Kolmandat korda sel aastal mängib Anett Kontaveit WTA turniiri finaalis. Alati peame meelde tuletama, et oli ka neljas finaal Grampians Trophy’l, aga see jäi mängimata. Tänane finaal Ostravas Maria Sakkari (Kreeka, 4) vastu algab kell 15.30 ja seda kannab üle Delfi TV.
Kaks mängitud finaali on Anettile tänavu lõppenud 1:1, kaotus Jelena Ostapenkolt Eastbourne’is ja võit Irina-Camelia Begu üle Clevelandis. Halb märk on võib-olla see, et karjääri jooksul pole Anett võitnud ühtki WTA turniiri finaali, kus ta on kohtunud endast edetabelis eespool asuva tennisistiga (Kiki Bertens, Arina Sabalenka, Petra Kvitova). Aga on saanud kolm kaotust ka endast tagapool asunud mängijalt nagu tänavu Ostapenkolt.
Anett on Ostravas olnud suurepärases vormis, aga üldiselt peaks sama mainima kõigi teiste turniiride kohta, kus ta finaali on jõudnud. Sest halva mänguuga nii kaugele jõuda ei saa. Jah, kunagi on Anett mänginud ka palju ITF-i turniiride finaale, seal oli isegi mõnikord võimalik keskpärase vormiga võita.
Sakkari on vastane, kellega Anett on WTA turniiridel kõige rohkem kohtunud, koguni kümme korda. Kuigi nad on eakaaslased, ei mänginud nad omavahel juunioride klassis, sest kreeklanna oli edetabelis tunduvalt tagapool ja lõpetas ka noorteturniiride mängimise kiiresti ära. Täpsustuseks tuleb öelda, et hetkel ei ole Anett ja Sakkari sama vanad, sest kreeklanna tähistas 26. sünnipäeva 25. juulil, päev pärast tänaste vastaste eelmist kohtumist Tokyo olümpial. Anettil on aga sünnipäevani veel kolm kuud aega.
Kreeklanna vasrasemast karjäärist tegi Tennisnet kõige põhjalikumalt juttu esimeses eelvaates. Kõige viimast, olümpia eel kirjutatud eelvaadet saate lugeda siit. Kui aga vaadata veelkord Kontaveidi ja Sakkari seniste kohtumiste ajalugu, siis torkab silma, et ühe erandiga on nad seni alati kohtunud turniiri varajases staadiumis. Kahel esimesel korral koguni kvalifikatsioonis (Indian Wells ja Miami 2016), seejärel esimeses või teises ringis. Ainus erand oli tänavu veebruaris mäng Grampians Trophy poolfinaalis, mille Anett vastase kahe matšpalli järel võitis. Samas ei mäleta, kas tol hetkel oli juba teada, et finaal jääb ära – sel juhul oli mängijatel motivatsiooni ehk pisut vähem, kuigi WTA 500 turniiri finaali 305 punkti ja kõrgem rahaline tasu oli ikkagi mängus.
Kui Anett alistas Ostravas Paula Badosa ja jõudis veerandfinaali, tekkis käesoleva loo autoril mõte, et eestlanna tabelipool on seekord lihtsam ning talle sobiva vastase Belinda Bencici ja suhteliselt kehvas vormis Petra Kvitova alistamine tundub väga reaalne. Vaadates aga teist tabelipoolt, tundus finaaliks kõige keerulisem vastane just Sakkari, mitte Iga Swiatek, sest poolatariga oli Anett US Openil siiski mänginud üsna hästi ning ta on sel aastal olnud ka ebastabiilne. Siit tulebki eelvaate pealkiri “Kui seda Sakkarit ees ei oleks…”
Ebastabiilseks ei saa aga pidada Sakkarit, kes esmaspäeval kerkib esmakordselt maailma esikümnesse ja hooaja edetabelis (nn Porsche Race) viiendaks just Swiateki ette. Kreeklanna on kindlalt teel aastalõpu WTA finaalturniiri suunas. Huvitav on ka see, et kui Sakkari oleks finaalis kohtunud Kvitovaga, keda Anett eile võitis, pidanuks ta esikümnesse pääsuks veel ka finaali võitma. Nüüd tal täiendavat “kohustust” enam pole, kümnes koht on kindlustatud. Kuid tiitlivõit tõstaks Sakkari juba üheksandaks Garbine Muguruza ette. Anettil on sarnane seis – 24. koht maailma edetabelis kindel, aga võidu korral tõuseks koha võrra ehk 23ndaks, mööda Jessica Pegulast.
