Halastamatu Novak Djokovic nullis Andrei Rublevi kõik võimalused

Novak Djokovic (paremal) ei andnud Andrei Rublevile võimalust. / Foto: EPA/Scanpix

Novak Djokovic (Serbia, 4) oli Australian Openi veerandfinaalis halastamatu seni väga hästi mänginud Andrei Rublevi (5) vastu ja võitis 6:1, 6:2, 6:4.

Nüüd ei kahtle enam keegi, et Djokovic on turniiri suurfavoriit. Statistika räägib ka tema kasuks. Djokovic on seni Austraalias jõudnud 9 korda poolfinaali, sealt edasi 9 korda finaali ja kõik 9 finaali võitnud. Nüüd jõudis ta poolfinaali 10. korda ehk siis sellisele staadiumile, kus ta kunagi kaotanud ei ole. Võrdluseks võime öelda, et US Openil on Djokovic oma slämmiturniiride karjääris jõudnud enim kordi (12) poolfinaali, aga võitnud seda turniiri ainult kolmel korral. Nii et Djokovic võib poolfinaalis või finaalis kaotada küll, aga mitte Austraalias.

Kaks esimest setti lõppesid nii, et Djokovic võitis vastavalt seisudel 1:1 ja 1:2 viis geimi järjest, neist kokku neli olid murded. Samas oli palju põnevaid geime ja nii esimese kui ka teise seti lõpul oli Rublevil võimalus võtta murre tagasi, aga see jäigi võimaluseks. Venelase eeskäsi on sel turniiril olnud tappev ja enne mängu Djokoviciga ta juhtis Australian Openil 77 eeskäe äralöögiga. Ka täna tegi Rublev Djokovicist rohkem eeskäe äralööke (14:10), kuid kokkuvõttes jäi serblane ikkagi äralöökidega peale 32:26. Suuresti siiski serviässade 14:6 arvelt. Rublevil õnnestus küll esimest servi rohkem sisse lüüa (70 vs 64%), aga punkte võitis ta esimeselt servilt ainult 61 ja Djokovic 80%. Muidugi tulid sellised numbrid ka Djokovici parema tõrje arvel.

Kolmas sett oli ainus, kus Djokovic murdis Rublevi servi kohe algul ja pärast seda enam ei suutnud, kuid polnud ka vaja: viimases setis servis Djokovic kõige paremini ja oma viies pallingugeimis kaotas kokku ainult neli punkti. Kolmas sett oli ainus, kus Rublevil murdepalli polnud, aga kokku oli venelase murdepallide realiseerimine 5st 0, Djokovicil 14st 5.

Väljaku intervjuus küsis Jim Courier Djokovicilt, kas tema tänane mäng oli veel parem, kui 1/8 finaali esitus Alex De Minauri (Austraalia) vastu. Talle loovutas serblane ainult viis geimi ehk kaks vähem kui Rublevile, ent venelane tundus ohtlikum vastane. Djokovic leidis, et eelmine mäng oli siiski napilt parem. “Tänase kohtumise seis, eriti kahes esimeses setis, ei kajasta õigesti jõudude vahekorda. Andrei on suur mängija, tal on väga hea eeskäsi, mul oli raskem, kui need numbrid näitavad,” ütles Djokovic. Serblane lisas, et tingimused (peamiselt tugev tuul) ted palju ei häirinud: “Soojenduse ajal oli tuul palju vaiksem, aga eks oludega peab kohanema ja löögivalikut natuke muutma.”

Päeva esimene meeste veerandfinaal jäi mõistagi teise varju, sest keegi niikuinii ei usu, et üks kahest ameeriklasest võiks Djokovici alistada. Kuid peale jäi edetabeli põhjal tugevam, sest Tommy Paul (ATP 35.) alistas Ben Sheltoni (89.) 7:6, 6:3, 5:7, 6:4. Murre neljanda seti esimeses geimis sai otsustavaks, sest Paul mängis selles setis servigeime isegi paremini kui Djokovic kolmandas – nimelt loovutas Paul viies geimis kokku ainult kolm punkti. Huvitav on aga fakt, et Djokovic ja Paul ei ole varem kunagi kohtunud. Muidugi, ameeriklasest sai TOP50 mängija alles 2021. aasta lõpus, seega tal ei olnud ka palju variante Djokoviciga varem kokku minna.

Vaatame pisut ka jooksvat edetabelit. Esiteks, Paul on kindlalt ületamas karjääri parimat edetabelikohta, mis tal varem oli 28. Nüüd kerkib ta järgmisel nädala vähemalt 19. kohale. Djokovic kerkis aga täna jooksvas tabelis teiseks, kuid ta ei pruugi sellele kohale jääda, kui Stefanos Tsitsipas (Kreeka, 3) jõuab turniiril temast kaugemale. Kui Djokovic ja Tsitsipas kohtuvad finaalis, saab võitjast maailma esireket. Carlos Alcaraz (Hispaania) säilitaks esinumbri koha vaid siis, kui turniiri võidaks Karen Hatšanov või Paul. Hatšanovi maksimaalne koht oleks tõusta kuuendaks, kuid kaasmaalasest Rublevist ta mööda ei saa.