fbpx
Close

EELVAADE | Tõeline kaitsevirtuoos, kes suudab oma vastaseid närvi ajada

Sara Sorribes TormoTokyo olümpial pärast Ashleigh Barty alistamist. / Foto: Imago images/Scanpix

Ööl vastu laupäeva kohtub Anett Kontaveit Clevelandi turniiri poolfinaalis seitsmendana asetatud Sara Sorribes Tormoga (Hispaania), kes asub maailma edetabelis 43. kohal.

Kuigi Sorribes Tormo on alles 24-aastane, peeti teda pikka aega esisaja lõpu mängijaks, kes sealt kuhugi kõrgemale ei tõuse. Foorumites isegi kirjutati, et ta on TOP 100 halvim tennisist, ehkki hispaanlanna oli tollal veel kaks-kolm aastat noorem ja selle alusle võinuks ju eeldada tõusu, mis sel hooajal teoks saigi. Küsimus, miks teda nii madalalt hinnati, seisnes Sorribes Tormo mängustiilis – ta kasutas tagajoonel ainult topspinni ja kaarpalle ning ründemängust tema puhul juttu polnud. Sorribes Tormo pole praegugi mingi ründaja, aga ta on suutnud oma kontramängu stiili peensusteni lihvida ja hakanud ka aeg-ajalt pallivahetusi domineerima. Kuid eelkõige on ta ikkagi ebamugav vastane, kes ajab ründajaid närvi sellega, et mängib nagu “liikuv sein”.

Möödunud aasta 20. oktoobril kirjutas Tennisnet eelvaate, millel oli tähendusrikas pealkiri: “Ohutu” hispaanlanna, kes on muutunud veidi ohtlikumaks. Oligi muutunud, sest antud eelloole järgnenud kohtumise Anett Ostrava turniiri 2. ringis Sorribes Tormole kaotas (1:6, 4:6), ehkki eelmised kolm mängu oli võitnud. Ka neist kõigist on Tennisnetis eellood, mis on lingitud omakorda mullu 20. oktoobri uudises. Seega on Sorribes Tormot piisavalt tutvustatud, aga loomulikult ei ole me üheski neis kirjutanud, mis juhtus pärast eelmise aasta sügist ning see ongi hetkel tähtsaim. Praegu me ei saa sõna “ohutu” isegi jutumärkides kirjutada, sest Sorribes Tormo on selgelt ohtlikum kui aasta tagasi.

Kui vaatame ainult 2021. aasta tulemusi, siis selles edetabelis (nn Porsche Race) asub Anett täpselt samal kohal (30.), kus ta on ka õiges edetabelis, aga Sorribes Tormo on vaid kolm kohta tagapool ehk tänavu olnud kümne koha võrra parem kui viimase kahe aasta turniiride põhjal tervikuna. 2021. aasta võitude-kaotuste suhe oli Sorribes Tormol enne Clevelandi turniiri 25-14 ja Anettil 19-13, aga siin tuleb arvestada, et hispaanlanna on rohkem osalenud WTA 250 turniiridel, kus edu ei ole punktides niivõrd kajastunud.

Niisiis, mida on 2021. aastal teinud 24-aastane hispaanlanna, kes praeguseks on oma riigi kolmas reket? Kõigepealt on ta võitnud ühe WTA turniiri Guadalajaras märtsi algul. Tõsi, koosseis ei olnud seal kuigi tugev ja tollal maailma edetabelis 71. kohal asunud hispaanlanna oli asetatud neljandana. Lõpuks alistas ta vaid ühe endast edetabelis eespool asunud vastase – Marie Bouzkova (Tšehhi, 50.). Hoopis kõrgemalt võib hinnata Sorribes Tormo jõudmist veerandfinaali Miami WTA 1000 turniiril, kus hispaanlanna alistas kolm TOP30 mängijat: Jennifer Brady, Jelena Rõbakina ja Ons Jabeuri. Kolme turniiri (vahepeal ka Monterrey poolfinaal) jooksul võitis Sorribes Tormo 14st mängust 12 ja kerkis pärast Miamit maailma edetabelis esmakordselt TOP50 sekka (48.). Seega, kui vaatame hispaanlanna aasta bilanssi 25-14, siis ilma nende kolme turniirita oleks see üsna tagasihoidlik 13-12.

Nii juhtuski, et Euroopa liivahooaeg Sorribes Tormol ebaõnnestus ja uuesti mängis ta hästi alles Bad Homburgi muruväljakutel, kus ta poolfinaalis kaotas Anetti eelmisele vastasele Katerina Siniakovale. Võib-olla tundub see imelik, et “tagasiajaja” parimad tulemused pärinevad kõvakattelt ja murult, aga Sorribes Tormo oskabki hästi ära kasutada vastase palli kiirust ja saadab selle tagasi efektiivselt. Ka lõiked, mida 24-aastane hispaanlanna sageli kasutab, on kõvakattel “mürgised”.

Ainus, mis on Sorribes Tormo 2021. aasta tulemustes halb, et kolmel slämmiturniiril on ta kokku saanud vaid ühe võidu, mille saavutas Wimbledonis Ana Konjuhi üle. Suurüllatuse sepistas aga Sorribes Tormo Wimbledonile järgnenud Tokyo olümpiamängudel, kus ta avaringis alistas maailma esireketi Ashleigh Barty ja kaotas alles 3. ringis venelanna Anastassia Pavljutšenkovale. Olümpiaga algas Sorribes Tormo jaoks teine tänavune hea periood – koos kolme võiduga Clevelandis on tema bilanss alates 24. juulist nüüd 8-2 ja sisaldab ka Montreali WTA 1000 turniiri veerandfinaali. Kõvakate on kindlasti hispaanlannale sel aastal kõige enam edu toonud.

Vaatame siis, kas kihlveokontorid on seda arvesse võtnud, et kõvakattel on Sorribes Tormo tänavu tegelikult olnud parem kui Kontaveit. Võiks vastata, et pisut on, aga kergeks sooikuks loetakse ikkagi Anetti. Ennustusportaal Paf annab eestlanna võidukoefitsiendiks 1,73 ja Sorribes Tormole 2,10 ehk siis jõudude vahekord enam-vähem 55-45. Meenutame, et Ostravas toimund mängus suutis Anett teise seti algul tuua pöörde ja juhtis 3:1, aga siis justkui “unustas”, mida ta vahepeal tegi ja lasi ikkagi hispaanlannal end üle mängida. Selge see, et Sorribes Tormo vastu on olemas efektiivne mängustiil, aga selleks tuleb olla kannatlik ja vaimselt tugev.

Kui enne veerandfinaali eeldasime, et Anetti kohtumine võib alata pärast kella 1 öösel, siis tegelikult lõppesid kõik mängud kiiresti ja matš algas õigel ajal. Reedel algab võistluspäev kell 21 ja nii peaks nelja tunniga läbi saama üks üksik- ja üks paarismäng, et ka ööl vastu laupäeva algaks mäng kell 1. Kuid igatahes tuleb tennisesõpradel taas näpistada uneaega, mis võib juhtuda ka järgmisel nädalal algaval US Openil.

scroll to top