fbpx
Close
PAF.ee

Kaks endise Jugoslaavia päritolu mängijat avavad FedCupi finaali

Ajla Tomljanovic. / Foto: Reuters/Scanpix

Kuigi laupäeval algavas FedCupi finaalis kohtuvad Austraalia ja Prantsusmaa naiskonnad, lähevad esimeses mängus vastamisi hoopis Serbia ja Horvaatia päritolu tennisistid.

Nii tulevad Perthis esmalt väljakule Prantsusmaa praegune esireket Kristina Mladenovic (WTA 40.) ja Austraalia teine number Ajla Tomljanovic (51.). Mladenovici mõlemad vanemad on serblased, aga ta ise on sündinud Prantsusmaal. Erinevalt temast on Tomljanovic sündinud Horvaatias ja kuni 2017. aastani seda riiki ka esindas, ehkki elas juba Austraalias, kuid ei saanud veel kodakondsust.

“See on omapärane lugu, et meie isad olid omal ajal vastamisi käsipallis,” meenutas Mladenovic. “Ta on minust nädala võrra vanem, aga tuuril oleme üsna harva kohtunud, kuid see-eest palju koos trenni teinud.” Tõesti, kaks jugoslaavlannat kohtusid omavahel nii ammu kui 2014. aastal, mil mõlemad mängud võitis Tomljanovic.

Teises matšis lähevad siiski vastamisi põline austraallanna (isegi aborigeeni juurtega!) Ashleigh Barty (1.) ja päris-prantslanna Caroline Garcia (45.). Kui naiskondade kaptenid koosseisu teisel päeval ei muuda, siis pühapäeval kohtuvad Barty – Mladenovic ja Tomljanovic – Garcia ning peetakse ka paarismäng.

Mõlema naiskonna koosseisus on üles antud veel kolm mängijat, keda kaptenid saavad kasutada. Austraalial on need Samantha Stosur (96.), Astra Sharma (108.) ja Priscilla Hon (126.), Prantsusmaal Alize Cornet (60.), Fiona Ferro (63.) ja Pauline Parmentier (122.). Nagu numbritest näha, on Prantsusmaa naiskond ühtlasem, aga Austraalia trump muidugi maailma esireket.

Nii Austraalial kui ka Prantsusmaal on kasutada kaks paarismängu slämmivõitjat. Mladenovic on võitnud naiste paarismängu slämmiturniiri kolm korda ja neist esimesel korral (2016 Roland Garros) koos Garciaga, ent see paar läks peatselt lahku, sest Garcia tahtis pühenduda üksikmängu karjäärile. Kaks tiitlit (neist ühe tänavu) võitis Mladenovic koos ungarlanna Timea Babosiga.

Stosur on paarismängu võitnud koos Lisa Raymondiga (USA) aastatel 2005 ja 2006, kuid pika vaheaja järel ta triumfeeris ka tänavu Australian Openil koos Shuai Zhangiga (Hiina). Barty võitis paarismängu koos ameeriklanna Coco Vandeweghega 2018. aasta US Openil. Nii Barty kui ka Stosur on korra võitnud ka üksikmängus Suure Slämmi turniiri. Prantslannadel ei ole siin samaväärset vastu panna, viimati oli neist edukas Marion Bartoli (2013 Wimbledon), kes on aga karjääri lõpetanud, ehkki vanuse poolest samaealine Stosuriga (mõlemad 35).

Kui poolfinaalis Valgevenega pani Austraalia kapten Alicia Molik Stosuri välja ka üksikmängudes, siis seekord eelistas Tomljanovici. “Esimese päeva üksikmängijaid on alati väga raske otsustada,” ütles Molik, ehkki Barty puhul tal muidugi mingit kahtlust olla ei saanud. “Tihti sõltub valik ka vastastest. Usun, et tegin õige otsuse, aga kindel muidugi olla ei saa.”

FedCupi ajaloos on Austraalia tulnud võitjaks seitse korda, aga viimati 1974. aastal. Finaalis mängis Austraalia viimati 1993. Prantsusmaa on võitnud FedCupi kaks korda, aga märksa hiljem – 1997 ja 2003. Lisaks mängis Prantsusmaa 2016. aastal finaalis.

scroll to top