fbpx
Close

EELVAADE | Kaia Kanepi: viieaastase vaheaja järel uuesti neljakordse slämmiturniiri võitjaga

Naomi Osaka Miamis. / Foto: Zumapress/Scanpix

Kaia Kanepi kohtub täna Toronto peaväljaku kolmandas mängus Naomi Osakaga (Jaapan), kes on uue põlvkonna edukaim tennisist nelja suure slämmi turniirivõiduga.

Võiks ju öelda, et Osaka nimi ütleb kõik, aga tegelikult ei ütle. Sest pärast 2021. aasta Australian Openi võitmist on jaapanlanna mänginud lünklikult, kurtnud vaimse tervise üle ja väitnud, et meediaga suhtlemine põhjustab talle kui loomult tagasihoidlikule neiule suuri probleeme. Mängutase on ka olnud selline, et kindlasti pole Osaka enam viimase pooleteise aasta jooksul olnud oma parimas hoos.

Kaia kohtus Osakaga enda jaoks edukal 2017. aasta US Openil, kus ta jõudis veerandfinaali. Osakat võitis Kaia 3. ringis 6:3, 2:6, 7:5. Tookord ei olnud jaapanlanna veel asetatud, kuid aasta hiljem ta selle turniiri juba võitis. Anett Kontaveit on Osakale viiel korral kaotanud. Tõsi, neist kolm kohtumist on toimunud ajal, mil Osaka oli tippvormis, viimati 2020. aasta US Openil, mille jaapanlanna võitis. Miks aga neid kohtumisi on üldse siinkohal oluline meelde tuletada? Ikka selleks, et 2019. aprillis ilmus Tennisnetis Osakast esimene eelvaade, kuid tookord jäi see mäng üldse ära, sest jaapanlanna andis loobumise. Teine eelvaade 2020. aasta augusti Cincinnati turniriilt täiendab varasemat pilti kuulsast jaapanlannast.

Seega vaatame nüüd, mida on Osaka teinud pärast 2020. aasta augustit. Algus oli hiilgav – Osaka võitis järjest kaks slämmiturniiri, US Openi ja 2021. aasta Australian Openi, aga esireketiks ikkagi ei tõusnud, sest oli mänginud liiga vähe turniire. Võit Austraalias aga tähendas, et karjääri jooksul on Osaka võitnud nüüd rohkem slämmiturniire (4) kui WTA turniire (3).

Pärast Austraaliat mängis Osaka 2021. aastal vaid seitse turniiri ja neist üks, Tokyo olümpia, ei läinud punktiarvestusse. Miamis jõudis Osaka veerandfinaali, aga teistel turniriidel mitte kaugemale 3. ringist. US Openil, kus jaapanlanna kaitses tiitlit, kaotas ta 3. ringis Leylah Fernandezile ja pärast seda teatas pressikonverentsil, et võtab taas pikema pausi. Veel enne US Openit oli Osaka maailma kolmas reket, aga oktoobri alguseks juba 12. Kui aga tänavu 31. jaanuaril langesid ära ka Australian Openi 2000 võidupunkti, kukkus Osaka 85ndaks, mis kindlasti ei väljenda tema tegelikku tugevust.

Tänavu on siis Osaka seni mänginud seitse turniiri, aga edukas on neist olnud vaid Miami Open, kus ta maailma 77. reketina alustades jõudis finaali, kuid teel sinna ei kohtunud ühegi esikümne mängijaga. Küll aga alistas Osaka veerandfinaalis maailma 11. reketi, Australian Openi finalisti Danielle Collinsi. Finaalis kaotas jaapanlanna kindlalt Iga Swiatekile.

Euroopa liivahooajal mängis Osaka ainult kaks turniiri ja seda ebaõnnestunult – Madridis kaotas ta 2. ringis ja Roland Garrosis avaringis Amanda Anisimovale. Asetamata mängijana (tollal WTA 38.) ei soosinud loos jaapanlannat. Wimbledoni jättis Osaka vahele ja naasis augusti algul San Joses, kus kaotas teises ringis Cori Gauffile. Nii saabus Osaka Torontosse selliselt seisult, kus ta viimasest viiest mängust oli võitnud ainult kaks. Kuid tänu Miami finaalile on Osaka edetabelikoht veel üsna kõrge (39.), ehkki hetkel madalam Kaia Kanepi omast (31.).

Kihlveokontorid teavad, milleks on suuteline Kaia. Kuid nad teavad ka Osaka võimekust. Hoolimata sellest, et Osaka mängib vahel ainult maailma sajanda tasemel, on tema saavutused niivõrd palju väärt, et ükski kihlveokontor ei julge jaapanlannat autsaideriks pidada. Ennustusportaal Paf annab Osaka võidukoefitsiendiks 1,40 ja Kaia Kanepile 2,95 ehk siis jaapanlanna võiduvõimalused on pisut alla 70%.

Millal võiks päeva kolmas mäng alata, kui esimene algab Eesti aja järgi kell 18? Mitmed livescore’i leheküljed pakuvad, et kell 20.30, aga see on ebareaalne. Pigem ei alga mäng enne kella 22, võib-olla sellest natuke hiljem.

scroll to top