fbpx
Close

EELVAADE | Vana tuttav, kellega Anett Kontaveit pole kümme aastat väljakul kohtunud

Rebecca Peterson Tianjini turniiril, mille ta võitis. / Foto: Zumapress/Scanpix

Anett Kontaveit ja Rebecca Peterson (Rootsi), kes Cluj-Napoca WTA turniiri poolfinaalis homme kohtuvad, tunnevad teineteist juba ammu.

Mõlemad on sündinud 1995. aastal ning lähinaabritena on nad mänginud mitmeid kordi samadel ITF-i noorteturniiridel – Anett on käinud mängimas Rootsis ja Rebecca vastupidiselt Eestis, kus on sündinud tema mõlemad vanemad, kes keerulistel võimuvahetuse aegadel Rootsi kolisid. Põhimõtteliselt on pere kasvatanud Rebeccat kui rootslannat, kes küll teab oma juuri, aga ei ole kunagi selles kahelnud, et mitte esindada Rootsit. Vanusest veel nii palju, et Anett on Rebeccast neli ja pool kuud noorem ning hetkel on rootslanna 26-, aga Eesti esireket 25-aastane.

Mitu noorteturniiri läks mööda nii, et nad omavahel ei kohtunud, aga 2010. aasta mais Sweden Junior Cupil läksid poolfinaalis vastamisi. Mõlemad olid ka tollal oma riigis vanuseklassi parimad. Anett võitis raske mängu 3:6, 7:6, 6:4 ja järgmisel päeval ka turniiri. Sama kordus 2011. aastal Stockholmis, nüüd juba ITF-i täiskasvanute turniiril: Anett võitis Petersoni nüüd esimeses ringis 6:4, 7:6 ja edasi marssis kuni turniirivõiduni.

Ent nõnda see oligi, et neil aastatel võitis Anett sagedamini nii noorte- kui ka madalama kategooria ITF-i turniire, sest oli edetabelis Petersonist ees. Juunioride rankingus kerkis Anett neljandaks, aga Petersoni parim koht (34.) pärineb 2013. aasta jaanuarist, kui Anett oli juba peamiselt keskendunud profikarjäärile. Petersoni kontole jäi ainult üks noorteklassi tiitel 4. kategooria turniirilt (2010) ja juunioride slämmiturniiridel, kus Anett jõudis kolmel korral vähemalt poolfinaali, ei jõudnud Peterson kordagi kaugemale 3. ringist (2012 Roland Garros). Ja veel üks võrdlus: kui Petersoni jaoks oli täiskasvanute ITF-i turniiridel edukas aasta 2013, kui ta võitis viis tiitlit, siis Anett oli viis sarnast turniiri võitnud juba enne 2013. aastat ehk hooaegadel 2011-2012. 2013. aastal lisas ta neile võitudele neli tiitlit.

Nüüd vaatame ainult, mida tegi Peterson edasi täiskasvanute klassis. TOP200 hulka kerkis ta juba 2014. aastal, kui tema parim edetabelikoht oli 162. Kuid sealt edasi enam olulist tõusu ei järgnenud. Aastatel 2015-2017 oli Peterson endiselt WTA edetabeli teises sajas ja nende hooaegade parim koht 119. Alles 2018. aasta mais, kolm kuud enne 23. sünnipäeva, õnnestus Petersonil tõusta esisajasse. Sealt ta läks aina edasi ning oli oktoobris juba üsna lähedal TOP50-le, kuid puudu jäi kaks kohta.

Millised tulemused siis aitasid Petersonil tõusta peaaegu sada kohta? Esimene hea saavutus oli märtsi algul Acapulco WTA turniiril poolfinaali jõudmine, järgmine mai algul Prantsusmaal ITF-i 100-tuhandelise turniiri võit. Acapulcos alistas Peterson kaks mängijat, kes kuulusid edetabelis 40 parema hulka, Alize Cornet’ ja Shuai Zhangi. Seejärel õnnestus Petersonil Prantsusmaa lahtistel läbida kvalifikatsioon ja võita ka esimeses ringis. US Openil sai rootslanna juba otse põhiturniirile ja võitis kaks vastast, kuid 3. ringis peatas tema tee Kaia Kanepi.

2019. aastal ei olnud Petersoni samm kõrgemale küll pikk, aga ta vähemalt jõudis TOP50 sekka (hooaja ning ka karjääri parim koht 43.). Õnnelikuks riigiks, kus Peterson tagas koha viiekümne parema hulgas, oli Hiina, kus ta võitis kaks WTA 250 turniiri Nanchangis ja Tianjinis. Pärast teist tiitlit ta 43ndaks tõusiski. Ei varem ega hiljem pole Peterson ühelgi WTA turniiril finaali jõudnud. Slämmiturniiride osas seis paremaks ei läinud, sest 2018. aasta US Openi 3. ring on senini Petersoni parim tulemus. Mullu ja tänavu sai ta seitsme slämmiturniiri peale kokku vaid ühe võidu.

Ning kui suurtel turniiridel edu pole, siis TOP50 seas kaua ei püsi. Nii juhtus ka Petersoniga. Tänu sellele, et koroonaviiruse paus tuli vahele, venis Petersoni viibimine esiviiekümnes ligi aasta pikkuseks, kuid 2020. aasta 12. oktoobril langes ta sealt välja ja tagasi pole enam saanud. Peterson püsis üsna pikalt kuuendas kümnes ja alles nüüd, kui 2019. aasta Hiina turniiride võidud võeti tal arvelt maha (kuna mullu Hiinas ei mängitud, siis püsisid need punktid kaks aastat), langes Rootsi esireket lausa kolinal – kuu ajaga 54. kohalt 97ndaks.

Ent tänu Cluj-Napocas poolfinaali jõudmisele suutis Peterson hullemat vältida. Alustanud turniiri edetabeli 99. kohalt, on rootslanna jooksvas edetabelis kerkinud juba 78ndaks. Kui ta võidab homme Anetti, siis tõuseb juba 72. kohale, täpselt Kaia Kanepi seljataha. Vähemalt selline stabiilsus on nüüd Petersonile tagatud, et neli aastat järjest on lõpetab hooaja esisajas.

Petersoni kohta on kirjutatud, et TOP20 mängijaid ta ei võida. Tegelikult on 2019. aastal võitnud Sloane Stephensit (tollal WTA 8.) ja Johanna Kontat (15.). Kuid mõlemad olid siis juba edetabelis langemas. Nii et Kontaveidi vastu ei tohiks Petersonil olla lootustki. Kahjuks ei ole kihlveokontorid veel seni panuseid avaldanud. Eile oli Anetti võidukoefitsient 1,13, küllap see pole oluliselt erinev ka nüüd. Lisame siia ennustusportaal Pafi lingi, kus peatselt saab koefitsiente näha.

scroll to top