fbpx
Close

Novak Djokovic: tütre naeratus andis mulle jõudu

Tütar Tara elas täiega isale kaasa ja sai aru võidu tähendusest. / Foto: Imago images/Scanpix

Möödunud ööl karjääri 24. slämmiturniiri võitnud Novak Djokovic unistas seitsmeaastaselt Wimbledoni võitmisest, aga mingitest rekorditest ta tollal ei mõelnud.

“Kui aus olla, siis umbes kolm aastat tagasi hakkasin konkreetselt mõtlema sellest, et võita kõige rohkem slämmiturniire ja olla enim nädalaid maailma esireket,” rääkis Djokovic pärast US Openi tiitlit, kui ta finaalis alistas Daniil Medvedevi 6:3, 7:6, 6:3. “Praegu mul mingeid numbreid enam mõttes pole, et kui palju slämmiturniire ma karjääri lõpuks võidan.”

Djokovic on nüüd neljal aastal võitnud kolm slämmiturniiri, aga kalendriaasta suurt slämmi pole välja mänginud. Roger Federeril õnnestus kolm turniiri võita kolmel hooajal (2004, 2006, 2007) ja Rafael Nadalil vaid ühe korra (2010). Just 2010. aastal mõtles Djokovic korraks, et kas peaks tennisega lõpetama, sest polnud juba ligi kolm aastat enam slämmiturniiri võitnud. Aga 2011 oli serblasele esimene tipphooaeg, kus ta võitis kolm slämmi ja oli Prantsusmaa lahtistel poolfinaalis. 2015, 2021 ja 2023 jõudis Djokovic kõigil neljal slämmiturniiril finaali ja iga kord jäi võitmata erinev võistlus – esimesel korral Prantsusmaa lahtised, tunamullu US Open ja tänavu Wimbledon.

Enne tänaöist finaali püüdis Djokovic mitte mõelda, mis on mängus. “Sest kaks aastat tagasi niimoodi juhtus, et mõtlesin aasta suurele slämmile liiga palju ja mängisin finaalis alla võimeid. Sain oma õppetunni kätte. Ka minu pere ja tiim teadsid, et ajaloost ei tohi minuga finaali eel rääkida,” ütles Djokovic. “Suutsin tõesti asjad enda jaoks lihtsaks mõelda, teha ära oma rutiinsed tegevused ja mängida finaali nii, nagu see oleks üks tavaline mäng, mis on vaja lihtsalt võita.”

Finaali pärl oli teine sett, kus pallivahetused läksid eriti pikaks ja seti teisel poolel kippus neid domineerima Medvedev. “Arvan, et ma polegi elus nii pikka setti mänginud, eriti sellise tugeva mängija vastu nagu Daniil. Arvan, et tema oli tegelikult teises setis parem. Kuidagi suutsin mängu enda kasuks pöörata tie-break’is. Siis, kui punktid muutusid eriti oluliseks, õnnestus mul pall mängus hoida ühe löögi võrra rohkem kui temal. Sellest piisas,” rääkis Djokovic. Statistikas on märgitud, et teine sett kestis 1 tund 44 või 45 minutit (olenevalt allikast), aga tegelikult on selle sees ka setieelne tualetipaus, nii et ilmselt mängiti 6-7 minutit vähem. Djokovic võitis selle seti punktid 58:52, nii et võib-olla ikka tema vääris rohkem võitu.

Teise seti lõpus hakkas Djokovic väsima, mitmel puhul masseeris ta jalgu, et ennetada võimalikke krampe. “Ausalt öeldes tundsin teise seti lõpus nii mõneski olukorras, et mul jääb õhust puudu ja mu jalad ei kandnud enam ka nii hästi pärast neid pikki pallivahetusi,” ütles võitja.

Kui Djokovic lõi pere, oli üks tema soov võita slämmiturniire ka sellisel ajal, kus tema lapsed oleksid piisavalt suured, et aru saada, milline tähtsus on isa jaoks tennisel ja võitmisel. Tänase US Openi võidumängul olid lapsed kohal, tema poeg Stefan on praegu 9- ja tütar Tara 6-aastane. “Kui istusin geimi vaheajaks toolile, vaatas tütar mulle otsa ja naeratas. Iga kord, kui ma seda vajasin, andis väike laps mulle energiat. Kui pingelistel hetkedel tundsin, et on vaja veel suruda, oli tema naer nagu päikesekiir. Ta oli mängus sees. Nii minu poeg kui ka tütar said mõlemad aru, mis on toimumas väljakul,” rääkis Djokovic.

Djokovic ei ole ainult rekordimees 24 slämmiga, vaid ta on ka võitnud kõige rohkem slämmiturniire pärast 30. sünnipäeva – 12 tiitlit. Sellepärast ongi Djokovicil nii hea võimalus tähistada võite koos lastega. Võrdluseks: Federeril õnnestus pärast 30-aastaseks saamist võita neli ja Nadalil on (esialgu) õnnestunud võita kaheksa.

Daniil Medvedev ei olnud liiga löödud, kuigi enda arvates pidanuks teise seti võitma. / Foto: Zumapress/Scanpix

Ka Medvedev tundis, et mäng läks tema jaoks ära teise seti lõpus. Venelasel oli seisul 6:5 Djokovici servil ka üks settpall. “Mängisin selle punkti valesti. Oleksin pidanud võitma, aga tennis ei ole kerge mäng. Mul oli kaks võimalust, valisin vale,” ütles Medvedev, kes proovis võrku tunginud Djokovicist mööda lüüa krossiga, aga pidanuks lööma mööda joont. “Ta oli väsinud ja eksis pallivahetuste lõpus. Sellepärast ongi mul kahju, sest tundsin, et teises setis olin temast üle.”

Samuti arvas Medvedev, et oleks pidanud mängu jooksul muutma tõrjeasendit: “Olin liiga kangekaelne ega tahtnud muuta servi vastuvõtu positsiooni. Paljudel juhtudel, ei saanud ma palli löödud sinna, kuhu tahtsin. Carlose (Alcaraz – toim) vastu oli see teisiti, seal tõrjusin hästi ja tegin seda, milles olen hea. Mind üldiselt ei huvita, kas vastane tungib võrku või mitte. Mõnikord muudab see löögivaliku keerulisemaks, aga minu vastu ta peab seda tegema hästi. Novak tegigi hästi.” Mängu jooksul võitis Djokovic võrgus 44st punktist 37 (84%), mis on väga hea näitaja.

Medvedev on nüüd mänginud suure slämmi finaalis viis korda ja kaotanud neist neli. Aga venelane pole finaalis kunagi mänginud kellegi teise kui Djokovici või Nadaliga. Hispaanlasele kaotas Medvedev 2019 US Openi finaalis ja eriti valusalt 2:0 eduseisult 2022 Austraalia lahtiste finaalis. Djokoviciga mängis ta enne tänast kaks korda 2021. aastal – Austraalias kaotas ja New Yorgis võitis. Medvedev on 2022. aastal olnud esireket 16 nädalat, aga mis teda peamiselt takistab parimaks saamast, on fakt, et ta mängib liiva- ja muruväljakul halvemini kui kõvakattel.

scroll to top