Sakkaril on finaalide kogemusi palju vähem kui Kontaveidil. Kreeklanna on mänginud ainult kahes finaalis – 2018. aastal ta San Joses kaotas ja 2019. aastal Rabatis võitis. Kummalgi finalistil ei ole esikohta WTA 500 turniirilt, täna saavutab seega üks mängija uue tähise.
Sakkari hooaja kõrgeimad punktid pärinevad kahelt slämmiturniirilt, ta jõudis poolfinaali nii Prantsusmaa lahtistel kui ka US Openil. Lisaks on Sakkari mänginud poolfinaalis Abu Dhabis, juba mainitud Grampians Trophy’l ja Miami WTA Masters 1000 turniiril. Mingil viisil on Sakkaril olnud tänavu poolfinaalide needus. Anettile kaotas ta ju matšpallidelt, aga kolmel suuremal turniiril sepistas veerandfinaalis üllatuse, kuid jäi seejärel poolfinaalis alla nõrgemale vastasele. Meenutame: Miamis alistas Sakkari veerandfinaalis Naomi Osaka, siis kaotas Bianca Andreescule (oli tollal edetabelis kreeklannast ees, aga nüüd taga), Pariisis võitis tiitlikaitsja Swiatekit, ent kaotas Barbora Krejcikovale (nüüd temast ees, aga tollal taga), US Openil alistas maailma neljanda reketi Karolina Pliškova, ent kaotas siis kvalifikatsioonist alustanud Emma Raducanule. Eile murdis Sakkari needuse Swiateki teistkordse võitmisega sel hooajal. Maailma esikümne mängijaid on Sakkari sel hooajal võitnud kuus korda, Kontaveit on samaga hakkama saanud kolmel korral.
Kui võrrelda, kumb on mänginud pärast olümpiat paremini, siis Sakkari tippsaavutus US Openi poolfinaal lööb siiski Anetti turniirivõidu Clevelandis üle, aga vorm on mõlemal olnud võrdselt hea. Küll aga ei ole Sakkaril (vähemalt praegu) nii palju nõrku kohti, kui Anetti eelmistel vastastel Bencicil ja Kvitoval. Sakkari erakordne füüsiline ettevalmistus on lausa legendaarne, ta on üheaegselt üks maailma parimaid nii jõu, kiiruse kui ka vastupidavuse näitajate poolest. See on üsna haruldane, et kõik need kolm omadust saavad Sakkaris kokku, sest kiirus ja jõud sobivad küll omavahel, aga vastupidavus on tihti kaitsva iseloomuga mängijate pärusmaa. Kuid Sakkari on agressiivne mängija, kes tihti ennetab vastast ja ründab varem – just selline stiil ei sobi Anettile. Kuid fakt, et Anett juhtis Tokyo olümpial tema vastu 5:2, annab siiski lootust, sest hiljem ta lihtsalt murdus tohutu kuumuse tõttu.
Kihlveokontorid on hästi kursis Anetti heade esitustega ja hindavad tänaste finalistide võimalusi enam-vähem võrdselt. Ennustusportaal Paf andis tänavu Madridis toimunud kohtumise (selle võitis Sakkari kindlalt) eel kreeklanna võidukoefitsiendiks 1,72 ja olümpial 1,55, aga täna on see 1,86. Anetti koefitsient on hetkel 1,95 – tegemist on protsentuaalse suhtega 51-49, mis ongi ju sisuliselt võrdne. Kumbki mängija ei ole Ostravas kaotanud settigi, ent Sakkari on pidanud kolm, kuid Kontaveit neli kohtumist.