fbpx
Close

EELVAADE | Tšehhitar, kes on TOP50 seast langenud esisaja lõppu

Marie Bouzkova 2020. aasta Cincinnati turniiril. / Foto: AP/Scanpix

Kui vaadata lisaks WTA rankingule ka noorte edetabeleid, näib Tšehhi olevat vallutanud naiste tennises liidripositsiooni. Seda arvestades võib Kaia Kanepi neljapäevahommikust vastast Marie Bouzkovat (WTA 86.) lugeda kodumaal üsna silmapaistmatuks, sest on palju erinevaid mängijaid, kelle tegemistele keskenduda.

Kui Bouzkova kohtus 2020. aasta augustis Cincinnati turniiri 3. ringis Anett Kontaveidiga, oli ta maailma 48. reket, ent tšehhitaride seas ikkagi kuues. Pealegi oli temast siis taga Barbora Krejcikova, kellest nüüd on saanud riigi esireket. Samal ajal on Bouzkova edetabelis ainult langenud ja nüüd Tšehhi kaheksas reket.

Praegu 23-aastasest mängijast saimegi Tennisnetis kõige põhjalikumalt lugeda mainitud Cincinnati kohtumise eelloos. Kui seda lugu lühidalt meelde tuletada, siis Bouzkova on üks paljudest esisaja mängijatest, kes on karjääri jooksul võitnud ka suure slämmi noorteturniiri, kuid selles osas ei jää tema homne vastane Kanepi maha. Võib-olla on sarnane ka see, et Kanepi tegi esimese tugeva hooaja 21-aastaselt ja Bouzkova tähistas just täpselt 21. sünnipäeval pääsu esisajasse. 2019. aasta suvest alates võibki temast rääkida kui paremikku kuuluvast tennisistist, aga tippmängijaks oleks siiski Bouzkovat palju nimetada.

2020. aasta Prantsusmaa lahtistel kohtus Bouzkova esimest korda Kanepiga ja selle mängu eellugu on samuti Tennisnetis olemas. Kaia võitis selle mängu pärast avaseti kaotamist ja seda enam on tal põhjust homsele mängule minna enesekindlalt.

Vaatamegi nüüd, mida on Bouzkova teinud aasta ja nelja kuu jooksul pärast kohtumist Kanepiga, kui tšehhitar oli maailma 46. reket. Numbrid räägivad muidugi kõik, kui Bouzkova edetabelikoht on praegu 40 pügala võrra madalam. Järelikult ta ei saanud 2021. aastal hästi mängida?

Mitte siiski kohe ei alanud Bouzkova langus. Pärast kaotust Australian Openi avaringis Elina Svitolinale jõudis tšehhitar Phillip Island Trophy WTA 250 turniiril finaali, kus kaotas Darja Kasatkinale, aga võitis poolfinaalis tollase maailma 8. reketi Bianca Andreescu. Seejärel jõudis Bouzkova veel Guadalajaras poolfinaali ja oli edetabelis 47. kohal. Seejärel läks kõik viltu… Alates Miami WTA Mastersist kuni hooaja lõpuni mängis Bouzkova 17 turniiril ja neist 13-l kaotas avaringis. Ta teenis selle aja jooksul üldse vaid kuus võitu, nende seas ainult ühe TOP50 mängija üle, kelleks oli Shuai Zhang (WTA 49.). Samal ajal kaotas Bouzkova viiele mängijale, kes esisajasse ei kuulunud.

Edetabelis hakkas Bouzkova siiski langema alles suve lõpul, kui ta kaotas 2019. aasta Toronto turniiri punktid. Sellega kukkus ta 52. kohalt 74ndaks. Isegi Luksemburgis veerandfinaali jõudmine ei päästnud, sest samal ajal läks endiselt maha nii 2020. kui ka 2019. aasta sügisel saadud punkte. Bouzkova halvim ranking oli 93. (2021 oktoober), kuid tänavu ta pisut päästis oma seisu, kui läbis Adelaide’is kvalifikatsiooni ja võitis ka avaringi kohtumise.

Australian Openil võitis Bouzkova avaringis maailma 143. reketi Rebecca Marino (Kanada), mistõttu ei saa ka sellest tulemusest veel järeldusi teha. Igatahes ei ole hetkel tõendeid, et Bouzkova oleks madalseisust väljunud. Samal ajal võitis Kanepi heas stiilis Angelique Kerberi (Saksamaa, 16). Seda arvestades on isegi pisut üllatav, et kihlveokontorid on Kaiat pidanud vaid kergeks soosikuks. Ennustusportaal Paf annab eestlanna võidukoefitsiendiks 1,70 ja Bouzkovale 2,17, mis enam-vähem tähendab 55-45 vahekorda. Ei ole küll pikka aega eelvaadetes soovitusi jaganud, kuid hetkel arvan, et sellise koefitsiendiga tasub Kaiale panustada küll. Muidugi ei saa võidus olla kindel, aga see peaks olema kindlam kui 55%.

Kaia mängu algusaeg on taas küsimärk. Kell 2 Eesti aja järgi algab 7. väljakul meeste üksikmäng ja seejärel naiste üksikmäng, mis eriklausli kohaselt ei alga enne kella 4.30. Kummaski eelnevas kohtumises on võitjat ennustada pigem lihtne, aga mängu kestvust mitte. Võivad tulla tasavägised heitlused ja kui öelda, et Kaia mäng võib kõige varem alata kell 6, kuid kõige hiljem ca 8.30, on vahemik üsna suur, eriti tööpäeva hommikul, kus tennisesõbrad peavad ajaga täpselt arvestama.

scroll to top