Anett Kontaveidi turniir läbi: Clara Tauson mängis ta täielikult üle

Ühel pallivahetusel Anett Kontaveit kukkus, kuid just selline foto võtab tänase mängu kokku. / Foto: AP/Scanpix

19-aastane tulevikutäht Clara Tauson (Taani, WTA 39.) osutus Anett Kontaveidile (6) Australian Openi teises ringis ületamatuks takistuseks – tunni ja 19 minutiga tuli vastu võtta 2:6, 4:6 kaotus.

Raske on öelda, kas selle mängu otsustas Anetti kehv või vastase hea esitus, ilmselt mõlemad, aga Eesti esireket tundus algusest peale olevat kammitsais. Vabalt mängida ta ei suutnud ning isegi teise seti vahepealne eduseis ei külvanud optimismi, sest mängu kontroll ei olnud ikkagi Anetti käes. Tauson servis ja tõrjus kindlamini ning võib-olla kõige üllatavamalt oli ka pikkades pallivahetustes teravam. Võiks ju öelda, et pärast “liigagi ilusat” perioodi pidi Anettil kuskil tulema tagasilöök, aga miks just suure slämmi turniiril? Kui ta eelmise aasta lõpus oli kiitnud, et suudab mängida pingevabalt tulemusele mõtlemata, siis täna seda täheldada ei saanud.

Esimene geim on Anettile olnud tihti raske ja täna samuti, aga seekord mitte servi, vaid tagajoonelöökide eksimuste tõttu. Teises geimis ei suutnud ta ise kaht murdepalli kasutada ja nii hakkas lumepall veerema. Kuigi esimese ringi mängus Katerina Siniakovaga oli Anett mõlemas setis murdega taga, oli erinevus selles, et vastane polnud tolles mängus piisavalt hea, aga täna Tauson suurt midagi ei kinkinud. Kuigi Anett suutis veel natuke võidelda, oli seti lõpp masendav – alates seisust 3:2 kaotas Tauson vaid ühe punkti.

Teises setis oli ilmselt kerge pinge ka taanlanna õlul. Siiski võttis esimese murde ja läks 3:1 juhtima pigem Anett ise, aga kui ta oma servi vastu kaotas, siis seisul 3:2 tundus juba Tauson olevat ebakindel ja mämgis maha 30:0 eduseisu. Nüüd, seisul 4:2 oli Anettil parim võimalus mängu pööret tuua, aga ikkagi mõlemad faktorid korraga – enda lihtvead ja Tausoni hea tõrjemäng – ei lasknud eduseisu nautida. Teise seti lõpp oli sama lootusetu nagu esimeseski – neli geimi järjest Tausonile ja Anetti turniir sai läbi.

Statistikat vaadates selgub, et ei olnud ühtki näitajat, milles Anett olnuks parem. Ässad 5:2 Tausonile, mängu ainsa topeltvea tegi Kontaveit, esimese servi protsent taanlanna kasuks 59-53, esimese servi võidetud punktid 73% vs 55%, teise servi võidetud punktid 57% vs 37%, äralöögid 20:15 ja lihtvead 13:27. Lisaks realiseeris ka taanlanna murdepalle hea protsendiga – 9st 5 (Anett 5st 2). Ning 27st lihtveast kindlasti rohkem kui pooled ei olnud vähemalt neis punktides tingitud Tausoni heast mängust.

Vaevalt see kedagi lohutab, aga samaaegselt pidi kohvrid pakkima ka Garbine Muguruza (Hispaania, 3), kellega Anett oli “planeeritud” kohtuma veerandfinaalis. Ta kaotas Alize Cornet’le (Prantsusmaa) 3:6, 3:6, ainult et mäng oli kaheksa minutit pikem ja prantslanna ei kaotanud ühtki oma servi. Kaks kuud tagasi olid Kontaveit ja Muguruza kohtunud WTA finaalturniiril. Nüüd kaotavad mõlemad päris palju WTA punkte, eriti Muguruza, kes mängis 2020. aastal Australian Openi finaalis.

Muide, veel üks omapärane fakt: Kontaveidi ja Tausoni mängu kandis üle Eurosport, aga just siis on Anetti esitus tihti olnud tavalisest kahvatum…