fbpx
Close

Thiem alistas Nadali ja kohtub poolfinaalis Zvereviga

– Dominic Thiem / Foto: AP/Scanpix

Kui vahepeal tundus, et Australian Openi meeste üksikmängus jõuavad poolfinaali ainult üle 30-aastased tennisistid, siis pärast tänaseid kohtumisi on ühel tabelipoolel vastamisi kaks nooremat meest.

Suur üllatus – mis siis, et võitja on ikkagi maailma viies reket – oli Dominic Thiemi (Austria) 7:6, 7:6, 4:6, 7:6 võit esireketi Rafael Nadali (Hispaania) üle. Kuigi Thiemi paremus väljendub numbrites ainult kolme tie-break’i võitmises, oli selle taga siiski rohkemat. Eurospordi kommentaatorid märkisid juba esimese seti järel, et Thiem ületab Nadali tema enda relvaga ehk domineerib pikkades tagajoone pallivahetustes, kus mõlemad palli tugevalt krutivad.

Et Thiem on Nadalile ohtlik vastane, selle tunnistuseks on ka tõsiasi, et austerlane on maailma esireketit neli korda võitnud tema “mängumaal” ehk liivaväljakutel. Serblane Novak Djokovic on seda teinud rohkemgi, aga mitte Nadali enda relvaga, vaid pigem sellega, et tapvate tõrjete ja kõrge tempoga te hoopis teeb Nadali relvituks. Kuid Thiem on suuteline minema Rafa mänguga kaasa ja ikka võitma. Tänaseski matšis tundus, et ta justkui ütleks Nadalile: löö, kuidas tahad, aga ma olen selles mängus parem.

Avasetis asus Nadal murdega juhtima 5:3 ja tundus, et nüüd on sett läbi, aga Thiem vastas samaga ja viis mängu tie-break’i, kus ta selgelt domineeris ja võitis 7:3. Teine sett oli esimesega pea täielikult analoogiline. Jälle juhtis Nadal murdega, kuid seekord Thiem viigistas veidi varem – seisul 3:4. Tie-break’is ei juhtinud Nadal kordagi, ehkki ta tegi kõva töö, et jõuda 0:4 pealt viigini. Ent Thiem võitis 7:4.

Lõpuks õnnestus kolmandas setis Nadalil murre teha siis, kui Thiem seda enam tagasi teha poleks saanud ehk seisul 5:4. Sellega oli sett läbi, kuid neljandas tundus austerlane taas parem ja seekord murdis ise esimesena. Ta asus pallima seisul 5:4, aga mängis nüüd erakordselt vigaderohke geimi ja sisuliselt kinkis Nadalile uue võimaluse. Tie-break’is kordus see uuesti. Thiem juhtis 5:2 ja 6:4, servis siis hästi, läks pallile järele ja lõi eeskäe ründelöögi võrku. Kuid õnnelik võrgupuude seisul 6:6 aitas Thiemi uuesti juhtima ja mõnevõrra üllatuslikult lõppes mäng seejärel Nadali lihtveaga.

Vaatamata kõigile kasutamata šanssidele ja seiklustele oli Thiem võidu ära teeninud, kuigi murdeid sooritas Nadalist ühe võrra vähem (vastavalt 3 ja 4). Võitis ju austerlane ikkagi ühe geimi rohkem ja oli ka punktidega peal 148:143. Thiem oli ka Nadalist aktiivsem. Kuigi mõlemad mängijad jäid äralöökide/lihtvigadega 16ga plussi, olid Thiemi numbrid 65/49 ja Nadalil 49/33. Nadal servis täpsemalt (esimese pallingu õnnestumisprotsent temal 70 ja Thiemil 59), kuid austerlane teenis esimeselt servilt 78% ja Nadal 69% punktidest.

26-aastane Thiem kohtub poolfinalais 22-aastase Alexander Zvereviga (Saksamaa, 7), kes alistas Stanislas Wawrinka (Šveits, 15) 1:6, 6:3, 6:4, 6:2. Wawrinka läks algul 5:0 ette, aga sellega ka tema edu piirdus. Hiljem murdis Zverev vastase pallingu viiel, aga Wawrinka ainult ühel korral. Ning sedagi kolmandas setis pärast seda, kui Zverev juba oli murdega ees.

Välismaine tennisemeedia osutas pärast vene päritolu sakslase võitu, et nüüd on siis tema suure slämmi turniiride nõidus läbi, sest kuigi Zverev on olnud maailma kolmas reket, pole ta seni suurimatel võistlustel veerandfinaalist kaugemale saanud. Seega on poolfinaal tema jaoks uus kogemus, kuid Thiem on selles staadiumis juba neli korda mänginud. Ometi on poolfinaal mõnes mõttes uus ka Thiemile, sest seni oli ta nelja parema hulka jõudnud ainult Roland Garrosis (järjest aastatel 2016-2019, neist kahel viimasel korral ka finaalis).

“Pärast esimest setti juba mõtlesin, kuidas ma ajakirjanikele jälle selgitan, miks ma kolmes setis kaotasin,” naljatas Zverev väljaku intervjuus. “Kui suutsin mängu pöörde tuua, siis see lisas ka energiat. Mul kulus terve sett, et tema mängustiiliga harjuda. Tänu Jumalale tulin sellega toime.”

Wawrinka tunnistas, et kuigi kontrollis mängu esimeses setis, otsustas lõpuks Zverevi hea palling. “Ta oli küll vahepeal alavormis, aga oskasin oodata, et ta servib hästi. Minu vastu on tal seni palling alati välja tulnud,” ütles kolmekordne suure slämmi turniiride võitja. Zverev lõi 13 ässa, aga mis eriti tähelepanuväärne: esimese servi õnnestumisprotsent oli koguni 80. Sealjuures esimeses setis oli see number 61%, aga hiljem kogu aeg üle 80%. Nii pole ime, et Wawrinka neis kolmes setis vaid ühe murde teenis. Wawrinka jäi siiski äralöökidega napilt peale 35:34, aga tegi 39 lihtviga Zverevi 28 vastu.

Thiem juhib omavahelistes mängudes Zverevi vastu 6:2, mistõttu austerlane läheb poolfinaalile vastu soosikuna. Kuid kaheksast kohtumisest seitse on peetud saviliival (5) või siseväljaku kõvakattel (2). Meeste ainsa omavahelise mängu väljas hard court’il võitis Zverev 2016. aastal Pekingi turniiril. Nende viimane kohtumine toimus üpris hiljuti ja omas suurt kaalu: ATP finaalturniiril Londonis kohtusid mehed poolfinaalis ja Thiem jäi peale 7:5, 6:3. Nii võiks ikka arvata, et kihlveokontorite soosik on austerlane.

Kindel on nüüd ka fakt, et finaalis kohtub üks paljukordne slämmiturniiride võitja (Novak Djokovic või Roger Federer) mängijaga, kel slämmivõitu veel pole. Thiemil on siiski olemas kahe finaali kogemused.

Vaata meeste üksikmängu tabelit ja tulemusi siit.

scroll to top