fbpx
Close

EELVAADE | Vigastuste küüsis vaevlev andekas kanadalanna

Bianca Andreescu tänavu Miamis. / Foto: Reuters/Scanpix

Täna pärastlõunal kohtub Anett Kontaveit Eastbourne’i turniiri 2. ringis kolmandana asetatud Bianca Andreescuga (Kanada), kelle viimase aja tulemused on mõnevõrra halvemad, kui tema edetabelikoht näitab.

Andreescu tõusis esikümnesse (tollal 5.) 9. septembril 2019 ja seda loomulikult pärast US Openi võitmist. Nüüd on sellest 21 kuud ja mõni nädal pealegi möödas, kuid esikümnest ei ole Rumeenia päritolu kanadalanna kordagi välja langenud. Põhjus on muidugi koroonaviiruse pausist tingitud punktisüsteem, mistõttu Andreescul on alles kõik 4000 punkti, mis ta teenis 2019. aastal. Isegi märtsikuise Indian Wellsi võidupunktid, sest seda turniiri ei ole kaks aastat toimunud. Nüüd, augustis-septembris, lähevad Andreescul maha Toronto ja US Openi võidupunktid, kuid sinnamaani peaks ta esikümnes püsima.

Tennisnet kirjutas 2019. aasta Miami turniiri ajal Andreescust ka eelloo, sest ta kohtus selle turniiri 1/8 finaalis Kontaveidiga. Too mäng lõppes seisul 6:1, 2:0 Anetti kasuks, sest vigastuse küüsis vaevelnud Andreescu andis loobumisvõidu. Erinevad probleemid ongi põhjustanud seda, et Andreescu mitut turniiri järjest vastu ei pea ja tol korral vedas Anettil, sest koos Indian Wellsi turniiri võiduseeriaga oli see kanadalannale juba kolme nädala jooksul 11. mäng. 2019. aasta jooksul jättis ta veel mitu turniiri pooleli, kuid juba mainitud võidud Torontos ja New Yorgis tõstsid teda edetabelis aina kõrgemale.

2020. aastal ei mänginud Andreescu üldse. Kogu aeg käisid jutud, et ühel või teisel turniriil tuleb ta tagasi, aga tollal peamiselt põlvevigastuse tõttu ta ei mänginudki. Kuna 2019. aastal mängis Andreescu pärast Miamis loobumist lõpuni vaid kolm turniiri, siis need olidki ainsad ligi kahe aasta jooksul.

Tänavu käib Andreescu ümber sama “tants” – pidevalt võtab ta ennast viimasel hetkel turniiridelt maha. Ja kui mängib, siis enamasti ebaõnnestunult. Enne Australian Openit oli just Bianca Andreescu treener Sylvain Bruneau see isik, kelle positiivse koroonaproovi tõttu Melbourne’i saabumisel pandi terve lennukitäis inimesi rangesse karantiini ja muidugi oli nende hulgas Andreescu ise, aga ka tema tänane vastane Kontaveit. Andreescu loobus ka Australian Openi eelturniirist Grampians Trophyst, kus Anett pidamata jäänud finaali jõudis, ning slämmiturniiril langes kanadalanna juba teises ringis kaotusega Su-Wei Hsieh’le.

Pärast Australian Openit on Andreescu mänginud vaid viis turniiri, millest kaks lõppesid loobumisega ja kahel langes ta välja avaringis. Ometi oli üks neist turniiridest väga edukas, sest Miamis andis Andreescu loobumise alles finaalis Ashleigh Barty vastu kaotusseisul 3:6, 0:4. Kevadistel liivaturniiridel lükkas Andreescu oma mängimist järjest edasi, ehkki harjutas juba Euroopas. Lõpuks võistles ta vahetult Roland Garrosi eelsel nädalal Strasbourgis, kus andis veerandfinaalis loobumisvõidu rahvuskaaslannale Sorana Cirsteale. Aga Pariisis kaotas ta kohe turniiri avaringis suurüllataja Tamara Zidanšekile ning esimesel muruturniiril Berliinis Alize Cornet’le – kumbki neist vastastest ei kuulunud TOP50 sekka. Ainus turniir, kus Andreescu tugevaid mängijaid võitis, oligi Miami, kus ta alistas Garbine Muguruza ja Maria Sakkari.

Kuigi Andreescu sai alles nädal tagasi 21-aastaseks, räägitakse juba, et tema karjäär on ohus. Nii palju loobumisi, nii palju turniiride vahelejätmisi ei ole kellelgi. Eks sel põhjusel ei peegeldagi tema 7. edetabelikoht praegu Andreescu hetketaset, ehkki samas teame, et kui noor kanadalanna tuleb väljakule täisjõus, on ta ohtlik vastane igaühele. Ning seda peab arvestama ka tänases mängus Anett Kontaveit.

Kihlveokontorid siiski Andreescut ei “usalda”. Vaatamata edetabeli 22-kohalisele paremusele ei loeta kanadalannat tänases mängus soosikuks. Ennustusportaal Paf annab Anetti võidukoefitsiendiks 1,76 ja Andreescule 2,09 ehk siis Eesti esireket on umbes 55-protsendiline favoriit. Kui nad kohtusid kaks aastat ja kolm kuud tagasi Miamis, oli Andreescu võidukoefitsient alla 1,5. ehkki tollal oli ta edetabelis Anettist taga (vastavalt 24. ja 19.).

Üldiselt soovitaks Tennisnet sellele mängule siiski panust mitte teha, sest see võib lõppeda kuidas tahes – näiteks Anetti kindel kahesetiline võit pole üldse välistatud. Teiseks on umbes 20-protsendiline šanss, et kohtumine lõpeb Andreescu loobumisega – enam-vähem nii palju on tal neid loobumisi viimase kolme hooaja jooksul olnud. Aga muidugi võib kanadalanna olla ka sõiduvees ja siis ei pidurda teda miski või keegi (Anett ka mitte).

Nagu juba eile kirjutasime, on mängu algusaeg teadmata, kuid alates kella 16st võime seda kohtumist oodata.

scroll to top