fbpx
Close

EELVAADE | Mullu augustis parima edetabelikohani jõudnud ameeriklanna

Shelby Rogers Austraalias. / Foto: AP/Scanpix

Praegu maailma edetabelis 46. kohal asuvast Shelby Rogersist (USA) oleme Tennisnetis kirjutanud, sest ta on viimase kahe aasta jooksul kohtunud nii Anett Kontaveidi kui ka Kaia Kanepiga.

Põhjalik oli esimene eelvaade enne Anetti ja Rogersi kohtumist 2021. aasta Austraalia lahtistel, kus Anett jäi ameeriklannale pärast raskeid aegu kahenädalases täielikus isolatsioonis istudes kahes setis alla. Tookord ütles Eesti esireket, et selleks mänguks tal enam vaimujõudu ei jätkunud, ehkki ta oli hotellitoast välja saades võitnud kuus mängu järjest (neli kohtumist Grampians Trophy turniiril, mille finaal jäi ära ja kaks võitu Australian Openil). Eelmise omavahelise mängu 2019. aasta Wimbledoni turniiri 2. ringis oli võitnud Anett ja seega on Abu Dhabi turniiri 2. ringi homsete vastaste omavaheline seis 1:1.

Nüüd tuli Rogers Anetti vastaseks pärast täna pärastlõunal Leylah Fernandezi (Kanada) alistamist 6:4, 6:7, 6:1. Märkimisväärne on fakt, et oma servi Rogers selles kohtumises ei loovutanudki, kuigi neli murdepalli Fernandezil kasutada oli. Kuigi Rogers peaks olema tugevam servija kui Fernandez, jäi ta täna ässadega kanadalannale alla 6:9. Kuid pallingugeimide sajaprotsendiline võitmine ka midagi näitab. Võime arutleda, kas Anettile olnuks sobivam vastane jõulisem Rogers või visam ja liikuvam Fernandez, aga fakt on see, et kui ameeriklanna mängu võitis, on ta hetkel parem.

Viimane eelvaade Rogersist on kirjutatud mullu aprillis, kui ameeriklanna kohtus Charlestoni turniiril Kaia Kanepiga ja kaotas eestlannale 7:6, 5:7, 2:6. Aga see mäng peeti liivaväljakul. Samas me ei saa öelda, et Rogers oleks aeglase põrkega väljakul nõrgem, sest varasema karjääri parim slämmitulemus pärineb tal 2016. aasta Roland Garrosist, kus ta jõudis veerandfinaali. Rogers kordas seda tulemust 2020. aasta US Openil, aga neist on ka eelvaadetes juttu.

Nagu näeme, on kaks pealkirja sarnased – “aeg-ajalt üllatanud” ja “aeg-ajalt sähvatab”. Niisugune Rogers ongi – tal on ka kehvemaid päevi, aga heas vormis olles ohtlik igaühele. Maria Sakkari ja Ashleigh Barty alistamine on viimases eelvaates välja toodud. Kuid nii see tõesti on, et “suurte tiitliteta ameeriklanna” (ka see väljend on võetud pealkirjast) pole endiselt ühtki WTA turniiri võitnud.

Pärast viimast eelvaadet mullu aprillis on ta veel ühe finaalini jõudnud – augusti algul San Joses oli Rogers suurepärases vormis ning võitis teel finaali maailma 3., 19. ja 22. reketi. Tollane maailma kolmas reket oli taas Sakkari, kes on lausa Rogersi “klient”, sest ameeriklanna juhib kreeklanna vastu 3:0. San Jose finaalis kaotas Rogers Darja Kasatkinale, aga just see tulemus tõstis ameeriklanna karjääri kõrgeimale kohale, mis on 30. Ainult kaks nädalat sai Rogers nautida TOP30 sees paiknemist, pärast US Openit Tallinna turniirile saabudes oli ta edetabelis juba 35. Rogers kaotas nii Tallinnas kui ka Ostravas avaringis ja pani sellega hooajale punkti. Enne San Jose turniiri oli tema 2022. aasta parim tulemus ‘s-Hertogenboschis poolfinaali jõudmine.

Tänavust aastat Adelaide’i turniiridel alustas Rogers ühtmoodi – mõlemal võistlusel alistas kvalifikatsioonis kaks vastast, aga kaotas põhiturniiri avaringis. Australian Openil oli tal avaringis loosiõnne, sest Rogers võitis maailma 240. reketit, aga kohe järgmises ringis enam õnne polnud, sest kohtuda tuli hilisema tšempioni Arina Sabalenkaga – tulemus 3:6, 1:6. Ja nüüd siis Abu Dhabis on Rogers esimest korda sel aastal saanud kolm võitu – kaks kvalifikatsioonis ja ühe täna põhiturniiril Fernandezi üle.

Kui võrrelda homsete vastaste servi, mis ilmselt on Rogersi üks trumpe, siis 2022. aasta kokkuvõttes oli ta Anettist serviässade arvult parem 153:123 ja sealjuures mängis ameeriklanna vähem kohtumisi. Anettil on natuke parem esimese servi õnnestumisprotsent (63 vs 60,5), kuid punkte esimeselt pallingult sai Rogers mullu napilt rohkem (67,3 ja 66%). Aga servitõrje numbrid on Anettil paremad, näiteks esimese servi tõrjelt on ta võitnud 36,7 ja Rogers 33,1% punktidest.

Mis võiks homme otsustada, seda on raske öelda, sest ega Anetti ja Rogersi mäng liiga palju erinev ka pole. Mõlemad teevad üsna palju äralööke ja ka lihtvigu, sest tegemist on ikkagi ründavate mängijatega. Kust sa tead, kas otsustab äralöökide arv või hoopis vigade vähesus?

Kihveokontorid ei oska selget eelist kummalegi anda. Ennustusportaalis Paf saab Anetti võidu peale raha tagasi 1,83 ja Rogersi võidu peale 1,98 kordselt, seega vaid 52-53-protsendilised on Eesti esireketi võiduvõimalused. Võib-olla loeb panuste määramisel ka fakt, et Anett tundis ennast esimese ringi mängu avasetis kehvalt, kuid nüüd on ta ühe päeva puhanud ja kui ta juba eelmise mängu suutis võiduni viia, ei tohiks homme mõju enam olla.

Kohtumine algab kohaliku aja järgi juba pimeduses ehk mitte enne kella 19, kuid Eestis kell 17. Ilmselt tunni-pooleteise võrra hiljem, sest peaväljakul algavad kohtumised kell 13 Eesti aja järgi, aga Anetti ja Rogersi mäng on alles neljas. Pole justkui võimalik, et kolm mängu koos vaheaegadega saaks nelja tunniga läbi. Pigem pakub Tennisnet, et mäng algab Eesti aja järgi kella 18-19 vahel. Abu Dhabis on õhtupoolikul üsna soodne tenniseilm 21-22 soojakraadiga.

scroll to top