kenin. “Nüüd ma kindlasti saan tähelepanu, kuid ma valetaks, kui ütleks, et see mulle ei meeldi. Ma polegi viimase kahe nädala jooksul jõudnud vaadata postitusi oma Instagrami ja Twitteri kontol, kuid mulle on ka palju helistatud. Ja ma naudin seda.”

Igatahes USA sai järgmise suure slämmi finalisti ja võib nüüd esmakordselt pärast 2017. aasta US Openit (Sloane Stephens) võita tiitli. Tõsi, vahepeal on mitu korda finaalis olnud ka Serena Williams, kuid tal pole enam võitmine õnnestunud. “Kenin on üks targemaid mängijaid naiste profituuril,” iseloomustas ameeriklannat Mats Wilander.

Enam-vähem sama palju (2017 Wimbledon) on nüüd möödas ka sellest, kui viimati võitis slämmiturniiri Muguruza. Tema tagasitulek on olnud selles mõttes üllatav, et eelmisel aastal ei saavutanud ta midagi peale suhteliselt madalama taseme Monterrey turniiri võitmise. Aasta lõpetas Muguruza nii, et kuuest turniirist viiel langes välja avaringis, kaasa arvatud Wimbledonis ja US Openil. Nii kukkus ta kolinal juba edetabeli 35. kohale, aga pisut tõusis tänavuse aasta algul, kui mängis Shenzhenis poolfinaalis.

Kuna Muguruza palkas enda uueks treeneriks endise slämmiturniiri võitja ja äsja tennise Kuulsuste Halli valitud Conchita Martinezi, siis teda võibki ehk pidada praeguse edu arhitektiks. Kui Halep alistas kolmapäeval veerandfinaalis Anett Kontaveidi veenvas stiilis 6:1, 6:1, kerkis rumeenlanna suureks favoriidiks. Kuid täna ei mänginud Halep nii hästi kui päev varem, aga oma osa oli ka sellel, et Muguruza suutis tänu heale liikumisele Halepi survemängu nurjata.

Põhiliselt käis edu selles mängus üles-alla, juba tundus, et üks on võitnud, kui teine leidis uue hingamise ja siis vastupidi. Muguruza oli murdega ees ja juhtis 5:3, kui järsku võitis Halep järgmisest 17st punktist 15. See aga tähendas, et nüüd oli Halep vastase servil ees 6:5, 40:15. Kaks settpalli jäi realiseerimata – omakorda Muguruza võitis seitse punkti järjest, mis tähendas ka tie-break’i 3:0 edu. Hispaanlanna jättis kasutamata kaks settpalli seisul 6:4 ja Halep sai uuesti ette 7:6 ja 8:7. Rumeenlanna oli aga täna kuidagi närviline ja ikkagi otsustaval hetkel mängis kesiselt.

Teise seti algul nähti kolme järjestikust murret, millega Halep pääses ette. Aga seisul 5:3 ta enam ei võitnud ühtki geimi. Seekord küll settpalli Halepil polnud, Muguruza murdis tema pallingu seisul 4:5 neljandal murdepallil. Halep ütles pressikonverentsil, et teda mõjutas kuum ilm. Tõesti, esimest korda tänavuse Australian Openi ajal oli sooja 35 kraadi. “Tundsin, kui kuum täna on,” ütles Halep. “See tappis mind esimese seti lõpus ja hiljem muidugi ka. Päike oli liiga tugev.” Võib lisada, et Barty sama tegurit kaotuse põhjusena ei nimetanud: “Olen üles kasvanud Brisbane’is, kus on kogu aeg palav.”

Halepil ei tulnud ka palling hästi välja, ta lõi 2 ässa, aga Muguruza 10. Sarnaselt Barty ja Kenini kohtumisega oli kaotajal parem esimese servi õnnestumisprotsent, aga ta võitis esimeselt pallingult vähem punkte. Ehk siis esimene näitaja Halepil 72 ja Muguruzal 59%, teine aga 62 ja 71%. Muguruza tegi 39 äralööki Halepi 20 vastu, ent tal oli ka tunduvalt rohkem lihtvigu – vastavalt 44 ja 23. Igatahes Muguruza suutis kõik Halepi plussid nullida – eile Kontaveit sellega hakkama ei saanud.

scroll to top