fbpx
Close

EELVAADE | Kartmatu “paugutaja”, kes on viimasel ajal vormi minetanud

– Danielle Collins | Foto: AFP/Scanpix

Ameeriklanna Danielle Collinsi varasemad saavutused kutsuvad meis esile kerge ettevaatuse, ehkki Anett Kontaveit (14) asub esmaspäeval tema vastu US Openi avaringis võistlustulle soosikuna.

Tennisneti eelvaated hakkavad aja jooksul muutuma sellisteks, et peaaegu kõigist Eesti tippude vastastest oleme juba kirjutanud. Collins ja Kontaveit pole küll kordagi kohtunud, kuid ameeriklanna mängis mullu Charlestoni turniiril Kaia Kanepiga ja seetõttu oleme teda juba põgusalt tutvustanud. Tolle kohtumise eelvaadet saate lugeda siit.

Kui lühidalt refereerida lingitud eelvaadet, siis peamised kaks fakti Collinsist on need, et ta on üks väheseid kõrgkooli lõpetanud profitennisiste ja ta on jõudnud suure slämmi turniiril poolfinaali (2019 Australian Open). Kui sa tuled üksikmängus kahekordseks USA üliõpilasmeistriks, siis sul peavad olema eeldused maailma TOP100 sisse pääsuks ja seda on Collins ka tõestanud. Kui aga aus olla, siis pärast Australian Openi poolfinaali ta midagi väga erilist enam ei saavutanud ning kui tipptulemusest sai aasta mööda, tuli edetabelis ka langus.

Juba mainitud Charlestoni turniiril veerandfinaali jõudmine ja Wimbledoni 3. ringi pääsemise eest teenitud 130 punkti olid sisuliselt Collinsi viimased head tulemused eelmisel hooajal. Aasta lõpp kujunes eriti “nutuseks”. Pärast seda, kui ta kuuel turniiril pidi piirduma kas esimese või teise ringiga, otsustas Collins novembris vormi koguda ITF-i 25 000 dollari auhinnafondiga turniiril koduses Floridas, aga isegi seal kaotas ta veerandfinaalis maailma 311. reketile Gabriela Talabale (Rumeenia).

Siiski alustas Collins 2020. aastat paremini, kui oli eelmise lõpetanud. Edetabelis ei olnud ta palju langenud – veebruari 23. positsioonilt detsembris 29ndaks. Tänu Brisbane’is veerandfinaali ja Adelaide’is poolfinaali jõudmisele kerkis Collins peaaegu tagasi oma tippkohale – 25ndaks. Teiste hulgas alistas ta neil turniiridel maailma esikümne mängija Elina Svitolina (Ukraina) ja hilisema Australian Openi võitja Sofia Kenini (USA). Maailma esireketile Ashleigh Bartyle (Austraalia) kaotas ta Adelaide’i poolfinaalis alles otsustavas setis 6:7.

Kui aga Melbourne’is langes Collins teises ringis Julia Putintseva (Kasahstan) käe läbi, olid eelmise aasta suured punktid läinud ja hoobilt kukkus ameeriklanna edetabelis 25. kohalt 50ndaks. Ja sinna kanti on ta tänini jäänud, sest pärast Australian Openit mängis ta esimese turniiri alles nüüd Cincinnatis, kuid langes seal avaringis kaotusega Jil Teichmannile (Šveits). Võidu korral oleks ta juba siis Anettiga kohtunud.

Kuid Collins siiski mängis kahel USA turniiril koroonaviiruse pausi ajal. UTR Pro Series nimelisel võistlusel mai lõpus alistas ta Amanda Anisimova (USA), kuid kaotas Alison Riskele (USA). Lakkamatu vihmasaju tõttu jäi turniir tookord pooleli ja Collinsi kolmas mäng Ajla Tomljanoviciga (Austraalia) lõpetamata seisul 4:3, 3:4. Suurel võistkondlikul turniiril Credit One Bank Invitational alistas aga Collins äsjase Cincinnati turniiri võitja Viktoria Azarenka. Seejärel tekitas ta skandaali, kui lahkus WTT turniirisarja võistluselt omavoliliselt (koroonaviiruse tõttu pidid mängijad viibima võistluspaigas) hoopis teise osariiki ja Collins kõrvaldati turniirilt.

Mingil määral on Collinsi vorm seega küsimärk, sest ainus mäng Teichmanniga ei pruugi veel midagi näidata. Tahaks öelda, et Collinsit võivad US Openil aidata koduseinad, aga seal ongi tõesti vaid “seinad”, sest pealtvaatajaid ju turniriile ei lubata. Nii et seda eelist ameeriklannal Anetti ees pole.

Teine asi on muidugi selles, et Anetti vorm on viimasel ajal olnud stabiilselt veenev. Kõigis mängudes, mis ta alates 29. juuli Merko Cupist pidanud, on Anett oma taseme alati välja mänginud. Kaks kaotust on ta saanud, aga ka neis mängudes näidanud üsna korralikku tennist. Küsimus on ainult selles, et mis saab siis, kui Collins mängib sama hästi nagu 2019. aasta Australian Openil teisena asetatud Angelique Kerberit (Saksamaa) 6:0, 6:2 alistades? Sellepärast peamegi prognoosides olema mõnevõrra ettevaatlikud, sest tipptasemel Collins on igaühele ohtlik.

Ennustusportaal Paf ütleb, et me ei tohiks midagi karta. Anett Kontaveidi võidukoefitsient mängus Collinsiga on 1,24 ehk palju väiksem (parem) kui tema Cincinnati turniiri matšides Jil Teichmanni või Marie Bouzkova vastu. Aga need mängud võitis Anett üpris veenvalt. Siiski võib märgata, et enamik Anetti tasemel favoriite on saanud Paf’is veel väiksema võidukoefitsiendi, sest nende vastased nii ohtlikud pole.

Collinsi agressiivset mängustiili on iseloomustatud sõnadega “kartmatu” ja “raevukas”. Ta servib võimsalt ja võib tagajoonelt lüüa tugevalt mõlemalt poolt. Aga teeb ka palju lihtvigu. Eks natuke on see kirjeldus sarnane Anetti mänguga, aga siiski tundub, et Eesti esireket mängib tagajoonelt kaalutletumalt kui Collins ja see võib anda talle edu. Teine küsimus on selles, et Collins on kirjeldatud stiilis mänginud edukalt võib-olla ainult kümmekond kohtumist, aga Anett palju rohkem. Seda ju näitab ka edetabel!

Kuna tegemist on 17. väljaku neljanda mänguga, siis on Kontaveidi ja Collinsi kohtumise algusaega üsna raske ennustada. Enne mängitakse kaks naiste ja üks meeste kohtumine, millest esimene algab kell 18. Pole välistatud, et need kolm mängu kestavad kuni kaheksa tundi. Nii et aluseks tuleks võtta kesköö ja pisut enne kella kukkumist mängu ootama hakata.

scroll to top