fbpx
Close
PAF.ee

EELVAADE | Kaia Kanepi on tänases kohtumises kerge favoriit

Danielle Collins. / Zumapress/Scanpix

Kaia Kanepi tänane vastane Charlestoni turniiri 1/8 finaalis on naiste profitennise mõistes haruldane, sest ta on Virginia ülikoolist omandanud kõrgema hariduse.

Tõesti ei ole tennises neid palju, kes profikarjääri jooksul hariduse omandavad. Kuid 25-aastane Danielle Collins, kes praegu paikneb maailma edetabelis 34. kohal, asus 2012. aasta sügisel õppima, olles enne võitnud ka ühe ITF-i turniiri. USA üliõpilasmeistriks naiste üksikmängus tuli Collins aastatel 2014 ja 2016 ning neil aastatel mängis ta kaasa ka US Openil, sest ameeriklastel on reegel, et üliõpilasmeister saab koduseks slämmiturniiriks wild card’i. Muudel profiturniiridel Collins aastatel 2013-2015 ei osalenud, kuid 2016 suvel, kui ülikool läbi, ta juba lülitus võistluskarusselli.

Pooleteise aastaga ehk 2017. aasta lõpuks kerkis Collins maailma 167. reketiks, ehkki esialgu oli see ikka veel nii madal koht, et paljudel WTA turniiridel ei saa sellega isegi kvalifikatsiooni. Kuid ameeriklanna ranking tõusis oluliselt 2018. aasta veebruaris/märtsis, kui Collins sai vabapääsme Newport Beachi WTA Challengerile (auhinnafond 125 000 dollarit) ja võitis selle ning seejärel jõudis Indian Wellsis 1/8 finaali ja Miamis koguni poolfinaali. Nende punktidega kerkis Collins hoobilt TOP50 sekka ja lõpetas aasta 36. kohal.

Slämmiturniiridel oli Collins aga edutu kuni tänavuse aastani, mil ta Australian Openil suurüllatusena poolfinaali jõudis. See ei olnudki üllatus tema tolle hetke mänguklassi arvestades, sest Collins tegutses Melbourne’is laitmatult – haaras initsiatiivi ja lihtsalt lajatas palle väljaku nurkadesse. Kui agressiivse stiiliga mängijatel tulevad ajad, mil pea kõik pallid sisse kukuvad, on igaühel neid raske võita. Eriti muljetavaldav oli Collinsi võit kaheksandikfinaalis Angelique Kerberi (Saksamaa) üle 6:0, 6:2. Samas võinuks ameeriklannal olla kogu see edu olemata, sest 1. ringis oli veel ühel asetatud sakslannal Julia Görgesil tema vastu matšpall.

Aga eks meie teame, et Kaia Kanepi võib olla samasugune mängija, kes lihtsalt tuleb ja lööb pallid vastase väljakupoolele maha. Viimasel ajal ta teeb niisugust “hävitustööd” küll harvemini, kuid kaks viimast setti eilses mängus Elise Mertensi vastu annavad tunnistust nii Kanepi korralikust vormist kui ka võitlusvaimust ja enesekindlusest. Ent tasub meenutada Kaia paari nädala tagust kaotust Alison Riskele (USA) 2:6, 2:6, kui eestlanna mäng oli täiesti liimist lahti. Tõsi, Charlestonis mängitakse ikkagi liivaväljakutel ning see kate on Kanepi “noorpõlve armastus”.

Kihlveokontoridele on Kanepi eilne võit aga muljet avaldanud ning vaatamata Collinsi kõrgemale edetabelikohale on Kaia nende silmis kerge soosik oma koefitsiendiga 1,8 lähistel. Kuna Collinsi koefitsient on enam-vähem 2,0 lähistel, siis on ennustajail tegemist peaaegu võrdsusega, kuid kindlasti avaldab Kanepi koefitsient muljet – temasse usutakse. Eks peame meie ka uskuma, sest lisaks kõigele muule ei ole Collins ka pärast Australian Openit enam tippvormi saavutanud – näiteks Indian Wellsis ja Miamis piirdus ta ühe võiduga ning langes välja 3. ringis. Doha ja Dubai turniiril Collins ei mänginud.

Millal tänane mäng algab, selle ennustamine on tänamatu töö. Taas mängib Kanepi Althea Gibsoni nimelisel väljakul (tähtsuselt teine) kolmanda mängu, kusjuures esimene algab kell 18. Eile näiteks venis sellel platsil esimene kohtumine üsna pikaks ja juba jõuti välja kuulutada, et Kaia ei mängi enne kella 21, kuid tegelikult oli eestlannal selleks kellaajaks juba avasett 0:6 kaotatud. Sama loogika kohaselt peaks Kanepi ja Collinsi mäng täna algama kell 21.30, sest eile peeti esimene mäng tunni võrra varem.

scroll to top