fbpx
Close

EELVAADE | Mullu esimese tiitli võitnud tšehhitar võib lõpetada Anett Kontaveidi karjääri

Marie Bouzkova mängimas Wimbledoni avaringis. / Foto: AFP/Scanpix

Kuigi ajakava tegemine venis Wimbledonis meie aja järgi öötundidele, on nüüd selgunud, et Anett Kontaveit peab umbes 24-tunnise vahe järel uuesti väljakule tulema ja teise ringi mängus kohtuma Marie Bouzkovaga (Tšehhi, 32), kes pidas esimese mängu juba esmaspäeval.

Kohtumine on seekord paigutatud 18. väljakule, kuid suurest numbrist ei tasu end eksitada, tegelikult on see väljak suurem ja uhkem kui kuues, kus Anett eile mängis. 18. väljak kuulub isegi nn show court’ide hulka, sest on omapäraselt ehitatud nagu maa sisse – selle koha peal on maapind kõrgem ja mänge saab vaadata jalutusalalt nagu rõdult. Ehk siis pealtvaatajad, kes on ostnud kõige odavama päevapileti, saavad ka 18. väljaku kohtumisi näha. Istekohtade arv peaks olema üle tuhande,

Tegemist on päeva kolmanda mänguga, aga üks kahest eelolevast mängust on vaja ainult lõpetada. Kõigepealt peetakse kell 13 meeste üksikmäng ja sellele järgneb meeste üksikmängu lõpetamine, kusjuures peetud on kolm setti. Seega võib teine kohtumine kesta maksimaalselt kaks setti. Nii võib eeldada, et Anett saab mängima juba kella 16 paiku, aga tõenäoliselt ikkagi hiljem, pigem kell 16.30-17.30. Eile lõpetas ta avaringi matši 17.45 paiku.

Bouzkova puhul tuleb kõigepealt öelda, et 2023. aasta esimene pool ei ole talle kulgenud hästi, ta on saanud 11 võitu ja 16 kaotust. See-eest oli mullune hooaeg 24-aastase (saab 21. juulil 25) tšehhitari parim. Bouzkova varasemast karjäärist, mille sisse kuulub juunioride slämmiturniiri võit 2014 US Openil, aga suhteliselt aeglane areng täiskasvanute klassi esimestel aastatel, kirjutasime 2020. aasta augusti eelvaates, kui tänased vastased kohtusid omavahel Cincinnati turniiri 3. ringis. Anett võitis selle kohtumise 6:3, 6:3 ja see on jäänud tänaseni nende ainsaks omavaheliseks matšiks.

Pärast seda on Bouzkovaga kolm korda kohtunud Kaia Kanepi. Seni kõige viimasest eelvaatest 2022. aasta Australian Openi matšile saab peamiselt teada perioodist, mil Bouzkovat tabas langus. Sama loo sees on viide ka 2021. aasta eelvaatele.

Niisiis oli Bouzkova, kes veel 2021 märtsis kuulus TOP50 sekka, langenud mullu jaanuariks 86. kohale. Kaiaga mängis ta Austraalias selgelt oma madalseisu ajal ja Eesti tennisist selle kohtumise ka võitis – ilmselt meie tennisesõbrad mäletavad, et lõpuks jõudis Kaia sel turniiril veerandfinaali. Bouzkova langes päras Australian Openit isegi 97. kohale, aga sealt hakkas vaikselt tõusma – umbes pool aastat läks aega, et kerkida 66ndaks. Kuid siis tegi Bouzkova edetabelis 20-kohalise hüppe ja kerkis tagasi 46ndaks, mis oli tema karjääri kõrgeim koht nii 2020. kui ka 2021. aastal.

Hüppe põhjus oli võit Praha WTA 250 turniiril, ühtlasi Bouzkova esimene nii kõrge tiitel. Tõsi, kolm nädalat varem oli tšehhitar jõudnud Wimbledoni veerandfinaali, aga nagu teame, sel turniiril mullu punkte ei jagatud. Nii et tegelikult pidanuks Bouzkova juba siis kuuluma kuhugi TOP30 lähistele, kuhu ta ka aasta lõpul jõudis. Bouzkova kolmas mullune õnnestunud turniir oli oktoobris peetud WTA 1000 tasemega Guadalajara Open, kus tšehhitar jõudis poolfinaali. Kuid tal oli Guadalajaras pisut tabeliga õnne – ainus endast tugevam vastane, kelle ta teel poolfinaali alistas, oli Ljudmilla Sansonova (tookord WTA 22.).

Kuid Bouzkoval oli mullu ka paremaid võite. Näiteks sai ta Madridis jagu Karolina Pliškovast (WTA 7.), Wimbledonis Danielle Collinsist (8.) ja Cincinnatis Coco Gauffist (12.). Aasta lõpuks oli Bouzkova edetabelis 24. kohal, mis on ka tema karjääri kõrgeim.

Seevastu tänavu pole Bouzkova millegagi hiilanud, kuid et tal mullu hooaja esimesest poolest palju punkte kaitsta polnud, on ta langenud tänaseks ainult üheksa kohta. Praegu on tšehhitar edetabelis 33. kohal, kuid nädal enne Wimbledoni, mil asetus paika pandi, oli ta veel 32. Mõnel turniiril pole Bouzkoval tänavu loosiõnne olnud, ent samas on ta kaotanud näiteks ka Anna Karolina Schmiedlovale (WTA 100.), Cristina Bucsale (81.), Danka Kovinicile (72.) ja Xinyu Wangile (80.).

Ka muruväljakute hooajalt ei ole Bouzkoval midagi head näidata, sest Birminghamis ja Eastbourne’is kaotas ta esimeses ringis. Aga seal olid vastased kõvemad – Bernarda Pera ja Beatriz Haddad Maia. Võit Wimbledoni avaringis Simona Walterti üle 6:1, 6:4 suurt midagi ei näita, sest vastane oli selge autsaider.

Ent samas on Wimbledoni veerandfinaal Bouzkova ainus saavutus suurtel slämmidel, sest ülejäänud turniiridel ei ole ta kunagi 2. ringist kaugemale jõudnud. Sealjuures aastatel 2020 ja 2021 kaotas Bouzkova kõigil slämmiturniiridel esimeses ringis. Ei ole just julgustav ajalugu, aga tulla aasta hiljem tagasi turniirile, kus teda ainsana edu saatis, on samas positiivne.

Bouzkova mängustiil peaks muruväljakule sobima, sest tal on hea serv ja ta oskab ka madalat lõiget, mida Wimbledonis vaja läheb. Samuti ei tohiks tšehhitaril olla võrgumänguga suuri probleeme – paarismängus on ta kolmel slämmiturniiril jõudnud veerandfinaali ja olnud edetabelis parimal nädalal samuti 24.

Kihlveokontorite silmis on Bouzkova umbes sama suur soosik nagu oli Anett ise avaringis Lucrezia Stefanini vastu. Mõistagi on Kontaveidi seljavigastus, mis põhjustas tema karjääri lõpetamise otsuse, ka suhteliselt madala koefitsiendi põhjus. Ennustusportaal Paf annab Bouzkova võidukoefitsiendiks 1,52 ja Anettil 2,55 ehk tšehhitari võiduvõimalusi hinnatakse ca 62-63-protsendilisteks. Arvata võib, et kui Anetti selg peab vastu, on võidušansid üsna võrdsed. Õhtupoolikul selgub, kas Bouzkova on see mängija, kellega Eesti kauaaegne esireket peab oma viimase profimatši üksikmängus.

scroll to top