fbpx
Close

Soomlaste pidu: Emil Ruusuvuori üllatas Stefanos Tsitsipast

Emil Ruusuvuori Wimbledonis. / Foto: AFP/Scanpix

Kuigi ka Eesti esireket Mark Lajal sai Wimbledonis palju tähelepanu, tuleb siiski tunnistada, et soomlastel on läinud veel paremini ja nemadki hiilgasid mängudes, kus vastane oli üsna tuntud mees.

Soome esireket Emil Ruusuvuori suutis täna 2. ringi mängus alistada Stefanos Tsitsipase (Kreeka, 11) 7:6, 7:6, 3:6, 6:3. Võib-olla pole Tsitsipase võitmine liiga kõva sõna, sest kreeklane muruväljakutel kuigi hästi ei mängi. Wimbledonis on ta kaks korda (2018 ja 2023) jõudnud 1/8 finaali, kuid siiski pole see Tsitsipase halvim tulemus, sest US Openil pole ta isegi 3. ringist edasi saanud. Pealegi on Tsitsipas juunioride Wimbledoni paarismängu tšempion koos Kenneth Raismaga.

Ruusuvuori tegi otsustava murde kolmanda seti kuuendas geimis, aga siiski oli võidu suhtes suurema kaaluga soomlase edu kahes tie-break’is. Esimeses setis oli ta tie-break’is taga vaid seisul 4:5, aga võitis siis kaks punkti oma servil, sai tõrjepunktiga ette 7:6 ja siis lõpetas serviga – 8:6. Teise seti tie-break oli veel pikem ja seal oli Ruusuvuori 2:4, 4:5 ja 5:6 taga. Lõpuks oli mõlemal kolm settpalli, aga kolmanda neist realiseeris ainult Ruusuvuori seisul 11:10. Servimurdeid teises setis polnud, aga esimeses oli soomlane murdega ees seisuni 5:4, kui Tsitsipas tema servigeimi võitis.

Kolmandas ja neljandas setis otsustas kummagi mehe üks murre, mis sisuliselt tähendaski, et kaalukeeleks said ikkagi tie-break’id. Murdepalle realiseeris Tsitsipas 3st 2 ja Ruusuvuori 6st 2. Tsitsipas võitis ka äralöögid 45:39 ja ässad 20:7, aga see viimane seis tähendab, et mängust tegi Ruusuvuori siiski rohkem äralööke. Lihtvigu tegi kreeklane 37 ja soomlane 33. Igasugused serviprotsendid ja -punktid olid üsna võrdsed, aga pididki olema, kui üldpunktidega võitis Ruusuvuori ainult 134:133.

Teine Soome mees Otto Virtanen jõudis põhiturniirile nagu Lajalgi läbi kvalifikatsiooni. Kuid ta edenes ka teise ringi, kus andis kõva lahingu Tommy Paulile (USA, 12). Virtanen juhtis settidega 2:1, aga kaotas 6:4, 3:6, 7:5, 5:7, 4:6. Paul on murul tugev, sest oli üle-eelmisel nädalal võitnud Queen’s Clubi ATP 500 turniiri.

Tsitsipas oma 11. edetabelikohaga ei ole aga sugugi kõrgeima asetusega mees, kes Wimbledonis välja langenud. Andrei Rublev (6) kaotas juba esimeses ringis üllatusmehele Francisco Comesanale (Argentiina, ATP 122.) neljas setis, teises ringis langesid välja Hubert Hurkacz (Poola, 7) ja Casper Ruud (Norra, 8). Sealjuures andis Hurkacz Arthur Filsile (Prantsusmaa) loobumisvõidu vastase matšpallil seisul 6:7, 4:6, 6:2, 6:6 (tie-break 8:9). Võinuks ju väljakule tulla ja formaalselt Filsil punkt võita lasta, aga poolakas tõmbas reielihase liiga tugevalt ära.

Omapärasel kombel tõusis Hurkacz maailma edetabelis karjääri kõrgeimale 6. kohale, sest ta möödus veel õnnetumalt mänginud Rublevist. Aga tagant on mehi eesotsas austraallase Alex De Minauriga (9) ja ameeriklaste Pauli ja Taylor Fritziga (13), kes võivad mööduda nii Hurkaczist kui ka Rublevist. Kuid ameeriklased peavad selleks lausa finaali jõudma.

Kolmest suurest favoriidist jätkab esialgu settigi kaotamata ainult Carlos Alcaraz (Hispaania, 3), kes austraallase Aleksandar Vukici (ATP 69.) alistas pisut kindlamalt kui Lajali – 7:6, 6:2, 6:2. Võrdluses olid esimene ja kolmas sett sama tulemusega, aga teises suutis Lajal mängida välja seisu 5:7.

Jannik Sinneril (Itaalia, 1) oli teises ringis päris raske vastane kaasmaalase Matteo Berrettini (Itaalia, ATP 59.) näol. Edetabelikohal pole siin tähtsust – Berrettini on murul tugev ja selle tunnistuseks jõudnud Wimbledoni finaali (2021). Sinner alistas kaasmaalase ja sõbra 7:6, 7:6, 2:6, 7:6. See tulemus eeldab, et võib-olla Sinner ei murdnudki Berrettini servi, aga nii see polnud – teises ja neljandas setis sai ta korra murde kätte, kusjuures mõlemal juhul kohe järgmises geimis pärast Berrettini murret. Vaatamata sellele, et Sinneri võit tundub pisut ebaõiglane, see päris nii polnud, sest ühe geimi vähem teeninud maailma esireket oli punktidega selgelt parem 156:141 ja tegelikult olid ka tie-break’id kindlad (7:3 ja kaks korda 7:4). Ka oli Sinneril kasutada rohkem murdepalle (temal 10st 2, Berrettinil 7st 4).

Novak Djokovic (Serbia, 2) loovutas täna ühe seti vabapääsmega turniirile saanud 22-aastasele britile Jacob Fearnleyle (ATP 277.). Fearnley teenis vabapääsme eelkõige tänu võidule Nottinghami Challengeril, kus ta alustas kvalifikatsioonist. Ja taas tõuseb siin esile Mark Lajali nimi, sest just Fearnley katkestas seal Eesti esireketi tee kvalifikatsioonist põhitabelisse. Djokovic võitis 6:3, 6:4, 5:7, 7:5, kuid tunnistas, et tuulise ilmaga sai vastane paremini hakkama ja neljandas setis suutis serblane enda sõnul läbi häda pääseda servigeimi kaotamisest. 5:5 peal murdis ta ise ja pani kogemused maksma.

scroll to top