fbpx
Close

EELVAADE | Anett Kontaveit vs Anastasija Sevastova

Anastasija Sevastova. / Foto: Zumapress/Scanpix

Esmaspäeva õhtul kohtub Eesti esireket Anett Kontaveit (WTA 21) Indian Wellsi turniiri kolmandas ringis Anastasija Sevastovaga (Läti, 11).

Kahe mängija vahe edetabelis on kümme kohta ja ümardatult tuhat punkti, mis üldjoontes tähendab, et Sevastova on viimase aasta jooksul saanud 2-3 head tulemust rohkem kui Kontaveit. Kõige kõvemad punktid on Sevastova saanud eelmise aasta sügisel US Openi poolfinaali ja Pekingi Premier Mandatory turniiri finaali eest. Kontaveit pole näiteks seni Premier Mandatory turniiridel näidanud ühtki head tulemust, kuid ta sai eelmisel aastal kõrge koha Premier 5 turniiridelt Roomas (poolfinaal) ja Wuhanis (finaal).

Kahe mängija ainus omavaheline kohtumine toimus 2016. aasta suvel Bastadis, kus Sevastova võitis 6:2, 6:4. Väga suuri järeldusi sellest tulemusest teha ei saa, sest mängiti liivaväljakul ning karjääri seisukohalt oli Kontaveidi parajasti kerges languses, aga Sevastova hakkas just sel perioodil edetabelis jõudsalt tõusma.

Läti tennisisti karjäär on omapärane. Kuni 2013. aastani, mil Sevastova oli juba 23-aastane, ei olnud ta esisajas kanda kinnitanud, ehkki kirjas oli üks hea tulemus – 2011. aasta Australian Openi 1/8 finaal. Aastatel 2006-2012 võitis Sevastova 10 ITF-i turniiri, aga see on madalam tase – enam-vähem sarnane võitude arv oli karjääri algusaastatel kirjas ka Kontaveidil ja Kaia Kanepil, aga nad kerkisid 100 hulka 20-21-aastaselt. Tõsi, Sevastova võitis ka ühe WTA turniiri 2010. aastal Estorilis (sama turniiri võitis aastal 2012 Kanepi).

Vigastustest ja haigustest ning suhtelisest ebaedust räsituna teatas Sevastova 2013. aasta mais, et lõpetab profikarjääri. Aga ta otsustas 2015. aasta algul naasta ja hakkas kohe võitma – algul veel neli ITF-i turniiri, ent 2016. aastal mängis kahes WTA turniiri finaalis ja US Openi veerandfinaalis. US Open ongi Sevastova edukaim slämmiturniir, kus ta on nüüd kolmel viimasel aastal olnud kaks korda veerandfinaalis ja mullu poolfinaalis. Austraalias on Sevastova kaks korda jõudnud 1/8 finaali, aga Pariisis ja Wimbledonis enamasti langenud avaringis, näiteks ka talle edukal 2018. aastal juhtus see Läti tennisistiga mõlemal nimetatud turniiril.

Samas on väga imelik, et kui Sevastova mängib edukalt vaid kõvakattega slämmiturniiridel, siis enne 2018. aasta Pekingi finaali oli ta WTA turniiridel finaali jõudnud või võitnud ainult murul ja liival! Sevastova lisas oma kontosse kaks WTA turniirivõitu 2016. aastal Mallorcas (muru) ja 2017 Bukarestis (saviliiv). Huvitava seigana võib mainida, et 28-aastane Sevastova mängib “õnneliku” reketiga – Yonexiga on võidetud kolm viimast suure slämmi turniiri.

Kuid statistikast tähtsam on fakt, et Sevastova mängustiil erineb üsna tugevalt tavalise maailma tippmängija omast. Läti esireket on kaval taktik, kes kasutab osavalt erineva suuna ja erineva tugevusega lööke, et ründav vastane rütmist välja saada. Kindlasti on Sevastova WTA tuuri üks osavaimatest tilkpalliide lööjaid. Kuna Anett ei ole tuntud väga hea liikujana, siis võivad stopid talle palju tuska teha. Küsimus on eelkõige selles, kuidas suudab Kontaveit kasutada oma initsiatiivi, sest ründama ta tõenäoliselt pääseb, aga Sevastova vastu pole seda eelist lihtne täide viia.

Sevastova poiss-sõber on Roland Schmidt, kes on ka tema treener. Samal põhjusel on Sevastova eluloos praeguseks kodulinnaks märgitud Viin, aga sündinud on ta Liepajas.

Kihlveokontorid annavad Sevastova võidukoefitsiendiks 1,65-1,75 ja Anettile 2,2 lähistel. Ümber panduna see tähendab, et Sevastova võitu hinnatakse umbes 55-60 protsendi tõenäosusega ehk siis ülekaal on väike. Näiteks Bastadi turniiril, kus Sevastova ka mängu võitis, oli tema koefitsient 1,33. Kuna aga vastased pole kummagi mängija tippajal varem vastamisi läinud, on tulemus ikkagi suur küsimärk – juhtuda võib, mida tahes. Ennustajatele soovitaks sellele mängule panust üldse mitte teha!

scroll to top