fbpx
Close

EELVAADE | Kunagine andekas noor, kes on üksikmängule selja pööranud

– Timea Babos / Foto: Zumapress.com/Scanpix

Esmaspäeval kella 11.30 paiku või pigem veidi hiljem tulevad Dubai turniiri avaringis väljakule Anett Kontaveit ja paarismängu neljakordne slämmivõitja Timea Babos (Ungari).

Babos on olnud juuniorieast alates paarismängus edukam, ehkki ei saa kuidagi salata fakti, et ta oli üksikmängus maailma noorte edetabeli 2. number. Aga samas võitis ta paarismängus koos hilisema üksikmängu slämmivõitja Sloane Stephensiga kaks juunioride slämmiturniiri, aga üksikmängus oli Babos parimal juhul poolfinaalis (2009 Wimbledon).

Täiskasvanute klassis sai Babosist tipp-paarismängija 2014. aastal, kui algas tema edukas partnerlus Kristina Mladenoviciga (Prantsusmaa), kellega koos nad jõudsid Wimbledoni finaali. Järgmisel hooajal kuulus Babos juba paarismängus maailma TOP10 sekka.

Aga neil aastatel üritas Babos sama edukalt läbi lüüa ka üksikmängus. 2012. aastal oli ta võitnud Monterreys esimese WTA turniiri üksikmängus, aga järgmisel kahel hooajal langenud esisaja lõppu. Uus tõus algas 2016, kui ta alustas hooaega 70. kohalt, aga kerkis septembris 25ndaks, mis on seni 27-aastase ungarlanna karjääri parim koht. Kuigi 2016. aastal saavutas Babos ainult kaks märkimisväärset tulemust – Florianopolise turniiri finaal ja Cincinnati Premier turniiri veerandfinaal – piisas tema stabiilsusest, et TOP30 sees ära käia.

Nii seda tulekski nimetada, sest “käik” osutus lühiajaliseks. 2017. aasta maist alates ungarlanna üksikmängus enam TOP30 sekka ei mahtunud, ehkki ta kahel hooajal võitis veel ühe WTA turniiri (2017 Budapest ja 2018 Taipei). Suure slämmi turniiridel on Babos vaid korra (2016 US Open) jõudnud 3. ringi, ülejäänud juhtudel pole saanud 2. ringist kaugemale.

Ehkki ei saa öelda, et viimasel kolmel hooajal oleks Babos üksikmängust loobunud – pea igal turniiril teeb ta kaasa mõlemas mänguliigis – ei ole ta enam häid tulemusi saavutanud. Võib-olla ikka sellepärast, et nad koos Mladenoviciga jõudsid 2018. aastal absoluutsesse tippu, kui on sellest alates võitnud neli slämmiturniiri.

Enam ei saa Babos ka igal turniiril üksikmängus kaasa lüüagi, sest edetabelikoht (hetkel 105.) ei luba. Tänavusele Australian Openile jõudis ta läbi kvalifikatsiooni, aga praegusel Dubai turniiril sai osaleda tänu korraldajate vabapääsmele (wild card). Pärast koroonaviiruse pausi pole Babos võitnud peaaegu midagi, välja arvatud Austraalia kvalifikatsioonis ja 1. ringis kokku neli mängu. Korra alistas ta maailma 56. reketi Patricia Maria Tigi (Rumeenia), aga enamasti on ta kohtunud teise saja mängijatega ja neilegi aeg-ajalt kaotanud. Oma viimasel turniiril, kus ta kaasa lõi (Phillip Island Trophy) kaotas Babos maailma 110. reketile Greet Minnenile 2:6, 2:6.

Kui Anett Kontaveit pole homse vastasega kordagi kohtunud, siis Kaia Kanepi on Babosit kolm korda võitnud. Neist kaks kindlat võitu tulid 2019. aastal, kui ungarlanna oli juba languse teel, aga napi võidu teenis Kaia 2012. aastal.

Kõike eelnevat arvesse võttes ei tohiks Babos Kontaveidile ohtu kujutada. Nii arvavad ka kihlveokontorid, sest ühelgi 2021. aasta mängul ei ole Eesti esireketil olnud nii madalat (ehk siis tegelikult head) võidukoefitsienti. Ennustusportaalis Paf saaks Anetti võidule panustatud raha tagasi ainult 1,13-kordselt, aga babosi võidu puhul 6,25-kordselt. Vähemalt 85-protsendiliseks favoriidiks peetakse Kontaveiti.

scroll to top